Аввал хабар қилганимиздек, 1 октябрдан бошлаб яқин қариндошлар ўртасида нотариал тасдиқланган автоишончнома бекор қилинади.
Бу масала “Ўзбекистон Республикасида нотариат тизимини тубдан ислоҳ қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент фармонида кўзда тутилган.
Ҳужжатга мувофиқ, транспорт воситаси эгасининг яқин қариндошлари, яъни ота-онаси, эри (хотини), болалари, ака-укалари ва опа-сингиллари ўртасида транспорт воситасидан фойдаланиш ва бошқариш тўғрисидаги ишончномани мажбурий нотариал тасдиқлаш тартиби бекор қилинади.
Яқин қариндошларнинг қариндошлилигини транспорт воситаси эгасининг фуқаролик жавобгарлигини мажбурий суғурта қилиш бўйича суғурта полисида кўрсатилганлиги билан исботлаш мумкин.

Для какой категории родственников отменяется доверенность на вождение автомобиля?
Как мы сообщали ранее, c 1 октября текущего года между близкими родственниками отменяется нотариально удостоверенная доверенность на автомобили.
Это предусмотрено указом президента «О мерах по коренному реформированию системы нотариата в Республике Узбекистан».
В документе говорится, что отменяется порядок обязательного нотариального удостоверения доверенности на право пользования и управления транспортными средствами между близкими родственниками, то есть родителями, мужем (женой), детьми, братьями и сестрами владельца транспортного средства.
Доказать это можно, указав данные близких родственников в страховом полисе обязательного страхования гражданской ответственности владельца транспортного средства.