Президентнинг 12.10.2022 йилдаги «Ногиронлиги бўлган шахслар жамиятларига тегишли ташкилотларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш ҳамда ногиронлиги бўлган шахсларнинг бандлигига кўмаклашишга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги қарори қабул қилинди. Ҳужжат ЎзАда эълон қилинган.
Ҳужжатда белгиланишича, бюджет буюртмачилари учун назарда тутилган чекловлар, қуйидаги юридик шахслар томонидан ишлаб чиқариладиган маҳсулотларни харид қилишга нисбатан татбиқ этилмайди:
Электрон кооперация порталида рўйхатдан ўтган, ходимлари умумий сонининг камида 50%и ногиронлиги бўлган шахслардан иборат;
ногиронлиги бўлган шахслар меҳнатига ҳақ тўлаш фонди умумий меҳнатга ҳақ тўлаш фондининг камида 50%ини ташкил этадиган;
ягона иштирокчиси ногиронлиги бўлган шахсларнинг жамоат бирлашмалари ҳисобланган (кейинги ўринларда – ногиронларнинг юридик шахслари).
Вазирлар Маҳкамасига бир ой муддатда Қорақалпоғистон, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида ногиронларнинг юридик шахслари томонидан ишлаб чиқариладиган маҳсулотларнинг кўргазма ярмаркасини доимий тарзда ўтказиш графикларини тасдиқлаш вазифаси топширилди. Бунда ҳудудларда кўргазма ярмаркасини ўтказиш учун зарур павильонлар бепул тарзда ажратилади.
Давлат буюртмачиларига кўргазма ярмаркалари давомида ногиронларнинг юридик шахслари билан улар томонидан ишлаб чиқариладиган маҳсулотларни уч йилгача муддат давомида кафолатли харид қилишни назарда тутувчи шартномалар тузиш ҳуқуқи берилади. Ногиронларнинг юридик шахслари томонидан ишлаб чиқарилаётган маҳсулотларнинг ҳажми ва техник параметрлари тўғрисидаги ахборот 2022 йил 15 ноябрга қадар Электрон кооперация порталига жойлаштирилади.
2023 йил 1 январга қадар Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигининг расмий веб-сайтида Ягона иштирокчиси ногиронлиги бўлган шахсларнинг жамоат бирлашмалари ҳисобланган юридик шахслар ҳамда улар томонидан ишлаб чиқариладиган маҳсулотларнинг ягона реестри юритилиши ташкил этилади.
2023 йил 1 январдан бошлаб давлат харидлари доирасида:
ўз эҳтиёжларидан келиб чиқиб харид предмети ҳажмининг камида 10%и миқдорида Қорақалпоғистон, вилоятлар ва Тошкент шаҳридаги ногиронларнинг юридик шахслари томонидан ишлаб чиқариладиган товарларни сотиб олади.
2022 йил давомида тажриба тариқасида – Тошкент ва Нукусда, 2023 йилдан бошлаб – мамлакатимизнинг қолган ҳудудларида «Имкониятлар маркази» ташкил этилади. У ногиронлиги бўлган шахсларни касб-ҳунарга ўқитишда кўмаклашиш, уларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишга йўналтирилади, шунингдек улар ва иш берувчилар ўртасида мулоқот ўтказиш майдонига айланади. Марказга ушбу тоифадаги шахсларнинг маданият, санъат, спортга оид қизиқишларини қўллаб-қувватлаш вазифаси ҳам юклатилган.
Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигига «Имкониятлар маркази» учун Нукус туманидаги Кердер саноат транспорт касб-ҳунар коллежи ва Тошкент шаҳрининг Учтепа туманидаги «Ишга марҳамат» мономарказидан зарур хоналар ажратиш вазифаси топширилди.

Принято Постановление Президента от 12.10.2022 г. «О дополнительных мерах по государственной поддержке организаций, относящихся к обществам лиц с инвалидностью, а также оказанию содействия занятости лиц с инвалидностью». Документ опубликован УзА.
Документом установлено, что ограничения, предусмотренные для бюджетных заказчиков, не распространяются на приобретение продукции, произведенной юрлицами:
прошедшими регистрацию на Электронном кооперационном портале, в которых лица с инвалидностью составляют не менее 50% общей численности работников;
у которых фонд оплаты труда лиц с инвалидностью – не менее 50% общего фонда оплаты труда;
единственным участником которых являются общественные объединения лиц с инвалидностью (далее – юрлица инвалидов).
Кабинету Министров поручено в месячный срок утвердить графики регулярного проведения в Каракалпакстане, областях и Ташкенте выставок-ярмарок продукции, произведенной юрлицами инвалидов. При этом павильоны, необходимые для проведения выставок-ярмарок в регионах, выделяются на безвозмездной основе.
Во время выставок-ярмарок госзаказчикам предоставляется право на заключение с юрлицами инвалидов договоров, предусматривающих гарантированное приобретение в период до трех лет произведенной ими продукции. До 15 ноября 2022 года на Электронном кооперационном портале будут размещены данные об объеме и технических параметрах продукции, производимой юрлицами инвалидов.
До 1 января 2023 года на официальном веб-сайте Министерства занятости и трудовых отношений будет запущен Единый реестр юридических лиц, единственным участником которых являются общественные объединения лиц с инвалидностью, а также производимой ими продукции.
С 1 января 2023 года в рамках госзакупок:
Министерство здравоохранения;
Министерство народного образования;
Министерство дошкольного образования;
Агентство по развитию медико-социальных услуг;
организации, входящие в состав перечисленных ведомств, –
исходя из своих потребностей приобретают товары не менее 10% от закупки, произведенные юрлицами инвалидов в Каракалпакстане, областях и г. Ташкенте.
В порядке эксперимента в 2022 году – в Ташкенте и Нукусе, с 2023 года – в остальных регионах страны создается «Центр возможностей». Его деятельность будет направлена на содействие в обучении профессиям, защиту прав и законных интересов лиц с инвалидностью, а также площадкой для их диалога с работодателями. В задачах Центра и поддержка интереса к культуре, искусству и спорту этой категории лиц.
Министерству занятости и трудовых отношений поручено выделить для «Центра возможностей» необходимые кабинеты в Кердерском профессиональном колледже промышленности и транспорта Нукусского района и моноцентре «Ишга мархамат» Учтепинского района г. Ташкента.