Адлия вазирлиги “Адлия тадбиркорга дўст” лойиҳаси доирасида бизнес-субъектларининг аноним сўровларини ўтказади
30.09.20192 321
Дарахтларни кесишга мораторий жорий этиш режалаштирилмоқда
27.09.20192 406
Ўзбекистон бош вазири Абдулла Арипов топшириғи билан давлат ўрмон фондига кирмайдиган дарахт ва буталарни сақлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисидаги ҳукумат қарори лойиҳаси ишлаб чиқилиб, жамоатчилик муҳокамаси учун эълон қилинди.
1 октябрдан «TRADE-IN» дастури ишга туширилади. Қўлланилган машиналарни устама эвазига янгисига алмаштириш мумкин бўлади
26.09.20192 481
Бу президентнинг 18 июлдаги «Ўзбекистон Республикаси автомобиль саноатини жадал ривожлантиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисидаги» қарорида кўзда тутилган.
Ўзбекистонда истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш агентлиги ташкил этилмоқда
13.09.20192 458
Бу Ўзбекистон президентининг 11 сентябрдаги истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг ҳуқуқий ва институционал тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисидаги фармонида кўзда тутилган.
Яқин қариндошлар ўртасида нотариал тасдиқланган автоишончнома бекор қилинмоқда
11.09.20193 172
Президент фармони билан, жорий йилнинг 1 октябридан бошлаб яқин қариндошлар ўртасида нотариал тасдиқланган автоишончнома бекор қилинади, дейилади Адлия вазирлигининг Telegram-каналида.
3,2 миллиард сўмлик маиший техника буюмларининг ноқонуний айланмасига чек қўйилди
10.09.20192 560
Давлат божхона қўмитаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бошқармаси томонидан Давлат солиқ қўмитаси билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбир давомида қўшни мамлакатдан Фарғона водийси орқали ноқонуний йўллар билан олиб кирилган маиший техника буюмларининг ноқонуний айланмаси фош этилди.
«Ўзбекистон темир йўллари» чипталар сотиладиган сайтини янгилади
09.09.20192 416
«Ўзбекистон темир йўллари» компанияси E-ticket чипталари сотиладиган сайти янгилангани ҳақида маълум қилди. Эндиликда ушбу сайт орқали ҳам ички, ҳам халқаро қатновлар учун чипталарни сотиб олиш мумкин.
2019/2020 ўқув йилидан бошлаб Республика олий таълим муассасаларида амал қиладиган тўлов-контракт қиймати миқдорлари эълон қилинди
06.09.20192 470
Бакалавриат, магистратура ва иккинчи мутахахассислик бўйича кундузги таълим шаклида тўлов-контракт асосида таҳсил олаётган талабалар учун контракт миқдорини стипендияли ёки стипендиясиз ҳолда тўловларни амалга ошириши мумкин.
620 минг нафардан ортиқ ўқувчи 1-синфга қадам қўйди
04.09.20192 186
Жорий йилнинг 4 сентябрь санасидан Ўзбекистонда фаолият юритаётган 9904 та давлат умумтаълим муассасаларида 2019−2020 ўқув йили бошланди. Мазкур ўқув йилида мактаблар ўтган ўқув йилига нисбатан 213 тага кўпайди. Бу ҳақда ХТВ матбуот хизмати хабар берди.

Министерство юстиции в рамках проекта «Юстиция – друг предпринимателя» проводит анонимный онлайн-опрос бизнес-субъектов
30.09.20192 171
Планируется ввести мораторий на вырубку деревьев
27.09.20192 208
По поручению премьер-министра Узбекистана Абдуллы Арипова Государственный комитет по экологии и охране окружающей среды разработал и опубликовал для общественного обсуждения проект постановления правительства «О дополнительных мерах по сохранению деревьев и кустарников вне государственного лесного фонда».
С 1 октября будет запущена программа «TRADE-IN» по обмену подержанных автомобилей на новые с доплатой
26.09.20192 331
Постановление об этом, озаглавленное «О дополнительных мерах по ускоренному развитию автомобильной промышленности Республики Узбекистан», 18 июля подписал президент Шавкат Мирзиёев.
Отменяется доверенность на управление автомобилем для близких родственников
11.09.20192 938
Указом президента, с 1 октября текущего года отменяется нотариально удостоверенная доверенность на право пользования и управления транспортными средствами между близкими родственниками, говорится в сообщении Министерства Юстиции в Telegram-канале.
Пресечена незаконная реализация контрафактных телевизоров и холодильников
10.09.20192 407
Сотрудниками Управления по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями ГТК совместно с представителями ГНК и других правоохранительных органов была выявлена незаконная реализация бытовой техники, завезенной объездными путями со стороны Ферганской долины.
Обнародованы размеры контрактов в вузах, которые будут действовать с 2019/2020 учебного года
06.09.20192 300
Студенты, обучающиеся на платно-контрактной основе в бакалавриате и магистратуре, а также получающие вторую специальность в дневной форме обучения могут по желанию оплачивать стоимость контракта со стипендией или без стипендии.
Подписан закон «О защите женщин от притеснения и насилия»
05.09.20192 582
Президент Узбекистана подписал 2 сентября закон «О защите женщин от притеснения и насилия», принят Законодательной палатой Олий Мажлиса 17 августа и одобренный Сенатом 23 августа. Документ опубликован в Национальной базе законодательства.
4 сентября начался новый учебный год. Первокласниками стали более 620 тысяч ребят
04.09.20192 013
В 2019—2020 учебном году в общеобразовательных школах Узбекистана будут обучаться более 6,17 миллиона учащихся (5,8 миллиона — в 2018 году), из них более 620 тысяч детей пошли в первый класс, сообщила пресс-служба Министерства народного образования.