Бугунги кунга келиб, антропоген омил туфайли экологияга инсоният томонидан етказилаётган зарар миқдори кун сайин ортиб бормоқда. Табиийки бу жараённи олдини олиш ва унинг таъсирини камайтириш жаҳон ҳамжамияти олдида турган энг долзарб вазифалардан бири саналади. Масалагақисқа муддатли ечим сифатида, БМТнинг Иқлим ўзгариши тўғрисидаги доиравий конвенцияси доирасида, 2015 йил 12 декабрда консенсус асосида Париж келишуви қабул қилинган эди.
Юқоридаги масаларга ечим сифатида бугун кўпчилик саноат корхоналари ва инновациялар жорий этувчи марказлар томонидан яшил технологиялар ишлаб чиқарилиши кун сайин оммалашмоқда. Бугун уларнинг жаҳон ва Ўзбекистонда жорий этилиши ва иқтисодиётдаги ўрни ҳақидаги масалаларга жавоб беришга ҳаракат қиламиз.
Яшил технологиялар ва уларнинг аҳамияти
Яшил технологиялар (шунингдек, экологик технологиялар Атроф-муҳит технологияси, яшил технология, greentech) ишлаб чиқариш жараёнлари ва таъминот занжирлари экологик тоза ёки анъанавий ишлаб чиқариш усулларига нисбатан камроқ зарарли бўлган технологиялардир. Ушбу технологиялар экологик, иқтисодий, технологик ва инновацион соҳаларда татбиқ этилиб, чиқиндиларни қайта ишлаш, электр энергиясининг муқобил манбаларидан фойдаланиш ва ҳоказо масалаларни ҳал қилади. Бундай технологиялардан фойдаланиш мисоллари сифатида сувни биологик тозалаш, гидроэнергетика, қуёш энергияси, яшил АКТ, ҳар қандай турдаги чиқиндиларни қайта ишлаш (БМП), шу жумладан органик чиқиндиларни қайта ишлаш технологияларини келтириб ўтиш мумкин.
Жаҳон иқтисодиётининг «яшил» секторининг кўлами ҳали ҳам нисбатан кичик, шунинг учун ихтисослаштирилган адабиётларда «яшил» иқтисодиёт тушунчаси билан бир қаторда иқтисодиётнинг “яшил куртаклари” (green shoots) атамаси кўпинча қўлланилади. Дарҳақиқат, 2010 йилда ушбу соҳада ишлаб чиқарилган маҳсулот ва хизматлар қиймати 2 триллион доллар ёки жаҳон ялпи ички маҳсулотининг 2,7 фоизини, фойда 530 миллиард долларни, бандлик 10 миллион кишини ташкил этди.
Ўзбекистонда “яшил технология”ларнинг жорий этилиши
Ўзбекистон ҳам мазкур соҳадаги ислоҳотларни амалиётга жорий этишда минтақада етакчи давлатлардан бири саналади. Бу борада ҳатто қонунчилик тизимида бир нечта норматив ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилинганлиги давлатнинг соҳа истиқболига бефарқ эмаслигидан дарак. Хусусан, 2019 йил 4 октябрдаги ПҚ-4477-сонли Қарорга асосан, Ўзбекистоннинг 2019 — 2030 йиллар даврида Ўзбекистон Республикасининг «яшил» иқтисодиётга ўтиш стратегияси тасдиқланган.
Унга кўра, мазкур даврда умумий электр энергияси эҳтиёжида қайта тикланувчи энергоресурслар улушини 25% га етказиш, транспорт харажатларини қисқартириш ва транспорт соҳасининг самарали фаолиятини таъминлашга қаратилган ягона комплекс ривожланиш сиёсатини шакллантириш, шаҳарни узоқ муддатли ривожлантириш режалари ва экологик хавфсизлик чораларига мувофиқ «яшил» транспортни ривожлантириш, «яшил» кредитлаш, венчур молиялаштириш тизимини жорий этиш каби вазифалар белгилаб берилган.
