Ўзбекистон фуқароларига Хитойга хизмат, туристик ва бошқа мақсадларда ташриф буюришдан тийилиб туришларини қатъий тавсия этилади, дейилади Ташқи ишлар вазирлиги хабарида.
Вазирликнинг қайд этишича, Хитой ҳукумати кўраётган қатъий чораларга қарамасдан, коронавируснинг янги шакли (2019- nCoV) тарқалиши билан боғлиқ вазият мураккаблигича қолмоқда. Вирусни юқтирганлар сони 6 мингдан кўпроқни ташкил қилиб, касалликдан вафот этганлар сони эса 130 нафардан ошди. Бундан ташқари касалга чалинганлар қатор бошқа давлатларда ҳам аниқланди.
Ўзбекистоннинг Хитойдаги элчихонаси ва бош консулхонаси Ухань шаҳри ва карантин жорий қилинган бошқа шаҳарлардаги ҳамюртларимиз билан доимий алоқада бўлиб турибди ҳамда марказий ва маҳаллий ҳукумат идоралари билан биргаликда юзага келаётган муаммолар, шу қаторда маиший масалаларни тезкорлик билан ҳал қилмоқдалар.
Январ ойида Ухан шаҳридан ватанга қайтиб келган ўзбекистонлик талабалар зудлик билан Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Санитария-эпидемиологик осойишталик агентлигига +998909882330 (директор ўринбосари Б.Қурбонов), +998972755074 (бош мутахассис Ф.Қурбонбеков) телефон рақамлари орқали боғланишлари зарур.
Ташқи ишлар вазирлиги Хитой ҳудудидаги Ўзбекистон фуқароларига зарур ҳолатларда исталган вақтда мамлакатимизнинг Пекин шаҳридаги Элчихонасига +86 135 1102−4242 (Бобур Яхяев), +86 139 1175−4476 (Шухрат Умиров) телефон рақамлари орқали ҳамда Шанхай шаҳридаги Бош консулхонасига +86 131 2255−5772 (Азиз Улуғбеков) телефон рақами орқали мурожаат қилишлари мумкинлигини эслатиб ўтади.

Министерство иностранных дел настоятельно рекомендовало гражданам Узбекистана воздержаться от поездок в Китай в служебных, туристических и других целях, говорится в сообщении внешнеполитического ведомства.
В заявлении ведомства сказано, несмотря на предпринимаемые правительством КНР меры, ситуация, связанная с распространением новой формы коронавируса (2019-nCoV), продолжает оставаться сложной. По последним данным, число зараженных превысило 6000, скончались свыше 130 человек. Больные выявлены и в ряде стран за пределами Китая, в том числе в США, Японии, Германии, Франции и других.
Посольство и генконсульство страны в КНР находятся в постоянном контакте с согражданами в Ухане и других городах, где введен карантин, отметили в МИДе.
Граждане Узбекистана, находящиеся на территории Китая, могут при необходимости обратиться в посольство страны в Пекине: +86−135−1102−4242 — Бобур Яхяев, +86−139−1175−4476 — Шухрат Умиров, а также в генконсульство в Шанхае: +86−131−2255−5772 — Азиз Улугбеков.
Студентам, вернувшимся в Узбекистан в январе из Уханя, где произошла вспышка нового коронавируса 2019-nCoV, настоятельно рекомендовано незамедлительно обратиться в Агентство санитарно-эпидемиологического благополучия при Министерстве здравоохранения (тел.: +998909882330, замдиректора, +998972755074, главный специалист).