Иш қидириш орқасидан фирибгарлар тузоғига тушиб қолмаслик кафолатланмаган. Сўнгги пайтда ижтимоий тармоқларда тўлиқсиз иш вақти ёки масофадан даромад олиш тўғрисидаги таклифлар тобора кўпроқ учрай бошлади. Бу ажабланарли эмас, албатта. Ахир, ижтимоий тармоқлар орқали одамлар кўпинча уйда қолиб ҳам муносиб даромад топишга муваффақ бўлишмоқда. Иш излаш чоғида фирибгарлар қурбонига айланмаслик учун нима қилиш керак? Шу ҳақида ташкилот раҳбарлари ҳамда ҳуқуқ-тартибот идоралари вакиллари билан суҳбатлашдик.
Азамат Йўлдошев, вилоят ИИБ кибержиноятларга қарши курашиш бўлими бошлиғи, капитан:
– Сўнгги пайтларда кибержиноят турлари кўпайиб бормоқда. Иш излаётганларнинг содда ва ишонувчанликлари бунга кенг йўл очмоқда. Жиноятчиларга эса бу жуда қўл келади. Кўпинча уйдан ишлаш ёки тўлиқсиз иш кунида ишлаш истагида бўлган ёш болали оналар, туғруқ таътилидаги аёллар алданиб қолишади. Самарқанд вилоятида ўтган йилнинг дастлабки уч ойида 64 нафар фуқаро киберфирибгарлик ҳақида ариза билан мурожаат қилган бўлса, жорий йилда уларнинг сони 350 дан ошди.
Ва шуни эсда тутиш керакки, бу рақамлар расман мурожаат қилганларга тегишли. Яна қанчадан-қанча кишилар ушбу муаммога дуч келган ва киберфирибгарлик қурбони бўлишса ҳам мурожаат қилмасликни танлашган бўлиши мумкин. Бу соҳада фирибгарликнинг иккита энг кенг тарқалган усули бор. Мисол учун, сизга тест топшириғи ёки бирор бир топшириқнинг бир қисми сифатида иш таклиф қилиниши, кейин эса иш берувчи томонидан бу меҳнат учун ҳақ тўланмасдан у шунчаки ғойиб бўлиши мумкин. Бундан ҳам ёмони, агар фирибгар иш берувчи мижоздан маош ўтказиш ва ёки бошқа турли баҳоналар билан унинг банк картаси маълумотларини жўнатишни талаб қилишидир. Бу ҳолга тушиб қолган киши нафақат бажарган меҳнатига яраша ҳақ ололмайди, балки унинг ҳисобидан пул ечиб олиниши мумкин.
Кўпинча бундай ҳамкорликда шартнома имзоланмаслиги ноқонуний ҳаракат исботини топиш имконини деярли йўққа чиқаради.
Фирибгарликнинг яна бир машҳур тури бу бизнес таклиф қилиш йўлидир. Яъни, мижозга маълум бир товар сотиш таклиф қилиниши мумкин ва ушбу маҳсулот учун олдиндан тўловни амалга ошириш сўралади. Маҳсулот шундан кейин жўнатишга ваъда беришади. Пул ўтказишилиши билан эса ҳисоб блокланади. Ёдда тутинг: уларда сизнинг ҳисоб рақамингизга эга бўлиш ёки аввалдан тўловни амалга оширишингизга эришиш учун чек-чегарасиз баҳоналар коллекцияси мавжуд. Бунга иш ҳақи тўлаш, ҳисобингизга карта очиш, чиптани, тиббий варақа учун, ўқув материалларини жўнатиш каби баҳоналар кўрсатилиши мумкин.
Ёки сохта ишга ёллаш агентлигининг хизматлари учун. Бу ёлғонларнинг саноғига етиш қийин.
Фикр қилинг: ҳақиқий иш берувчи ҳеч қачон потенциал ходимдан пул сўрамайди. Шундай талаб қўйилган ҳолда — бу шак-шубҳасиз фирибгарлик!
– Агар ҳали ҳам чет элга ишлаш учун кетишга қарор қилган экансиз, энг тўғри йўл – ташқи меҳнат миграцияси агентлигига мурожаат қилишдир. Шаҳримизда ишга жойлашиш ва четга қонуний чиқишни таклиф қилувчи бир нечта идоралар мавжудлигига қарамай, улардан ҳеч бири лицензия олмаган ва натижада фуқароларни ишга юбориш ҳуқуқига эга эмас.