Энергоресурслар тақчиллигига ечим сифатида дунё мамлакатлари томонидан кенг жорий этилаётган водород энергетикасини юртимизда оммалаштирилиши борасида Президентимизнинг 2021 йил 9 апрелдаги “Ўзбекистон Республикасида қайта тикланувчи ва водород энергетикасини ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилинди. Унга кўра, Энергетика вазирлиги ҳузурида Қайта тикланувчи энергия манбалари миллий илмий-тадқиқот  институти ҳамда унинг тузилмасида Водород энергетикаси илмий-тадқиқот маркази ҳамда Қайта тикланувчи ва водород энергетикаси технологияларини синаш ва сертификатлаш лабораторияси фаолиятини йўлга қўйиш таклифлари маъқулланди. Институт илмий ходимларига эса қайта тикланувчи ва водород энергетикасини ривожлантириш бўйича миллий стратегия лойиҳасини ишлаб чиқиш вазифаси юклатилди.
Ўзбекистонда жорий этилган “яшил технологиялар”
Бу борада Инновацион ривожланиш вазирлиги томонидан қиймати 5,9 млрд сўмга тенг 4 та лойиҳа молиялаштирилди. Бундан амалий натижаси сифатида ЎзР ФА Материалшунослик институти томонидан Қуввати 10 кВтга тенг водород олишга мўлжалланган термокимёвий реакторнинг тажриба нусхасининг дастлабки варианти “Modelica” ҳамда “Solid works flow simulation” дастурларида ишлаб чикилди.
Энергетика соҳасида сўнгги йилларда қуёш энергияси ишлаб чиқариш борасида бир қанча лойиҳалар ишлаб чиқилиб, улардан дастлабкиси сифатида БААнинг “Масдар” компанияси билан ҳамкорликда ташкил этилган “Nur Navoi Solar” лойиҳаси бўлиб, у бир йилда 80 млн тонна табиий газ тежалишига ва 160 минг тонна иссиқхона гази чиқишини олдини олишга хизмат қилади. Экспертларнинг фикрига кўра мазкур соҳадаги имкониятлардан тўлиқ фойдаланилган тақдирда, 600 млрд кв соат электр энергияси ишлаб чиқарилиши ва бу Ўзбекистоннинг бугунги электр энергияси истеъмолидан 8 маротаба кўп.
Ўзбекистонда мавжуд энг йирик экологик муаммо бу Орол муаммоси саналаниб, мазкур муаммони олдини олишга қаратилган қиймати 2,4 трлн сўм эквивалентда 71 та тадбир, шунингдек 1,9 трлн сўмлик 65 та устувор инновацион лойиҳа амалга оширилмоқда. Бу борада тупроқ деграгациясини олдини олиш, тузлар кўчишини олдини олувчи ўсимликларни экиш каби лойиҳалар амалиётда қўлланилиши белгиланган.
Шу билан бирга, қишлоқ хўжалигида Исроил ва Туркия билан ҳамкорликда сувни тежовчи “яшил технологиялар” жорий этилиши йил сайин ортиб бораётганлиги ҳам соҳадаги ютуқлардан саналади.
Қурилиш соҳасида қайта тикланувчи каннабис ўсимлигидан “костробетон” ишлаб чиқариш режалаштирилган (ВМнинг 2020 йил 7 декабрдаги 770-сонли қарор асосида).
Ўзбекистонда “яшил технологиялар”ни ҳаётга тадбиқ этишдаги муаммо ва камчиликлар
Аммо мазкур соҳада қилинадиган ишлар ҳали етарлича ҳисобланади, келажакда мазкур соҳада фаолият юритувчи кадрларни етиштириш, хорижий илмий тадқиқот институтлари ва саноат корхоналари билан илмий ва амалий ҳамкорлик ўрнатиш, хорижий грантларни ўзлаштириш устувор вазифалар саналади.
