ЁШЛАР ОРАСИДАГИ ЖИНОЯТЧИЛИК – ЖАМИЯТНИНГ ЭНГ ОҒРИҚЛИ НУҚТАСИДИР
Президентимиз Шавкат Мирзиёев томонидан 27 июль куни ўтказилган видеоселектор йиғилишида жиноятчиликнинг олдини олиш борасида ички ишлар органлари ва давлат идораларининг масъулиятини янада ошириш, мавжуд муаммо ва камчиликларни бартараф этиш, шунингдек, ёшлар орасида жиноятчиликни янада камайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Ёшлар ўртасидаги жиноятчилик ва унинг оғир оқибатлари бугун бутун жаҳон жамоатчилигини ташвишга солмоқда. Таниқли сиёсатчилар, олимлар бу борада тезроқ чора-тадбирлар кўриш, амалий ишлар қилиш кераклигини уқтириб, таклиф-мулоҳазаларини билдиришмоқда.
Мамлакат мустақиллигининг, тараққиётининг тақдири аввало ёшларга, уларга қандай таълим-тарбия бераётганимизга боғлиқ. Бу ҳақиқатни бир лаҳза бўлса ҳам унутишга ҳаққимиз йўқ.
Ёшлар халқаро олимпиадаларда, спорт мусобақаларида қатнашиш, ғалаба қозониш ўрнига жиноят қилса, ўзининг ҳам, ўзганинг ҳам ҳаётини барбод қилса, бу даҳшат-ку ахир.
Касбим тақозоси билан асосий вақтим ёшлар орасида ўтади. Тажрибамга таяниб, тўла ишонч билан айта оламанки, ёшларнинг жиноят кўчасига киришига аввало оила, маҳалла, у ўқиётган мактаб, олий ўқув юрти айб­дор. Гарчи аччиқ бўлса ҳам ушбу ҳақиқатни тан олишга мажбурмиз.
Ёшлар қачон жиноят қилади? Унга нисбатан эътиборсизлик, адолатсизлик қилинса, ғамхўр­лик кўрсатилмаса, бир сўз билан айтганда, иложсиз, ҳимоясиз қолганда жиноий тўдалар уни ўз домига тортиб олади. Ёшларни бу йўлдан қайтаришнинг имконияти борми? Бор, албатта! Бунинг учун мутасаддиларнинг жавобгарлиги ва масъулияти оширилиши керак.
Ўзингиз ўйлаб кўринг, бир ёш йигит ёки қизнинг умри хазон бўлса-ю, бунинг учун ҳеч ким ўзини айбдор ҳис қилмаса, жазоланмаса?! Жиноятга яқинлашаётган ёшларга нисбатан лоқайдлигимиз сабабли жиноятлар содир бўлаётганини, унинг иштирокчилари ёшлар эканлигини англаш вақти келди. Улар бирор муаммога дуч келганда, томошабин бўлиб туриш, ёрдам қўлини чўзмаслик энг катта гуноҳ бўлса керак, деб ўйлайман. Бундай вазиятда унинг дўстлари, яқинлари, ўқитувчилари ёнида бўлиб, оғир вазиятдан чиқиб кетишига кўмаклашишлари керак. Ушбу ҳолатда педагогика ва психология фанининг энг замонавий услубларидан фойдаланиш зарур. Ёшлар тарбиясидаги ҳар қандай хато бир оила муаммосидан жамият муаммосига айланади. Шунинг учун бу борада ҳамжиҳатлик, ҳамкорлик, узвийлик тамойилларига амал қилиш зарур.
Мен «Ёшлар — ёшларга» тарғибот гуруҳларини тузиш, мавжудларининг фаолиятини жонлантириш тарафдориман. Чунки тенгдошларнинг руҳий яқинлиги, бир-бирини осон тушуниши, таъсир кучи катта бўлиши фанда аллақачон исботланган.
Президентимиз масъулият ҳақида гапирди. Ҳеч бир ёш жиноятчи бўлишни мақсад қилмайди. Лекин баъзи бирлари ҳаётнинг оғир-енгил синовларига дош беролмасдан, жиноят йўлига кириб қолганлигини билмай қолади. Мана шу ўринда масъулиятсиз ота-она, муаллим, синфдош, курсдош, маҳалладош кузатувчи бўлиб ўтиради. Мана иллатнинг илдизи қаерда.

Президент Шавкат Мирзиёев на видеоселекторном совещании 27 июля сего года уделил особое внимание вопросам дальнейшего повышения ответственности органов внутренних дел и государственных учреждений по предупреждению преступности, ликвидации имеющихся в системе проблем и недостатков, а также еще большего снижения количества преступлений среди молодежи.
Преступность среди молодежи и ее тяжелые последствия сегодня беспокоят общественность всего мира. Известные политики, ученые подчеркивают необходимость принятия срочных мер в этом направлении, заниматься практическими делами, высказывают свои предложения и замечания.
Судьба независимости страны, ее развитие прежде всего зависят от молодежи, от того, как и чему мы ее обучаем и воспитываем. Об этом мы не имеем права забывать ни на миг.
Если молодежь вместо того, чтобы участвовать в международных олимпиадах, спортивных соревнованиях, добиваться успехов, станет совершать преступления, убивать других и сама гибнуть — это же будет страшной трагедией!
В силу своей профессии мне приходится основное время проводить среди молодежи. Основываясь на своем опыте, могу с полной уверенностью сказать: в том, что молодежь встает на путь совершения преступлений, виноваты прежде всего семья, махалля, школа, где она учится, вузы, где молодежь занимается. Как бы горька ни была эта истина, мы должны ее признать.
Когда молодежь совершает преступления? В том случае, когда к ней относятся равнодушно, поступают по отношению к ней несправедливо, не заботятся о ней. Словом, когда юноши и девушки попадают в безвыходное положение, остаются без защиты, то их затягивают преступные группы. Есть ли возможность вернуть молодежь с этого пути? Конечно, есть. Для этого необходимо повысить ответственность должностных лиц.
К примеру, если у юноши или девушки случается трагедия и никто не чувствует себя виновным в этом, никто не наказан, то как это нужно понимать? Пришло время понять, что преступления совершаются из-за того, что мы равнодушно относимся к молодежи, ставшей на путь преступлений. Думаю, что самый большой грех — это смотреть со стороны в качестве зрителя, не протягивать руку помощи юношам и девушкам, которые встречаются с какой-то проблемой. В такой ситуации их друзья, близкие, учителя должны быть рядом с ними, помочь им выйти из тяжелого положения. В подобной ситуации необходимо использовать самые современные методы педагогической и психологической науки. Любая ошибка в воспитании молодежи превращается из проблемы семьи в проблему общества. Поэтому в этом деле важны такие принципы, как сплоченность, сотрудничество, последовательность.
Я — сторонник создания пропагандистских групп «Молодежь — молодежи», активизации деятельности существующих групп. Потому что наукой давно доказано, что духовная близость ровесников, тот факт, что они друг друга быстро понимают, имеет большое значение.
Президент говорил об ответственности. Ни один молодой человек не ставит перед собой целью стать преступником. Однако некоторые юноши и девушки пасуют перед жизненными испытаниями и сами, того не ведая, становятся на преступный путь. Вот в таких случаях безответственные родители, учителя, одноклассники, однокурсники, махаллинцы остаются сторонними наблюдателями. Вот где корень всех пороков.
Мы не имеем права забывать об ответственности за обучение и воспитание молодежи, иначе это будет предательством по отношению к будущему.