“Масаланинг иккинчи томони: кўпчилик жим туришни афзал кўрадиган ҳақиқат – Мен ҳам тирикчилик учун сарсон-саргардонликда ўз танамни сотишни эмас, бошқа қизлар каби ўз бошпанамга эга бўлишни хоҳлайман”. Бу — ҳаёти ва иффати золимлар қўлида ўйинчоқ бўлган 25 ёшли Оишанинг сўзлари. У ўтган йили дугонаси билан бирга Дубайдаги Фоҳиша хона данғиллама қочиб, ватанга қайтишга муваффақ бўлди.
Беташвиш ҳаёт, осон даромад ҳақидаги ваъдаларга алданган қиз уч ой давомида жинсий зўравонликда қулликда сақланган. Шу каби даҳшатли қисмат йирик халқаро одам савдоси билан шуғулланувчилар ўлжасига айланган юртдошларимиз бошига ҳар йили тушиб келмоқда.
«Калтаклашар ва ишлашга мажбур қилишар эди»
Оиша ота-онасидан жуда эрта, 14 ёшида айрилган. Улар вафотидан кейин меҳрсиз акасининг қарамоғида қолади. Навбатдаги жанжалдан кейин уйидан қочиб чиқиб кетади.
Ёш, ўсмир қиз эдим. Бу ердан қочиб кетишга қўрқардим, чунки қочганларнинг ҳаммасини топиб, калтаклашганди. Бу жойда бир неча йил қолиб кетдим. Балки кимлардир мени айблар ҳам, лекин ўшанда, ортга қайтишга йўл йўқлигини – ўзимнинг ҳеч кимга, на қариндошларим ва на танишларимга керак эмаслигимни билар, қаердан ва кимдан ёрдам сўрашни эса билмасдим.
Ўтган йили менга Дубай шаҳридаги ошхоналардан бирида ишлашни ваъда қилган одам билан танишдим. Борганимизда паспортларимизни олиб қўйишди, меҳмонхонадан хона бериб, эркакларни кўнглини овлашга мажбурлашди. Қаршилик қилганларни беаёв калтаклашди. Биз кунига 30 тагача мижозга хизмат кўрсатар эдик. Доимий назоратда яшар ва ҳеч қаерга кетолмасдик. Хоналарда ўрнатилган видеокузатув камераларида ҳар бир ҳаракатимиз ёзиб олинар ва қаттиқ назорат қилинарди. Ҳайтовур, мен кунларнинг бирида полицияга мурожаат қилишга муваффақ бўлдим ва улар туфайли қулликдан озод бўлдик. Элчихона кўмаги билан ватанимизга қайтдик. Ҳозирда официант бўлиб ишлаяпман ва ҳаётимни бошидан бошлашга ҳаракат қиляпман.
Рақамлар нима дейди?
Кўпчилик ўзи ва фарзандлари учун яхши келажакни таъминлаш мақсадида чет элда ишлашни афзал кўришади. Лекин бу ҳар доим ўзини оқлайвермайди ва улар одам савдоси қурбонига айланиб қолишади. Биргина ўтган йил ҳисобида вилоят ИИБ Одам савдосига қарши курашиш бўлимига шу билан боғлиқ 70 га яқин мурожаат тушган. Жорий йил бошидан буён эса 4 нафар фуқаро ариза билан мурожаат қилган, улардан 2 нафарига бола савдоси ҳамда 2 нафарига қизларни БААга ишлашга жалб этиш билан боғлиқ жиноят иши қўзғатилган.
Бизга мурожаат қилувчиларнинг кўпчилиги ватанга қайтишда амалий ёрдам сўрашади, – дейди алоҳида муҳим ишлар бўйича терговчи, подполковник Тўлқин Элбоев. – Ўтган йили худди шундай 18 нафар фуқаронинг ватанга қайтишига ёрдам кўрсатган бўлсак, яна уч нафар мурожаатчи тегишли ҳужжатлар қайдини кутишмоқда. Маълумотларга кўра, ўтган йили бошқарма ходимлари томонидан одам савдоси қурбонлари бўлган 20 та ҳолат қайд этилган бўлиб, улардан 13 таси аёллар, 3 таси бола савдоси билан боғлиқ. Тўрт ҳолатда эса фирибгарлар тузоғига эркаклар тушиб қолишган.
Далиллар одам савдоси қурбони бўлган аёлларнинг хорижий мамлакатларда асосан жинсий фаолиятга мажбурланганлигини тасдиқлайди. Бола сотиш билан боғлиқ жиноятлар эса, асосан тез ва осон бойиб кетиш мақсадида содир этилади.