Қуйида “яшил технологиялар” жорий этилишида юзага келадиган бир қанча муаммолар келтириб ўтилди:
• Қишлоқ хўжалигида: ишлаб чиқарилган маҳсулотларни сақлашда мини цех ва сақлаш хоналарининг сон жиҳатдан камлиги, тупроқ деграгациясининг ортиши, чучук сув заҳираларининг йил сайин камайиши, минтақадаги асосий сув заҳирасининг асосий қисми қўшни давлатларда жойлашганлиги;
• Саноат соҳасида: Саноат корхоналарида белгиланган талабларга тўла риоя этилмаслиги, саноат чиқиндиларининг сувга оқизилиш кўрсаткичи баландлиги, чиқиндиларни қайта ишлаш сектори суст ривожланганлиги (жами чиқиндиларнинг тахминан 10% қайта ишланади).
• Молиялаштириш масаласида: Бизга маълумки маълум соҳани ривожланишида дастлабки туртки давлат томонидан берилиши нормал ҳолат аммо давлат яхши бизнес вакили эмаслиги ҳам сир эмас. Дунёда яшил технологиялар ривожланишида турли корпорациялар, банклар, молия институтлари молиялаштирувчи ролида иштирок этишади. Ўзбекистонда эса бу борада маълум муаммолар мавжуд. Буни биз амалга оширилган ишлардаги молиялаштирувчи манба сифатида бюджет маблағлари сарфланаётганлигидан ҳам гувоҳ бўламиз.
Бу соҳа ҳали янги бўлсада  соҳалар кесимида маълум муаммолар мавжуд, бу ўз навбатида соҳа ривожи учун стимул бўлиш билан бирга, уни ривожи учун муаммолар ҳам туғдиради.

На сегодняшний день объем ущерба, наносимого человеком окружающей среде из-за антропогенных факторов, увеличивается день ото дня. Естественно, предотвращение этого процесса и снижение его воздействия является одной из наиболее актуальных задач, стоящих перед мировым сообществом. В качестве краткосрочного решения проблемы 12 декабря 2015 года было принято Парижское соглашение на основе консенсуса в рамках Рамочной конвенции ООН об изменении климата.
В качестве решения вышеуказанных проблем сегодня все более популярным становится производство «зеленых» технологий многими промышленными предприятиями и инновационными центрами. Сегодня мы постараемся ответить на вопросы об их внедрении в мире и в Узбекистане, а также их роли в экономике.
Зеленые технологии и их значение
Зеленые технологии (а также экологические технологии, зеленые технологии, greentech) — это процессы, при которых производственные процессы и цепочки поставок являются экологически безопасными или менее вредными, чем традиционные методы производства. Эти технологии применяются в экологической, экономической, технологической и инновационной сферах и решают такие вопросы, как переработка отходов, использование альтернативных источников энергии и т.д. Примеры использования таких технологий включают биологическую очистку воды, гидроэнергетику, солнечную энергию, зеленые ИКТ, все виды переработки отходов (BMP), в том числе технологии переработки органических отходов.
Масштабы «зеленого» сектора мировой экономики пока относительно невелики, поэтому термин «зеленые побеги»(green shoots) экономики часто используется в специальной литературе наряду с понятием «зеленая экономика». Фактически в 2010 году стоимость товаров и услуг, произведенных в этом секторе, составила $2 трлн, или 2,7 % мирового ВВП, а прибыль — $530 млрд, была обеспечена занятость 10 млн человек.
Внедрение «зеленых технологий» в Узбекистане
Узбекистан также является одной из ведущих стран региона по реализации реформ в этой сфере. В связи с этим даже принятие ряда нормативных правовых актов в систему законодательства показывает, что государство не безразлично к перспективам отрасли. В частности, согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан №ПП-4477 от 4 октября 2019 года утверждена Стратегия Республики Узбекистан по переходу к «зеленой» экономике на 2019-2030 годы.
