Пахта ҳосили вақтида мажбурий меҳнатга йўл қўйган мансабдорлар рўйхати эълон қилинди
Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги 2019 йилги пахта йиғим-терими мавсуми давомида мажбурий меҳнатга йўл қўйгани сабабли маъмурий жаримага тортилган мансабдор шахслар рўйхатини эълон қилди.
Андижонда саккиз ойлик қизини 5000 долларга сотмоқчи бўлган ёш она қўлга олинди
28.01.20202 386
Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти Андижон вилояти бошқармаси ва Ўзбекистон Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари 2000 йилда туғилган аёлни ўзининг саккиз ойлик қизини 5000 долларга сотмоқчи бўлган вақтда қўлга олди.
Мактабларнинг 10−11-синфларида фанлар ихтиёрий танлов асосида ўқитилади
27.01.20202 536
2019−2020 ўқув йилининг учинчи чорагидан бошлаб, тажриба сифатида 10−11-синфларда фанлар ихтиёрий танлов асосида ўқитила бошланади, дея хабар қилди Ўзбекистон Халқ таълими вазирлиги матбуот хизмати.
2019 йилда қарийб 300 минг киши жаримага тортилди
22.01.20202 233
2019 йил мобайнида маъмурий судлар томонидан оммавий-ҳуқуқий муносабатлардан келиб чиқадиган 16 256 та иш кўриб чиқилди. Бунинг натижасида 11 142 та фуқаро ва юридик шахсларнинг ҳуқуқлари тикланди. Бу ҳақда Ўзбекистон Олий суди расмий вакили Азиз Обидов хабар қилди.
ЙҲХББ ЙТҲларнинг очиқ статистикасини эълон қила бошлади
21.01.20202 436
ЙҲХББ матбуот хизмати томонидан эълон қилинган маълумотларга кўра, 2020 йилнинг дастлабки 10 кунида мамлакатда 107та бахтсиз ҳодиса рўй берган, уларнинг 103 таси ҳайдовчилар ва 4 таси пиёдалар томонидан содир этилган. Ушбу бахтсиз ҳодисалардан жабрланганлар сони 100 кишини, ҳалок бўлганлар сони эса 35 кишини ташкил этди.
Қасддан баданга енгил шикаст етказиш тўғрисидаги моддани Жиноят кодексидан чиқариб ташлаш таклиф қилинди
20.01.20202 865
Ўзбекистонда қасддан баданга енгил шикаст етказиш тўғрисидаги модда декриминализация қилиниши мумкин. Ички ишлар вазирлиги тегишли қонун лойиҳасини жамоатчилик муҳокамаси учун эълон қилди.
Фуқаронинг фото тасвиридан унинг рухсатисиз фойдаланиш мумкинми?
16.01.20202 592
Ўзбекистон Республикаси Фуқаролик кодексининг 99-моддасига асосан шахснинг тасвирга бўлган ҳуқуқи ажралмас ва дахлсиздир. Миллий қонунчиликда фуқаронинг тасвирга бўлган ҳуқуқи дахлсизлиги чегаралари аниқ белгиланмаган, дейилади Адлия вазирлигининг хабарида.
Айрим тиббий маълумотномалар ДХМлар орқали берилади
15.01.20202 112
10 январь куни «Давлат тиббиёт муассасалари томонидан фуқароларга маълумотномалар бериш тартибини янада соддалаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги Вазирлар Маҳкамаси қарори қабул қилинди, дея хабар қилди Адлия вазирлиги матбуот хизмати.
Президент Ватан ҳимоячиларини тақдирлади
14.01.20202 198
Президент Шавкат Мирзиёев ватан ҳимоячилари куни ва Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари ташкил этилганининг 28 йиллиги муносабати билан ҳарбий хизматчилар ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ходимларидан бир гуруҳини мукофотлаш тўғрисидаги фармонни имзолади, деб хабар бермоқда президент матбуот хизмати.
Қонун ҳужжатлари ижросини мониторинг қилиш тизими жорий қилинди
10.01.20202 993
«Ҳуқуқий мониторингнинг замонавий механизмлари асосида қонун ҳужжатлари ижросининг самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида» президент қарори 2019 йилнинг 2 ноябрида қабул қилинди. Бу ҳақда «Ҳуқуқий ахборот» канали орқали хабар берилди.