Издан чиққан тақдирлар
Қаҳрамонимиз билан суҳбатда тутқунликдаги дугонаси билан қандай қилиб озодликка муваффақ бўлганликлари ва шунга қарамай ҳозиргача яширинишга мажбур эканликлари ҳақида сўзлаб берди. Улар тутқунликдан озод бўлган бўлишса ҳам ўзлари бошдан кечирган зулм ҳамда ўша ваҳима ва қўрқув таъсири йиллар давомида таъқиб қилади.
– Ҳозир кафеда официант бўлиб ишлайман, ижарада тураман, – дейди қаҳрамонимиз. “Озиқ-овқат ва уй-жой учун пул деярли етмайди. Агар вақтни ортга қайтара олсам, мен учун қанчалик оғир бўлмасин, ҳеч қачон уйимдан қочмаган бўлардим. Пул учун эркаклар кўнглини овлашдек жирканч иш йўқ. Тўғрисини айтсам, бу ўтмишимни эслашни ёқтирмайман ва ҳамма аёллар қатори мен ҳам ҳаётда суянчиғимни топишни орзу қиламан. Ўз уй-жойим, оилам ва фарзандли бўлиш умидимни йўқотмайман.
Жабрланганларга ким ёрдам беради?
Кўпчилик бу саволга, албатта, ҳуқуқ-тартибот идоралари, деган жавобни беради. Аммо ҳаёт доим ўз сўзини айтади. Гап шундаки, қурбонлар ҳар доим ҳам ариза ёзиш ва ўзлари бошдан кечирган алдов оқибатлари ҳақида гапиришга жазм этаверишмайди. Айниқса, жинсий зўравонлик ҳолатлари қурбонлари ҳақида гап кетганда, бу кўп учрайдиган ҳол.
«Istiqbolli avlod” Республика ижтимоий ахборот маркази томонидан йигирма йилдан ортиқ вақтдан буён одам савдосидан жабрланганларга ёрдам кўрсатиб келинмоқда. Бугунги кунда у одам савдоси ва зўравонликнинг бошқа шаклларига қарши кураш бўйича мамлакатимиздаги етакчи ННТлардан бири ҳисобланади.
Фаолиятимиз давомида болаликдан жароҳат олган ёки жинсий зўравонлик қурбони бўлиб андиша ёки қўрқув туфайли ўзлари дуч келган зўравонлик ҳолатлари ҳақида гапиришдан уяладиган аёлларга дуч келганмиз.
Ушбу зўравонлик қурбонлари жамият томонидан турли муҳокамаларга сабаб бўлиш, ёмон ном орттириб олишдан қўрқиб, олган руҳий ва жисмоний жароҳатлари ҳақида сукут сақлашни маъқул кўрадилар, – дейди “Istiqbolli avlod” ижтимоий ахборот маркази Самарқанд филиали директори Мадина Нажмиддинова.
Жинсий зўравонликнинг ҳар қандай кўриниши, одатдагидай, эҳтиёткорлик билан сир тутилади ва ҳатто ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига етиб борган тақдирда ҳам қурбонлар чўчиб туришади. Натижада, ҳеч қандай шикоят аризаси ёзилмайди ва суд ҳам бўлмайди. Кўрсаткичлар эса ноаниқ бўлиб қолаверади.
Жорий йилда аёлларни жинсий эксплуатация қилишнинг икки ҳолати қайд этилди. Уларнинг иккаласи ҳам ҳозирда Ҳиндистонда ва уларнинг ватанга қайтиши масаласи ҳал қилинмоқда.
P.S. Биз жинсий тутқунликка тушиб қолган бир аёл ҳикоясини келтирдик, аммо бу каби қайғули воқеалар ва умидсизликка учраган инсонлар кўп. Афсуски, улар атрофдаги одамларнинг қоралашларидан қўрқиб, бу ҳақда оғиз очишолмайди. Бир-биримиз ва атрофга эътиборли бўлиб, ўзгалар дардига бефарқ бўлмайлик. Зеро, ўшанда бу каби қайғули якун топадиган ҳикоялар камайса.

«Я, как и большинство девушек, хочу иметь жилье, а не скитаться, и торговать собственным телом, чтобы заработать на жизнь». Это слова 25-летней Ойши, которая оказалась бессловесной игрушкой в руках жестоких людей. В прошлом году девушке удалось вернуться на родину, вместе с подругой сбежав из притона в Дубае. Около трех месяцев девушку держали в сексуальном рабстве, пообещав беззаботную жизнь. Такая участь ежегодно постигает наших соотечественниц, попавших в сети крупной международной банды работорговцев.