Данный документ ставит целью увеличить долю возобновляемых источников энергии в общем потреблении электроэнергии до 25%, сформировать единую комплексную политику развития, направленную на снижение транспортных расходов и обеспечение эффективной работы транспортной отрасли, развивать «зеленый» транспорт в соответствии с перспективными планами развития и мероприятиями по охране окружающей среды. Также были определены такие задачи, как «зеленое» кредитование, внедрение системы венчурного финансирования.
В качестве решения проблемы нехватки энергоресурсов было принято Постановление Президента Республики Узбекистан №ПП-5063 от 9 апреля 2021 года «О мерах по развитию возобновляемой и водородной энергетики в Республике Узбекистан» по популяризации водородной энергетики в нашей стране, которая широко используется странами по всему миру. В соответствии с данныма документом, одобрены предложения о создании Национального научно-исследовательского института возобновляемых источников энергии при Министерстве энергетики и Исследовательского центра водородной энергетики и лаборатории по испытанию и сертификации технологий возобновляемой и водородной энергетики. Перед исследователями института была поставлена задача разработать проект национальной стратегии развития возобновляемой и водородной энергетики.
Внедренные в Узбекистане «зеленые технологии»
В связи с вышеупомянутым, Министерство инновационного развития профинансировало 4 проекта на сумму 5,9 млрд сумов. В качестве практического результата Институтом материаловедения АН РУз разработан первый прототип термохимического реактора для получения водорода мощностью 10 кВт по программам «Modelica» и «Solid works flow simulation».
В энергетическом секторе в последние годы был разработан ряд проектов в области солнечной энергетики, первым из которых является проект «Nur Navoi Solar» в сотрудничестве с компанией Masdar из ОАЭ, целью которого является сэкономить 80 млн тонн природного газа и 160 тыс. тонн парниковых газов в год посредством предотвращения утечек. По оценкам экспертов, при полном использовании потенциала в этой сфере будет произведено 600 млрд кВ/ч электроэнергии, что в 8 раз превышает сегодняшнее потребление электроэнергии в Узбекистане.
Крупнейшей экологической проблемой Узбекистана является проблема Аральского моря, для предотвращения которой реализуется 71 мероприятие на сумму 2,4 трлн сумов, а также 65 приоритетных инновационных проектов на сумму 1,9 трлн сумов. В связи с этим планируется реализовать такие проекты, как предотвращение деградации почв, посадка растений, препятствующих миграции солей и др.
При этом внедрение водосберегающих «зеленых технологий» в сельском хозяйстве в сотрудничестве с Израилем и Турцией с каждым годом расширяется.
В строительной сфере планируется производить «костробетон» из возобновляемых растений каннабиса (на основании ПКМ №770 от 7 декабря 2020 года).
Проблемы и недостатки внедрения «зеленых технологий» в Узбекистане
Однако еще много работ предстоит проделать в этой области. В перспективе приоритетами являются подготовка кадров, работающих в этой области, налаживание научно-практического сотрудничества с зарубежными научно-исследовательскими институтами и промышленными предприятиями, освоение зарубежных грантов.
Ниже приведены некоторые проблемы, связанные с внедрением «зеленых» технологий:
В сельском хозяйстве: малое количество мини-цехов и складских помещений для хранения произведенной продукции, усиливающаяся деградация почв, ежегодное сокращение запасов пресной воды, основная часть основных водных ресурсов региона находится в соседних странах;
В промышленном секторе: неполное соблюдение установленных требований на промышленных предприятиях, высокий уровень сброса промышленных отходов, неразвитость мусороперерабатывающей отрасли (перерабатывается около 10% общего объема отходов).
В финансировании: известно, что государство дает первый толчок развитию той или иной отрасли, но не секрет, что государство – не самый лучший бизнес. Различные корпорации, банки и финансовые учреждения играют финансовую роль в развитии зеленых технологий в мире. В Узбекистане в этом плане есть определенные проблемы. Мы видим это и в том, что бюджетные средства расходуются как источник финансирования проделанной работы.