2019−2020 ўқув йилининг учинчи чорагидан бошлаб, тажриба сифатида 10−11-синфларда фанлар ихтиёрий танлов асосида ўқитила бошланади, дея хабар қилди Ўзбекистон Халқ таълими вазирлиги матбуот хизмати.
Халқ таълими вазири буйруғи билан 2019−2020 ўқув йилининг учинчи чорагидан бошлаб, умумий ўрта таълим мактабларида вариатив ўқув режалар тажриба-синовдан ўтказилади. Президент Шавкат Мирзиёев фармони билан тасдиқланган Ўзбекистон халқ таълими тизимини 2030 йилгача ривожлантириш концепциясини 2019 йилда амалга ошириш бўйича «Йўл харита»сида вариатив (ўзгарувчан) ўқув режаларининг жорий этилиши белгиланган.
Вариатив ўқув режаларини жорий қилишдан мақсад ўқувчиларнинг ўзлари қизиққан фанларни чуқур ўрганишига шароит яратиш, мактаб битирувчиларининг олий ўқув юртига кириш имтиҳонига тайёргарлик кўришини таъминлаш ва юқори синфларда ўқув жараёнини касбларга йўналтирилган ҳолда ташкил этишдан иборат.
Таъкидлаш жоизки, вариатив ўқув режаларининг жорий қилиниши ихтиёрий бўлиб, мактабда танлов синфини ташкил этишда юқори малакали, тажрибали ўқитувчиларнинг мавжудлиги инобатга олинади.
Танлов синфи йўналиши 10-, 11-синфлар кесимида ўқувчилар ўртасида сўровнома ўтказиш орқали аниқланади. Бунда бир нафар ўқувчи фақат битта йўналишни танлайди.
Агарда танлов синфида ўқишни хоҳлаган ўқувчилар сони 35 нафардан ортиқ бўлмаса, бундай ҳолда ўқувчилар танлов синфига синовсиз қабул қилинади.
Танлов синфини ташкил этиш учун қуйидаги бешта йўналиш тавсия этилади:
хорижий тил ва филология йўналиши;
молия — иқтисод йўналиши;
технология йўналиши;
табиий фанлар йўналиши;
ижтимоий-гуманитар йўналиш.
Танлов синфи учун вариатив ўқув режани тузишда 2019−2020 ўқув йилига мўлжалланган таянч ўқув режада 10−11-синфларга ажратилган умумий дарс соатлари миқдори асос қилиб олинади. Бунда ҳафталик умумий соатлар миқдори 10-синфда 30 соатни, 11-синфда 31 соатни ташкил этади.
Вариатив ўқув режаларининг жорий этилиши натижасида 10- ва 11-синфларда ўқувчилар ўқийдиган мажбурий фанлар сони 15 тадан 8 тага камаяди. Мазкур ўқув режасини тажриба-синовдан ўтказиш жараёнида она тили ва адабиёти, ўзбек тили/рус тили, чет тили, тарих, математика, информатика, маънавият асослари (тарбия), жисмоний тарбия фанлари мажбурий ўқитилади.
Ўқувчилар томонидан танланган йўналишга оид фанлар танлов фанлари ҳисобланади. Танлов синфида мажбурий фанлар билан бирга танлов фанлари ҳам ўқитилади ва танлов фанлари учун ҳафтада 10-синфда жами 11 соат, 11-синфда 11,5 соат ажратилади. Танлов фанларига 2019−2020 ўқув йилига мўлжалланган таянч ўқув режада 10−11-синф учун белгиланган барча фанлар киради.
Мажбурий фанлар танлов фани сифатида ҳам танланиши мумкин. Бунда мажбурий фанга таянч ўқув режада ажратилган соатга қўшимча равишда танлов фани учун ажратилган соат қўшиб ўқитилади.
Танлов фанларига бошқа фанлар ҳисобидан ажратиладиган қўшимча соатларни ўтишда фанларнинг бўлиб ўқитилишига йўл қўйилмайди.
Шунингдек, танлов фани сифатида танланган мажбурий фанлар: «Чет тили», «Информатика ва ахборот технологиялари», «Жисмоний тарбия», таълим тили ўзбек тили бўлмаган умумий ўрта таълим мактабида «Ўзбек тили» ҳамда таълим тили рус тили бўлмаган умумий ўрта таълим мактабларида «Рус тили» фанлари икки гуруҳга бўлиб ўқитилишига йўл қўйилмайди (мазкур фанларга таянч ўқув режада ажратилган соатлар бундан мустасно).
Танлов фани бўйича қўшимча ажратилган соатларда қуйидагилар амалга оширилади:
олий таълим муассасалари ўқитувчиларини жалб қилиш;
ўқувчиларни олий таълим муассасаларининг кириш имтиҳонларига тайёрлаш.