Ҳозирги вақтда Ташқи меҳнат миграцияси масалалари агентлиги хорижда қонуний ишга жойлашиш билан шуғулланувчи ягона муассаса ҳисобланади. Инсон омилини бартараф этиш учун чет элда иш қидириш ҳам автоматик режимга ўтди, аммо тамоман тўлиқ эмас. Иш топиш ёки бўш иш ўринлари билан танишиш учун агентлик филиалига бориш шарт эмас. Буни минтақамизнинг @sammigration телеграм каналига ёки @migratsiyaagentligi республика ресурсига обуна бўлиш орқали амалга ошириш мумкин. Бу ерда танлов ўтказаётган хорижий компаниялардан кастинглар бошланганлиги ҳақидаги эълонлар жой олган. Шунингдек, унда иш берувчининг талаблари ва талаб қилинадиган мутахассисликлар ҳақида маълумотлар мавжуд.
Иш ҳақи ва яшаш шароити, асосан, учрашганда муҳокама қилинади. Баъзи иш берувчилар эълонлари остида анкета илова қилишади. Иш изловчилар сўралган маълумотларни илова қилиш орқали уни тўлдириши мумкин. Йил бошидан буён 120 нафарга яқин хотин-қиз хорижга ишлаш учун кетган. Ўтган йили 295 мингдан ортиқ аҳоли иш топиш учун хорижга кетган.
Фароғат Шокирова, оила ва аёллар бошқаруви бўйича вилоят бош мутахассиси:
– Аёлларни алдовдан огоҳ қилиш учун уларнинг ҳуқуқий саводхонлигини ошириш керак. Улар ўз ҳуқуқларини билишсагина уларни алдаш мушкул бўлади. Иш топишнинг энг хавфсиз йўли – ҳудуддаги маҳаллалар билан алоқада бўлиш саналади, яқин атрофда бўш иш ўринлари мавжуд бўлиши эҳтимолдан ҳоли эмас. Ва, албатта, иш қидираётганда, фуқароларни иш билан таъминлаш билан бевосита шуғулланадиган расмий муассасаларга ишонч билдириш яхшироқдир. Вилоятда одамлар ўзи истаган ишни топиш учун мурожаат қилишлари мумкин бўлган бир нечта муассасалар мавжуд. Вилоят бандлик бош бошқармаси ва унинг ҳудудий бўлинмалари узоқ йиллардан буён бу борадаги расмий муассаса бўлиб келмоқда.
Шунингдек, ish.mehnat.uz иш қидириш платформаси ҳам мавжуд бўлиб, бу ерда керакли ҳудуд ва соҳани танлаб, ўз мутахассислигингиз бўйича иш топишингиз мумкин. Электрон маълумотлар базасида вилоят бўйича 20 мингга яқин бўш иш ўрни мавжуд. Ўтган йили вилоят иқтисодий, сиёсий ва ижтимоий ҳаётининг барча жабҳаларида хотин-қизларнинг фаоллигини ошириш бўйича миллий комплекс дастур ишлаб чиқдик. Мазкур дастурнинг амалга оширилиши 2022 йилда вилоятда 94 минг 353 нафар ишсиз хотин-қизни иш билан таъминлаш имконини берди. Мазкур дастурга мувофиқ 20 минг нафардан ортиқ хотин-қиз квоталар бўйича иш билан таъминланди, 7 минг нафарга яқин хотин-қиз жамоат ишларига жалб қилинди, 20 минг нафарга яқини кредит олди, 15 минг нафари малака ошириш курсларида ўқишди.
Бунинг ўзи етарли эмаслиги аниқ, лекин аёллар учун иш ўринлари яратиш, уларнинг салоҳиятларини рўёбга чиқариш учун янада кўпроқ имконият яратиш учун кичик-кичик қадамлар билан бўлса ҳам олға ҳаракат қилмоқдамиз.
– Хотин-қизлар бандлиги муаммолари ҳақида гапирар эканмиз, беихтиёр хориждаги меҳнат миграцияси қурбонлари ҳақида ўйлаймиз. Юртдошларимизнинг алдов қурбони бўлиш кўрсаткичлари мамлакатда камдан-кам бўлса, хорижда тез-тез учрайди. Ўтган йили одам савдосига қарши курашиш департаменти ходимлари томонидан одам савдоси қурбони бўлиш билан боғлиқ 20 та ҳолат қайд этилган.
Улардан 13 нафари аёллар билан, учтаси чақалоқларни сотиш билан боғлиқ жиноятлар бўлса, тўрт ҳолатда – эркаклар фирибгарларнинг тузоғига тушиб қолишган. Далиллар одам савдоси қурбони бўлган аёллар хорижий мамлакатларда асосан жинсий зўравонлик қурбони бўлишганини тасдиқлайди. Фирибгарлар жабрланувчиларни жинсий алоқага мажбурлаш орқали мижозлардан пул ундиришни мақсад қилишган. Одам савдосига қарши курашнинг тўртта асосий йўналиши мавжуд. Ва улар бир вақтнинг ўзида тенг улушларда ишлашлари керак. Жиноятларнинг олдини олиш, ҳамкорлик қилиш, жабрланганларга ёрдам бериш, жиноий жавобгарликка тортиш.
