Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 16 июнь куни «Аҳолига тез тиббий ёрдам кўрсатиш тизимини такомиллаштириш тўғрисида»ги қарорга имзо чекди.
Республика тез тиббий ёрдам маркази ва унинг 14 та ҳудудий филиали тез тиббий ёрдам хизмати ҳамда тиббий автохўжаликлар негизида ташкил қилинади ва тез тиббий ёрдамнинг ягона вертикал бошқарув тизими йўлга қўйилади.
Марказ ва унинг ҳудудий филиалларида ситуацион мувофиқлаштирувчи бўлимлар ташкил этилиб, туман (шаҳар) ва ҳудудлардаги тез тиббий ёрдам тизими фаолиятини таҳлиллар асосида бошқаради ва такомиллаштириш бўйича таклифлар киритади.
2023 йил 1 сентябрга қадар Тошкент шаҳри тажрибаси асосида республиканинг бошқа ҳудудларида электрон автоматлаштирилган бошқарув тизими тўлиқ жорий қилинади.
1 декабрга қадар Андижон, Жиззах, Самарқанд ва Сурхондарё вилоятлари, 2023 йил 1 сентябрга қадар Қорақалпоғистон, Бухоро, Қашқадарё, Навоий, Наманган, Сирдарё, Тошкент, Фарғона ва Хоразм вилоятлари туман (шаҳар)ларидаги диспетчерлик хизматлари тугатилади.
Тошкент шаҳри тажрибаси асосида Марказнинг ҳудудий филиалларида — ягона Call-марказлар фаолияти йўлга қўйилади. Уларга чақирувларни қабул қилувчи ходимлар билан бирга шифокор ходимлардан иборатмахсус тиббий маслаҳат хизмати фаолияти ташкил этилади.
Қолаверса, саралаш орқали бемор аҳволи, касаллик тури ва оғирлик даражасига қараб чақирувларга тегишли тиббий бригадаларни йўналтириш тизими жорий этилади.
Бундан ташқари, тез тиббий ёрдамнинг туман (шаҳар) ёки ҳудуд чегарасидан қатъи назар — беморгача масофанинг яқинлигига қараб тиббий бригада йўналтирилади. Марказий туман (шаҳар) шифохоналари қабулхоналарини шошилинч хизмат кўрсатишга ва юқори технологик тиббий жиҳозларни ўрнатишга мослаштирилади.
Тез тиббий ёрдам автотранспорт воситаларига радиоалоқа воситалари ва GPS-трекерлар ўрнатилади, тез тиббий ёрдам бригадаларини планшетлар билан таъминланади.
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари Кадастр агентлиги билан биргаликда 2022 йил якунига қадар 10 мингта кўчага ном бериш ишларини якунлаш вазифаси топширилди.
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги тез тиббий ёрдам хизматини ташкил этиш ва рақамлаштириш учун Ахборот-коммуникация технологияларини ривожлантириш жамғармаси маблағлари ҳисобидан камида 85 миллиард сўм миқдордаги маблағларни ССВ ҳузуридаги Тез тиббий ёрдамни ривожлантириш жамғармасига йўналтиради. Қолаверса, ССВнинг Жаҳон банки шошилинч хизматларни ривожлантириш лойиҳаси доирасида 5 миллион АҚШ доллари миқдоридаги маблағлар тез ва шошилинч тиббий ёрдамни рақамлаштириш тадбирларига йўналтирилади.
ССВга 2022 йил якунига қадар мавжуд ўринлар ва штат бирликлари доирасида марказий туман (шаҳар) шифохоналарининг шошилинч тиббий ёрдам бўлимларидаги ўринлари педиатрия, терапия ва хирургия бўлимлари таркибига ўтказилиб, беморларни касалликнинг оғирлик даражаси бўйича саралайдиган (триаж) туну-кун ишлайдиган шошилинч қабул бўлимларини ташкил этади.
Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази, унинг ҳудудий филиаллари ҳамда барча туманлараро қўшма шикастланишлар ва ўткир қон-томир касалликлари марказларида шошилинч қабул бўлимлари фаолияти йўлга қўйилади.
Тошкент шаҳри Шайхонтоҳур туманидаги 1-сон, Яшнобод туманидаги 4-сон, Юнусобод туманидаги 7-сон шаҳар клиник шифохоналари ҳамда Учтепа туманидаги Тошкент шаҳар тез тиббий ёрдам клиник шифохонаси таркибида алоҳида юридик мақомга эга бўлмаган туманлараро қўшма шикастланишлар ва ўткир қон-томир касалликлари марказлари ташкил қилинади.