Танлов фанларини чуқур ўргатишда дарсликлардан ташқари, қўшимча адабиёт ва манбалардан фойдаланиш мумкин. Бунда муаллифлик ўқув дастурларидан амалиётда фойдаланишга Республика таълим маркази томонидан экспертизадан ўтказилган тақдирда рухсат этилади.
«Вариатив ўқув режалари ҳозирда тажриба сифатида жорий этилмоқда. Янги тизим ўқувчиларга мактабнинг ўзида олий таълим муассасасига кириш имтиҳонига тайёрланиши учун имконият яратиб, репетиторга эҳтиёжини камайтиради. Шунингдек, ўқувчиларнинг вақти тежалади. Натижада, ота-оналарнинг репетиторга сарфлаётган маблағи тежалиб, кам таъминланган оила фарзандлари учун ҳам OTMга бепул тайёргарлик кўришга имкон яратилади», деди Халқ таълими вазирлиги матбуот котиби Анвар Умаров.

С третьей четверти 2019−2020 учебного года в качестве эксперимента в общеобразовательных школах будут введены вариативные учебные программы для учащихся 10-х и 11-х классов. Это значит, что ученики получат возможность выбора изучаемых предметов. Эксперимент продлится до конца учебного года, сообщила пресс-служба Министерства народного образования Узбекистана.
Эксперимент проводится согласно приказу министра народного образования. Внедрение вариативных учебных программ предусмотрено «дорожной картой» по реализации Концепции развития системы народного образования до 2030 года, утвержденной ранее президентом.
Цель введения вариативных программ — предоставление учащимся возможности углубленного изучения интересующих их предметов и подготовка к вступительным экзаменам в вузы.
Участие в эксперименте добровольное. Вариативные учебные планы запрещено внедрять в случае несогласия учеников, учителей и родителей, а также отсутствия учителей, обладающих достаточной квалификацией и опытом, для преподавания предметов по вариативной программе.
Выбор направления для формирования факультативных классов будет определяться путем опроса учащихся. Один ученик может выбрать только одно направление.
Если по результатам опроса число учащихся, изъявивших желание обучаться в соответствующем классе, превысит 35, для их зачисления в этот класс будут проводиться экзамены. Если число желающих будет не более 35, экзамены проводиться не будут.
Для организации факультативных классов предлагаются следующие пять направлений:
иностранные языки и филология;
финансы и экономика;
технология;
естественные науки;
социально-гуманитарное.
При разработке вариативного учебного плана для экспериментального класса учитывается общее количество часов, отведенных на 10−11-е классы в базовой учебной программе на 2019−2020 учебный год. При этом общее количество часов в неделю составляет 30 часов в 10-м классе и 31 час — в 11-м.
За счет внедрения вариативных учебных планов количество обязательных предметов для учащихся 10-х и 11-х классов сокращается с 15 до 8. В процессе апробации данной учебной программы будут преподаваться в обязательном порядке такие предметы, как родной язык и литература, узбекский (русский) язык, иностранный язык, история, математика, информатика, основы духовности и физическое воспитание.
Количество часов обязательных предметов не должно быть меньше количества часов, указанных в базовой учебной программе (19 часов в 10-м классе и 19,5 часа — в 11-м).
Для факультативных предметов в 10-м классе отводится 11 часов и в 11-м классе — 11,5 часа. Все предметы базовой учебной программы на 2019−2020 учебный год могут быть факультативными.
Обязательные предметы также могут быть выбраны в качестве факультативных предметов. При выборе обязательного предмета в качестве факультативного дополнительные часы добавляются к обязательным часам.
Организация уроков по выбранным предметам не предполагает разделение классов. Классы также не будут разделяться, если в качестве факультативных предметов выбраны «Иностранный язык», «Информатика и информационные технологии», «Физическая культура», «Узбекский язык» (для школ, где язык обучение не является узбекским), «Русский язык» (для школ, где язык обучение не является русском), кроме часов, выделенных в рамках базовой учебной программы.
В рамках дополнительных часов в факультативных классах учащиеся будут углубленно изучать предметы, обучаться по ресурсам онлайн-платформы Khan Academy O‘zbek, дополнительным книгам и материалам, решать тесты (опубликованные на сайте Государственного центра тестирования) и готовиться к вступительным экзаменам в вузы. Допускается использование дополнительных книги и источников, которые прошли экспертизу в Республиканском центре образования.
Первый заместитель министра народного образования Алишер Умаров отметил, что новая система должна уменьшить потребность учащихся в репетиторах, а значит способствовать экономии времени учеников и средств их родителей.