Биз бошқа мамлакатлар тажрибасини ўргандик.
Исроил одам савдосини қандай енгди? Биринчи омил, мамлакатда жиноятлар қатъий тартибда ўрганилиб, айбдорларга оғир жазо тайинланган. Ўзбекистонда ҳам жазо кучайтирилиб, эндиликда одам савдоси учун 12 йилдан ортиқ муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазоси белгиланди. Биз бу жараёнда ёрдам бериш ва ҳар томонлама ёрдам кўрсатиш учун ташкилотлар билан ҳамкорлик қиламиз. Жумладан, ўтган йили одам савдоси қурбонлари оилаларига 14 миллион сўмлик моддий ёрдам кўрсатилди.
Аммо, афсуски, бутун дунё бўйлаб кенг қамровли фаолият, тегишли тарғибот-ташвиқот ишларига қарамай, ҳар йили миллионлаб одамлар “замонавий қуллик”, яъни одам савдоси қурбонига айланмоқда. Улар орасида аёллар, кексалар, ҳатто кичик ёшдаги болалар ҳам бор.
P.S. Афсуски, олтин тоғлар ваъда қилувчи иш таклифлари фақатгина интернетда эмас. Бошқа айрим «иш берувчилар»нинг мақсадлари ҳам хайрли эмас. Мутахассисларнинг юқоридаги фикрлари сизни дуч келишингиз мумкин бўлган хавф-хатарлардан огоҳлантириши ва ўзингизга муносиб иш топишда сизни турли алдов ва умидсизликлардан маълум даражада ҳимоя қилишига ишонишни истардик.

Найти работу и не быть обманутым. Как не стать жертвой мошенников, когда ищешь работу
В последние годы в социальных сетях все чаще стали появляться предложения по подработке или заработке удаленно. Это неудивительно. Ведь социальные сети очень часто помогают людям найти достойный заработок, не выходя из дома. Мы пообщались с руководителями организаций и представителями правоохранительных органов, чтобы узнать, как не стать жертвой мошенников, когда ищешь работу.
Азамат Юлдашев, начальник отдела по борьбе с киберпреступлениями УВД области, капитан:
В последнее время киберпреступность набирает обороты. И это неудивительно. Ведь люди, находящиеся в поиске работы, очень уязвимы и особенно доверчивы. Этим пользуются преступники? Особенно часто с обманом сталкиваются те, кто ищет подработку на удаленке и женщины в декрете.
Если в минувшем году за первые три месяца с заявлениями о кибермошенничестве к нам обратились 64 жителя области, в этом году их уже более 350. И надо учитывать, что это то те, кто обратился в органы, а сколько еще может быть жертв кибермошенников, которые остались наедине с проблемой.
Есть два самых распространенных способа мошенничества в этой сфере, когда женщины в поиске желаемой работы попадаются на «удочку». Вам могут предложить выполнить какую-нибудь работу под видом тестового задания или части задания, а затем просто не оплатить. «Работодатель», получив проделанную работу, исчезнет. Еще хуже, если он предложит скинуть данные банковской карты, куда в дальнейшем будет перечисляться ваша зарплата. Поскольку чаще такое сотрудничество не сопровождается подписанием договора, то доказать свою правоту будет практически невозможно. Еще один популярный вид мошенничества – предложение бизнеса. То есть вам могут предложить продавать товар, и пообещают отправить его позже, требуя предварительной оплаты ценного продукта. Как только вы перечислите денег, аккаунт заблокируется. Имейте в виду: их фантазии нет предела. Предоплата может потребоваться для оформления зарплатного счета, карты, пропуска, мед-книги, учебных материалов. Или услуги фальшивого кадрового агентства.
Важно понимать: реальный работодатель никогда не попросит у потенциального работника денег. Если такое требование прозвучало, не должно быть никаких сомнений – это обман!
Сунатилло Абдусаидов, руководитель самаркандского филиала агентства по вопросам внешней трудовой миграции:
Если вы все же решили выехать на заработки за рубеж, то стоит обратиться в агентство по вопросам внешней трудовой миграции. Несмотря на то, что в городе существует несколько агентств, предлагающих трудоустройство и легальный выезд, на одно из них не получило лицензия, и как следствие не имеет право отправлять граждан на заработки. Агентство по вопросам внешней трудовой миграции на сегодняшний день является единственным учреждением занимающимся легальным трудоустройством за границей.
