Пахта ҳосили вақтида мажбурий меҳнатга йўл қўйган мансабдорлар рўйхати эълон қилинди
Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги 2019 йилги пахта йиғим-терими мавсуми давомида мажбурий меҳнатга йўл қўйгани сабабли маъмурий жаримага тортилган мансабдор шахслар рўйхатини эълон қилди.
Рўйхатдан жами 43 нафар мансабдор шахс ўрин олган бўлиб, уларнинг 2 нафари ҳоким (Китоб тумани ҳокими Рустам Сагдуллаев ва Қўшкўпир тумани ҳокими Жўрабек Раҳимов), 5 нафари ҳоким ўринбосари (Тўрақўрғон, Ёзёвон, Олтиариқ, Фориш ва Ўрта Чирчиқ туманлари).
Шунингдек, банкларнинг ҳудудлардаги 15 та филиали бошқарувчилари қўл остидагиларни мажбурий меҳнатга жалб этган. Жавобгарликка тортилганлар орасида тиббиёт биралашмаси, солиқ инспекцияси, мактаб раҳбарлари ҳам бор.
Уларнинг барчаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 51-моддаси («Меҳнатга маъмурий тарзда мажбурлаш») 1-қисми бўйича жавобгарликка тортилган (ушбу моддада базавий ҳисоблаш миқдорининг 10 бараваридан 30 бараваригача миқдорда жарима жазоси белгиланган).

Министерство занятости и трудовых отношений Узбекистана опубликовало список должностных лиц, оштрафованных за принуждение к труду во время хлопковой страды 2019 года.
Список включает 43 человека, в том числе 2 районных хокимов, 5 заместителей хокимов районов, а также управляющих филиалов банков, директоров школ, главных врачей медучреждений и других.
Все указанные в списке лица привлечены к ответственности по статье 51 (административное принуждение к труду) Кодекса об административной ответственности. Наказание по этой статье предусматривает наложение штрафа от 10 до 30 базовых расчетных величин.
В прошлом году в мониторинге хлопкоуборочной кампании принимали участие более 400 инспекторов и 200 их помощников, в том числе правозащитные организации.
Напомним, что для предотвращения случаев принуждения к труду Минтруда запустил «горячую линию», сайт и Telegram-бот.