Аҳолини рўйхатига олиш – статистика тизимида асосий ўринни эгалайди
Мустақиллик йилларида Ўзбекистон Республикасида аҳолини рўйхатга олиш ўтказилмаган. Аҳоли сонига, ёш-жинс таркибига кескин таъсир кўрсатган ўзгаришлар, республика ҳудудидаги аҳоли жойлашуви хусусиятлари ва бошқа ижтимоий-демографик ўзига хосликлар аҳолининг жорий ҳисобига оид мавжуд маълумотларни қўллашни сезиларли даражада чекламоқда.
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти 2015 йил 10-июндаги “2020 йилда аҳоли ва уй-жой фондини рўйхатга олиш борасидаги тамойиллар ва тавсиялар” резолюциясига таянаб, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 11 ноябрдаги “Ўзбекистон Республикасида 2023 ийилда аҳолини рўйхатга олишга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 710-сонли қарори қабул қилинди. Бунда аҳолини рўйхатга олишни ўтказишнинг мақсади, асосий вазифалари ва босқичлари белгилаб қўйилган. Унга кўра аҳолини рўйхатга олиш мамлакатда яшовчи барча аҳолига тегишли бўлган демографик, иқтисодий ва ижтимоий маълумотларни йиғиш, умумлаштириш, баҳолаш, таҳлил қилиш ва эълон қилишнинг ягона жараёнини ўз ичига олиб, аҳоли тўғрисидаги маълумотларнинг асосий манбаи ҳисобланади ва у келгуси 10-30 йиллик ривожланишнинг прогноз кўрсаткичларини ҳисоблаш учун ишончли пойдевор яратади. Худудларни ривожлантириш ва жамиятнинг ижтимоий ҳимояга мухтож қатламларига ёрдам кўрсатиш бўйича сиёсий ва бошқарув қарорларини қабул қилиш учун зарур маълумотларни олиш имконини беради.
Ўзбекистон Республикасида аҳолини рўйхатга олишни ўтказишга кўмаклашиш бўйича республика комиссияси ваколатлари дорасида аҳолини рўйхатга олишга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш билан боғлиқ чора-тадбирларини ўз вақтида ҳамда сифатли бажариш, аҳолини рўйхатга олишга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишга доир ишлар жараёнини мувофиқлаштириш ва мониторингини юритиш, олинган маълумотларни таҳлил қилиш,  молиялаштириш, хужжатларга ишлов бериш, якуний натижаларини эълон қилиш, аҳолини рўйхатга олишга ўтказишда иштирок этган жисмоний ва юридик шахслар меҳнатига ҳақ тўлаш ҳамда халқаро ташкилотлар билан ҳамкорлик қилишни амалга ошириш  каби  вазифалар юклатилган.

С сентября 2012 по май 2015 года Конференция европейских статистиков (КЕС) разработала Рекомендации по проведению переписи населения и жилищного фонда в 2020 году и далее, которые были одобрены на шестьдесят третьей пленарной сессии в июне 2015 года. Отдел статистики Европейской экономической комиссии Организации Объединенных Наций (ЕЭК ООН) организовал эту работу в тесном сотрудничестве с Евростатом параллельно с пересмотром глобальных Принципов и рекомендаций в отношении переписей населения и жилищного фонда раунда 2020 года.
Еще в 2015 году ООН рекомендовала странам-членам провести перепись населения и жилищного фонда в 2020-2021 годах и заявила о готовности рассмотреть заявки различных стран на участие в финансировании этой важной международной задачи.
11 ноября 2020 года принят Постановление Кабинета Министром Республики Узбекистан «О мерах по подготовке и проведению переписи населения в Республике Узбекистан в 2023 году», а 16 марта 2020 года Президент подписал Закон Республики Узбекистан «О Переписи Населения», который определил, что «перепись населения — периодический процесс сбора и обработки персональных данных, определяющих на установленную дату демографические и социально-экономические характеристики населения, проводимый на всей территории Республики Узбекистан или на ее определенных территориях».
Почему перепись так важна
Практически весь экономический, политический и социальный потенциал и будущее любой страны, главным образом, определяются количеством населения, его демографическими характеристиками. Эти характеристики, в числе прочих, включают в себя показатели идентификации человека, место его рождения, возраст, национальность, гражданство, место фактического жительства, гражданское состояние (наличие или отсутствие брака), количество детей, наличие домашних животных, жилищных условий, занятости, источники существования, миграции в пределах страны или за её пределы.
Невозможно определить базовые экономические показатели, такие как валовый внутренний продукт, доходы на душу населения, на домохозяйства, потребление на душу населения домохозяйства без непосредственного опроса самих людей.
Перепись населения — единственный достоверный источник информации о численности, национальном составе, владении языками, об уровне доходов, состоянии домохозяйств и уровне образования граждан. Эти данные не учитываются ни в одном статистическом отчете, ни в одном ведомстве. Например, число браков и разводов никак не показывает семейную структуру — сколько людей реально состоит в браке, сколько разведенных, вдовых. Выборочные исследования, проводимые различными институтами и ведомствами, не дают полной картины.
Таким образом, без проведения систематической переписи населения не реже, чем раз в 10 лет, невозможно говорить о достоверности любой социально-экономической статистики и выводов, основанных на них.