«Избивали и заставляли работать»
Ойша рано потеряла родителей. Их не стало, когда девочке было 14 лет. В итоге она осталась на попечении брата, который недолюбливал сестренку. Однажды после очередного скандала девочка сбежала из дома.
— Тяжело вспоминать, но как только я оказалась на улице без средств к существованию — попала в притон, где мне предоставили ночлег и питание взамен торговали телом, — рассказывает Ойша. — Я была подростком и боялась сбежать, потому что всех тех, кто сбегал, находили на улице и избивали. Так продолжалось несколько лет. Возможно, многие будут осуждать меня, но к тому времени я не знала, где и у кого просить помощи, понимая, что назад дороги нет, я никому не нужна – ни родственникам, ни знакомым.
В прошлом году познакомилась с мужчиной, который предложил заработок в Дубае, пообещав работу в столовой. По приезду отобрали паспорта, дали комнаты в одной из гостиниц и заставили ублажать мужчин, в противном случае избивали. Мы жили взаперти и не могли никуда выйти. В номерах были камеры видеонаблюдения и каждое наше действие фиксировалось и контролировалось. Однажды мне удалось дозвониться до полиции, благодаря полицейским мы вырвались на свободу, а потом с помощью сотрудников нашего посольства вернулись на родину. Сейчас я пытаюсь начать жизнь с чистого листа…
Что говорят цифры? Статистика жертв
Многие люди предпочитают выезжать на заработки за границу, чтобы обеспечить себе и своим детям обеспеченное будущее. Но не всегда задуманное исполняется, бывают случаи, когда человек становится жертвой торговли людьми. И тогда на помощь приходят сотрудники отдела против торговли людьми при УВД области, куда в прошлом году поступило около 70 заявлений.
С начала текущего года с заявлениями обратилось четверо граждан, по двум из них возбуждены уголовные дела, связанные с торговлей детьми, и два факта вербовки девушек в ОАЭ.
— Очень часто к нам обращаются за помощью, многие просят помочь вернуться на родину, – говорит оперуполномоченный по особо важным делам, подполковник Тулкин Элбоев. – В минувшем году мы помогли вернуться 18 гражданам. Еще трое обратившихся ждут оформления документов.
Согласно данным, в прошлом году сотрудниками отдела было зарегистрировано 20 фактов жертв торговли людьми, в 13 из них пострадали женщины, три факта связаны с торговлей младенцев, в четырех случаях – мужчины попались на удочку мошенников. Факты подтверждают, что женщины-жертвы торговли людьми эксплуатировались в иностранных государствах, в основном, в сексуальных целях.
Разрушенные судьбы
В беседе с нашей героиней она попросила не показывать ее лица — видимо, опасность и страх бывших «хозяев» будет еще многие годы преследовать пострадавшую.
— Сейчас я работаю в кафе официанткой, снимаю квартиру, – говорит женщина. – Денег едва хватает на питание и оплату жилья. Конечно, если бы я могла повернуть время вспять, то никогда бы не сбежала с родного дома, как бы тяжело мне ни было. Если быть честной, то я не люблю вспоминать о своем прошлом, и как многие женщины, все еще мечтаю найти свою любовь, чтобы рядом была надежная опора. Не теряю надежды обзавестись собственным жильем, обрести семью и родить детей.
Кто поможет жертвам?
Не всегда жертвы готовы написать заявление и рассказать об обмане. Особенно, если это касается случаев сексуального насилия.
На протяжении более двух десятков лет помощь жертвам торговли людьми оказывает республиканский социально-информационный центр Istiqbolli Avlod («Поколение будущего»). На сегодняшний день он является одной из лидирующих ННО в стране в сфере противодействия торговле людьми и другим формам насилия.
— В нашей практике встречались истории, когда к нам обращаются женщины с травмами с детства или жертвы сексуального насилия, которые, в силу менталитета или опасаясь за свою безопасность стыдятся рассказать о случаях насилия, которому подвергались на протяжении нескольких лет, – говорит директор Самаркандского филиала Istiqbolli Avlod Мадина Нажмиддинова. – Любые проявления сексуального насилия, как правило, тщательно скрываются, даже если доходят до правоохранительных органов. И как следствие, нет заявлений и судебных дел — нет и статистики.
По словам сотрудников центра, в этом году было зафиксировано два факта сексуальной эксплуатации женщин, обе в настоящее время находятся в Индии и сейчас решается вопрос их возвращения на родину.
P/S. Мы привели одну историю женщины, которая попала в сексуальное рабство, но таких печальных историй со сломленной жизнью и безвыходностью гораздо больше и, к сожалению, многие об этом не решаются рассказать, боясь осуждения окружающих. Возможно, если каждый из нас будет внимательным к своему окружению и к чужой боли – историй с печальным концом будет меньше…