Чтобы исключить человеческий фактор поиск работы за рубежом также перешел в автоматический режим, но не полностью. Для того чтобы найти работу или ознакомиться с вакансиями, не нужно приходить в филиал агентства. Это можно сделать, подписавшись на Telegram-канал @sammigration нашей области либо республиканский ресурс @migratsiyaagentligi. Здесь публикуются объявления о начале кастингов от иностранных компаний, проводящих отбор. Также здесь содержится информация о требованиях работодателя и востребованных специальностях. Заработная плата и условия проживания по большей части обсуждаются при встрече.
Некоторые работодатели прикрепляют анкеты под своим объявлением, и любой желающий может заполнить её, прикрепив запрашиваемые документы. С начала года около ста 20 женщин уехали на заработки за границу. В прошлом году свыше 295 тысяч жителей выехали за рубеж с целью трудоустройства.
Фарогат Шакирова, главный специалист областного управления семьи и женщин:
Чтобы предостеречь женщин от обмана, нужно повышать их грамотность. Они должны знать свои права и только в этом случае их будет сложно обмануть. Самый простой способ – обратиться в территориальную махаллю, возможно вакансии есть поблизости. Ну и конечно, же при поиске работы лучше доверять официальным учреждениям, которые занимаются непосредственно трудоустройством граждан. В прошлом году мы разработали комплексную национальную программу по повышению активности женщин во всех сферах экономической, политической и социальной жизни области. Реализация данной программы в 2022 году позволила обеспечить занятость 94 353 безработных женщин области. Согласно данной программе свыше 20 тысяч женщин были трудоустроены на квотированные места, около 7 тысяч женщин были привлечены к общественным работам, около 20 тысяч получили кредиты, 15 тысяч прошли обучающие курсы и тд. Мы понимает, что этого недостаточно, но стараемся предпринимать небольшие шаги, чтобы создать дополнительные возможности для реализации потенциала женщин.
В области существует несколько учреждений, куда могут обратиться люди для поиска работы по душе. Официальным учреждением на протяжении долгих лет остается главное управление занятости области и его региональные подразделения. Существует также платформа поиска вакансий https://ish.mehnat.uz/. Здесь можно найти работу по специальности, выбрав регион и сферу. Электронная база содержит около 20 тысяч вакансий по области.
Нигора Ёдгорова, заместитель начальника управления по профилактики правонарушений УВД Самаркандской области майор:
Говоря о проблемах трудоустройства женщин мы невольно думает о жертвах трудовой миграции за рубежом. Редко наши соотечественницы становятся жертвами обмана у нас в стране, обычно это случается за ее пределами. В минувшем году сотрудниками отдела по борьбе с торговлей людьми было зарегистрировано 20 фактов жертв торговли людьми, в 13 из них пострадали женщины, три факта связаны с торговлей младенцев, в четырех случаях – мужчины – попались на удочку мошенников. Факты подтверждают, что женщины-жертвы торговли людьми эксплуатировались в иностранных государствах в основном в сексуальных целях.  Цель злоумышленников – получать деньги с клиентов за сексуальные услуги жертв.
Есть четыре основных направления для борьбы с торговлей людьми. И они должны работать в одно и тоже время в равных долях. Профилактика, партнерство, помощь жертвам, преследование преступлений. Мы изучали опыт других стран. Израиль победил торговлю людьми. Почему? Первым фактором было то, что преступления расследовались на высоком уровне и преступникам давали высокие сроки наказания. В Узбекистане эта статья тоже пересмотрена. Сейчас за торговлю людьми дают от 12 лет ограничения свободы и выше. Мы стараемся помочь в процессе адаптации и сотрудничаем с организациями для оказания всесторонней помощи. Так в минувшем году семьям жертв торговли людьми была оказана материальная помощь в размере 14 млн сумов. Но, к сожалению, несмотря на столь всеобъемлющую деятельность, соответствующую пропаганду во всем мире, миллионы людей ежегодно становятся жертвами «современного рабства», то есть торговли людьми. Среди них есть женщины, пожилые люди, даже маленькие дети.
Для справки: согласно данным главного управления занятости области (данные за 2002 год), в области проживает свыше 4 млн человек, около 153 тысяч из них считаются безработными. В Самаркандской области проживает свыше 2 млн женщин, 53,8% женщин считаются трудоспособными, 727 тысяч официально не работают, и лишь 9,8% работают, 0,07% получают пособие по безработице. Уровень безработицы составляет 9,3%.
P.S. Как ни печально, заманчивые предложения работы можно встретить не только в интернете. Увы, не все «работодатели» имеют благие намерения. Хочется верить, что приведенные мнения специалистов смогут предостеречь вас и в какой-то мере обезопасить от потерь и разочарований при поиске желаемой работы.