Давлат солиқ қўмитасининг расмий ахборотида шу назарда тутилган.
2018 йил якунлари бўйича товарларни (ишларни, хизматларни) реализация қилишдан олинган тушуми 1 млрд сўмдан ошган якка тартибдаги тадбиркорлар 2019 йил 1 январдан умумбелгиланган солиқларни тўлашга ўтади. Асос – Президентнинг 26.12.2018 йилдаги «Ўзбекистон Республикасининг 2019 йилги асосий макроиқтисодий кўрсаткичлари прогнози ва Давлат бюджети параметрлари ҳамда 2020–2021 йилларга бюджет мўлжаллари тўғрисида»ги ПҚ–4086-сон қарорининг 8-банди.
Шу тариқа, барча хўжалик юритувчи субъектлар 2019 йил 1 январдан бир хил солиқ солиш шароитида бўлади. Бизнес юритишнинг ташкилий-ҳуқуқий шакли ёки унда банд бўлган ходимларнинг сони эмас, балки тушум асосий мезон саналади.
|
Реализация қилишдан олинган тушум |
Якка тартибдаги тадбиркорларга солиқ солиш шартлари |
| 100 млн сўмгача | Қатъий белгиланган солиқни тўлаш |
| 100 млн сўмдан 1 млрд сўмгача | Ягона солиқ тўловини тўлаш |
| 1 млрд сўмдан 3 млрд сўмгача | Соддалаштирилган ва умумбелгиланган ҚҚСдан бирини танлаш имконига эга бўлган ҳолда умумбелгиланган солиқларни тўлаш |

Переход на общеустановленные налоги по итогам 2018 года распространяется и на индивидуальных предпринимателей
Это следует из официального заявления Государственного налогового комитета.
Индивидуальные предприниматели, превысившие по итогам 2018 года выручку от реализации товаров (работ, услуг) в размере 1 млрд сумов, начиная с 1 января 2019 года переходят на уплату общеустановленных налогов. Основание – пункт 8 постановления Президента от 26.12.2018 г. №ПП-4086 «О прогнозе основных макроэкономических показателей и параметрах Государственного бюджета Республики Узбекистан на 2019 год и бюджетных ориентиров на 2020-2021 годы».
Таким образом, все субъекты хозяйствования с 1 января 2019 года находятся в одинаковых условиях налогообложения. Главным критерием является выручка, а не организационно-правовая форма ведения бизнеса или численность занятых в нем сотрудников.
Выручка от реализации Условия налогообложения индивидуальных предпринимателей
До 100 млн сумов Уплата фиксированного налога
От 100 млн до 1 млрд сумов Уплата единого налогового платежа
От 1 млрд до 3 млрд сумов Уплата общеустановленных налогов с возможностью выбора между упрощенным и общеустановленным НДС