Яқин икки йилда электр энергияси тарифлари оширилмайди
Президент Шавкат Мирзиёев 2021-2022 йилларда электр энергияси нархини оширмасликни буюрган. Бу ҳақда “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ раиси Улуғбек Мустафоев   “Ўзбекистон 24” телеканалига берган интервьюсида маълум қилди.
“Президент 2021-2022 йилларгача электр энергияси тарифини оширмасликни белгилаб берди. Буни амалга ошириш учун ҳар бир компанияга, шу жумладан “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ олдига бир қатор вазифаларни қўйди. Қилинадиган модернизация ва реконструкция ишларини амалга оширишда тарифни ошириш ҳисобига эмас, балки ишлаб чиқаришга кетадиган харажатларни яъни таннархини камайтириш эвазига эришиш масаласини қўйди” – дейди “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ раиси Улуғбек Мустафоев.
Унинг сўзларига кўра, АЖнинг олдида бошқарув тизимини такомиллаштириш, SMART-тизими, биллинг ва ERP-тизимини кенг татбиқ этиш масаласи асосий вазифалар ҳисобланади.

Шавкат Мирзиёев поручил не повышать тарифы на электроэнергию в 2021-2022 годах. Об этом сообщил председатель правления АО «Региональные электрические сети» Улугбек Мустафоев в ходе интервью телеканалу «Узбекистан 24».
«Главной задачей глава государства определил сохранение действующих тарифов на электроэнергию в 2021−2022 годы. Для осуществления данной инициативы президент поставил ряд задач перед каждой компанией, в том числе и перед АО «Региональными электрическими сетями». Отныне работы по модернизации и реконструкции предприятий будут выполнены не за счет повышения тарифов, а за счет снижения производственных затрат, то есть себестоимости», — сказал Улугбек Мустафоев.
По его словам, в настоящее время основными задачами АО «Региональные электрические сети» являются совершенствование системы менеджмента, внедрение SMART-системы, биллинговой и ERP-системы (Enterprise Resource Planning, планирование ресурсов предприятия).