Тошкент вилояти Бўстонлиқ туманида 2,4 гектар ерни 980 минг долларга сотишга уринишнинг олдин олинди. Бу ҳақда ИИВ матбуот хизмати хабар берди.
6 май куни ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига Э.Н. исмли фуқаро ариза билан мурожаат қилган. Унинг айтишича, И. ва Ҳ. исмли фуқаролар унга таниши Д. исмли фуқаронинг номида бўлган 2,4 гектар ер майдонини 980 минг АҚШ долларига сотиб олишни, келгусида ҳокимият идораларидаги танишлари орқали ушбу ер майдонларига коттеж қуриш учун ҳужжатларини расмийлаштириб беришни таклиф қилишган. Олдиндан бўнак сифатида эса 98 минг доллар талаб қилишган.
Мазкур аризага асосан, шу куни Бош Прокуратура, ИИВ ҳамда ДХХ ходимлари ҳамкорлигида тезкор тадбир ўтказилган.
Фуқаролар И. ва Ҳ. Тошкент вилояти, Бўстонлиқ туманида жойлашган «Дилнур» ошхонасида ариза муаллифидан бўнак сифатида 49 минг АҚШ долларини олган вақтларида ашёвий далиллар билан ушланган. Фуқаролардан бири Бўстонлиқ туман йўл-қурилиш бошқармаси раҳбари ўринбосари бўлиб чиқди.
Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 168-моддаси (фирибгарлик) ҳамда 211-моддаси (пора бериш) билан жиноят иши қўзғатилиб, фуқаролар ушланган. Тошкент вилояти прокуратураси тергов ҳаракатларини олиб бормоқда.

Задержаны обещавшие продать 2,4 га земли в Бостанлыке почти за $1 млн
В Бостанлыкском районе Ташкентской области предотвращена попытка продажи 2,4 га земли за 980 тысяч долларов, сообщила пресс-служба Министерства внутренних дел.
В правоохранительные органы 6 мая с заявлением обратилась гражданка Э. Н. Она сообщила, что двое граждан И. и Х. предложили ей купить землю у гражданина Д., пообещав впоследствии помочь ей через своих знакомых в органах местной власти оформить эту землю под строительство коттеджа. В качестве аванса они попросили 98 тысяч долларов.
На основании этого заявления в тот же день было проведено оперативное мероприятие силами сотрудников Генеральной прокуратуры, МВД и СГБ.
Граждане И. и Х. были задержаны с поличным в столовой «Дилнур» в Бостанлыкском районе в момент получения от заявительницы в качестве части аванса 49 тысяч долларов. Одним из этих граждан оказался заместитель начальника Бостанлыкского районного дорожно-строительного управления.
Возбуждено уголовное дело по статьям 168 (мошенничество) и 211 (дача взятки) Уголовного кодекса. Прокуратура Ташкентской области ведёт следственные действия.