Республика тез тиббий ёрдам маркази ва Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази, уларнинг ҳудудий филиаллари ҳамда туманлараро қўшма шикастланишлар ва ўткир қон-томир касалликлари марказларида давлат томонидан кафолатланган бепул тиббий хизмат турларидан ташқари хизматларни пуллик асосда ташкил этишга рухсат берилди.
Янги ташкил этилаётган туманлараро қўшма шикастланишлар ва ўткир қон-томир касалликлари марказларини жиҳозлаш учун Жаҳон банкининг «Ўзбекистонда COVID-19 коронавируси инфекциясига қарши курашиш бўйича шошилинч чораларни кўриш» лойиҳаси доирасида иқтисод қилинган маблағлар йўналтирилади.

В Узбекистане внедряется единая вертикальная система управления скорой медицинской помощи
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 16 июня подписал постановление «О совершенствовании системы оказания населению скорой медицинской помощи.
Документом предусмотрено создание Республиканского центра скорой медицинской помощи с 14 региональными филиалами на базе службы скорой медицинской помощи и медицинских автохозяйств и внедрение единой вертикальной системы управления скорой медицинской помощи.
В центре и его региональных филиалах будут созданы отделы ситуационной координации, которые на основе анализа будут управлять деятельностью системы скорой помощи в районах, городах и регионах.
До 1 сентября 2023 года на основе опыта Ташкента по всей стране будет внедрена электронная автоматизированная система управления скорой медицинской помощи.
До 1 декабря текущего года будут упразднены диспетчерские службы районов и городов Андижанской, Джизакской, Самаркандской и Сурхандарьинской областей, до 1 сентября 2023 года — Каракалпакстана, Бухарской, Кашкадарьинской, Навоийской, Наманганской, Сырдарьинской, Ташкентской, Ферганской и Хорезмской областей.
В региональных филиалах центра будут действовать единые сall-центры — также на основе опыта Ташкента. В них наряду с операторами, принимающими вызовы, будет налажена деятельность службы специальных медицинских консультаций, состоящей из врачей.
Внедряется система направления по вызову соответствующих медицинских бригад посредством распределения в зависимости от состояния пациента, вида и степени тяжести болезни.
Кроме того, внедряется практика направления медицинских бригад в зависимости от расстояния до больного — независимо от границы района, города либо области.
Приёмные центральных районных и городских больниц будут профилированы на оказание экстренной помощи с установкой высокотехнологичного медицинского оборудования.
Все автотранспортные средства скорой медицинской помощи будут оборудованы средствами радиосвязи и GPS-трекерами. Бригады скорой помощи обеспечат планшетами.
Совету Каракалпакстана, хокимиятам областей и Ташкента поручено совместно с Агентством по кадастру до конца 2022 года завершить работы по присвоению наименований 10 тысячам безымянных улиц.
На организацию и цифровизацию службы скорой помощи их средств Фонда развития информационно-коммуникационных технологий Министерства по развитию ИТ и коммуникаций будет выделено не менее 85 млрд сумов Фонду развития скорой медицинской помощи при Министерстве здравоохранения. Кроме того, на мероприятия по цифровизации скорой и экстренной медицинской помощи в рамках проекта Всемирного банка по развитию экстренных служб будет направлено 5 млн долларов.
Минздраву поручено до конца 2022 года создать в пределах имеющихся койко-мест и штатных единиц круглосуточные экстренные приёмные отделения по распределению (триаж) больных в зависимости от степени тяжести заболевания в центральных районных и городских больницах с передачей койко-мест в отделениях экстренной медицинской помощи в состав педиатрических, терапевтических и хирургических отделений.
Экстренные приёмные отделения будут открыты в Республиканском научном центре экстренной медицинской помощи и его региональных филиалах, а также во всех межрайонных центрах сочетанных травм и острых сосудистых заболеваний.
Межрайонные центры сочетанных травм и острых сосудистых заболеваний будут созданы в Ташкенте в Городской клинической больнице №1 Шайхантахурского района, Городской клинической больнице №4 Яшнабадского района, Городской клинической больнице №7 Юнусабадского района и Городской больнице скорой медицинской помощи в Учтепинском районе.
В Республиканском центре скорой медицинской помощи, Республиканском научном центре экстренной медицинской помощи, их региональных филиалах и межрайонных центрах сочетанных травм и острых сосудистых заболеваний разрешено оказание услуг на платной основе за исключением гарантированных государством видов бесплатных медицинских услуг.
Средства, сэкономленные в рамках проекта Всемирного банка «Принятие неотложных мер по противодействию коронавирусной инфекции COVID-19 в Узбекистане», будут направлены на оснащение новых межрайонных центров сочетанных травм и острых сосудистых заболеваний.