«Ҳуқуқий мониторингнинг замонавий механизмлари асосида қонун ҳужжатлари ижросининг самарадорлигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида» президент қарори 2019 йилнинг 2 ноябрида қабул қилинди. Бу ҳақда «Ҳуқуқий ахборот» канали орқали хабар берилди.
Қарорга мувофиқ, норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ижросининг ҳуқуқий мониторингини ўтказиш тизими жорий қилинди.
Мониторингнинг асосий вазифалари қонун ҳужжатлари ижросининг ягона амалиётини жорий этиш, уларнинг Ўзбекистон қонунлари ва халқаро мажбуриятларига мувофиқлигини таъминлаш, қонун ҳужжатларидаги ягона тушунча ва атамалар тизимини яратиш кабилардан иборат.
Қарорга кўра, мониторинг ҳукумат томонидан тасдиқланадиган ҳуқуқий мониторинг ўтказиш режасига мувофиқ амалга оширилади.
Мониторинг давлат бошқаруви органлари томонидан ўз ваколатлари доирасида тартибга солиш предмети бўлган қонун ҳужжатлари бўйича ўтказилади.
Адлия вазирлиги давлат бошқаруви органларининг ҳуқуқий мониторинг ўтказиш соҳасидаги фаолиятини мувофиқлаштириш бўйича махсус ваколатли орган этиб белгиланди.
Шу муносабат билан вазирликка давлат бошқаруви органлари ўтказадиган ҳуқуқий мониторингда иштирок этиш ва ҳуқуқий мониторингни ўтказишдаги қоидабузарликларни бартараф этиш тўғрисида тақдимнома киритиш каби ҳуқуқлар берилди.
Қарор билан, шунингдек, Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ижросининг ҳуқуқий мониторингини ўтказиш тартиби тўғрисида низом тасдиқланди.
Ҳуқуқий мониторингни ўтказиш билан боғлиқ жараёнлар Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини ишлаб чиқиш ва келишишнинг ягона электрон тизимида ташкил этиладиган махсус электрон майдончада амалга оширилади.

Постановлением президента Узбекистана от 2 ноября 2019 года одобрено предложение о внедрении системы осуществления правового мониторинга исполнения нормативно-правовых актов (НПА). Нововведение направлено на повышение эффективности исполнения НПА, а также предупреждение, своевременное выявление и устранение норм, приводящих к неправильной либо противоречивой правоприменительной практике.
Согласно статье 42 закона «О нормативно-правовых актах», мониторинг исполнения НПА осуществляется государственными органами и иными организациями. Однако проведенный анализ показал отсутствие действенного механизма мониторинга, говорится в постановлении.
Основными задачами правового мониторинга определены внедрение единой практики исполнения НПА, изучение соответствия правоприменительной практики целям принятия НПА и соответствия НПА законам и международным обязательствам страны, обеспечение полноценности правового регулирования общественных отношений, создание единой системы понятий и терминов в НПА, а также выявление и устранение в НПА противоречий, разногласий, коррупциогенных факторов, дублирующих друг друга и коллизионных норм.
Специальным уполномоченным органом по координации деятельности органов государственного управления в сфере осуществления правового мониторинга назначено Министерство юстиции.
Полноценное исполнение НПА определено приоритетной задачей органов государственного управления.
Правовой мониторинг будет осуществляться в соответствии с планом, утверждаемым Кабинетом Министров. При этом Минюсту разрешено выборочно отбирать и осуществлять повторный правовой мониторинг НПА.
При осуществлении мониторинга органы госуправления вправе привлекать адвокатов, специалистов научно-образовательных учреждений, представителей институтов гражданского общества и граждан на договорной основе.
Органы госуправления ежегодно до 1 февраля должны формировать перечень НПА, подлежащих мониторингу, и представлять в Минюст отчет о результатах мониторинга предыдущего года.
Минюст до 20 февраля должен вносить в правительство отчет с результатами мониторинга и предложениями о принятия новых НПА, внесении изменений в действующие либо их отмене, а также о совершенствовании правоприменительной практики.