Тадбиркорларнинг жамоатчилик кенгашлари қандай фаолият кўрсатади?
07.01.20202 986
Вазирлар Маҳкамасининг 5.10.2019 йилдаги 848-сон қарори билан Бош вазирнинг тадбиркорлар мурожаатларини кўриб чиқиш қабулхоналари ҳузурида жамоатчилик кенгашларини ташкил этиш тартиби тасдиқланди.
Архив хизматлари давлат хизматлари марказлари ва портали орқали кўрсатилади
06.01.20202 620
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 2019 йил 20 сентябрь куни архив иши ва иш юритиш соҳасида давлат бошқаруви ва назоратини такомиллаштириш, қоғоз шаклидаги, кино, фото ва фоно ҳужжатларини рақамлаштиришни янада жадаллаштиришга қаратилган фармонни имзолади.

МИД Узбекистана рекомендовал воздержаться от поездок в Китай
Министерство иностранных дел настоятельно рекомендовало гражданам Узбекистана воздержаться от поездок в Китай в служебных, туристических и других целях, говорится в сообщении внешнеполитического ведомства.
В Андижане молодая женщина пыталась продать восьмимесячного ребенка за 5000 долларов
28.01.20201 774
Сотрудники Андижанского областного управления Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре и Службы государственной безопасности Узбекистана задержали женщину 2000 года рождения при попытке продать своего восьмимесячного ребенка за 5000 долларов.
Учащиеся 10-11 классов общеобразовательных школ получат возможность выбирать предметы обучения
27.01.20201 918
С третьей четверти 2019−2020 учебного года в качестве эксперимента в общеобразовательных школах будут введены вариативные учебные программы для учащихся 10-х и 11-х классов. Это значит, что ученики получат возможность выбора изучаемых предметов.
В 2019 году почти 300 тысяч граждан получили административые взыскания
22.01.20201 673
Административные суды Узбекистана в минувшем году рассмотрели 16,2 тысячи дел, вытекающих из публично-правовых отношений. В результате этого восстановлены права 11,1 тысячи граждан и юридических лиц, сообщил официальный представитель Верховного суда Азиз Абидов.
ГУБДД начало публиковать подробную статистику дорожно-транспортных происшествий
21.01.20201 849
Согласно данным, опубликованным пресс-службой ГУБДД, за первые 10 дней 2020 года в стране произошло 107 ДТП, из них 103 — по вине водителей и 4 — по вине пешеходов. Число пострадавших в этих авариях составило 100 человек, погибших — 35.
Статью об умышленном легком телесном повреждении предложено исключить из Уголовного кодекса
20.01.20201 753
В Узбекистане может быть декриминализована статью об умышленном легком телесном повреждении. Министерство внутренних дел опубликовало соответствующий законопроект для обсуждения.
Можно ли использовать фото граждан без их разрешения?
16.01.20201 670
Согласно статье 99 Гражданского кодекса Узбекистана, право на изображение является неотъемлемым и неприкосновенным правом личности. При этом, как сообщает Министерство юстиции, в национальном законодательстве четко не определены границы неприкосновенности права граждан на изображение.
Некоторые медицинские справки будут выдаваться через Центры государственных услуг
15.01.20201 529
По сообщению Министерства юстиции, принято постановление Правительства «О мерах по дальнейшему упрощению порядка выдачи справок гражданам государственными медицинскими учреждениями».
Президент наградил защитников Родины
14.01.20201 627
Президент Шавкат Мирзиёев подписал указ о награждении в связи с 28-летием образования Вооруженных Сил и Днем защитников Родины группы сотрудников правоохранительных органов, Министерства обороны и Министерства по чрезвычайным ситуациям, сообщила пресс-служба президента.
Уточнен порядок вождения авто без доверенности
09.01.20202 108
Правительство Узбекистана 18 ноября 2019 года приняло постановление, которым уточнен порядок управления транспортным средством, принадлежащим близким родственникам, без нотариально удостоверенной доверенности, сообщило Министерство юстиции.