1 ноябрдан бошлаб юридик ва жисмоний шахсларнинг электр энергияси, табиий газ, ичимлик ва иссиқ сув ҳисоблагичларини ечиш, қиёслашдан ўтказиш ва ўрнатишнинг янги тартиби кучга киради.
Қуйидагилар хизмат кўрсатишда иштирок этади:
1) ҳудудий таъминот ташкилотлари: ҳудудий электр тармоқлари, энерготаъминот, газ таъминоти, иссиқлик ва сув таъминоти корхоналари. Улар ҳисобга олиш ускунасини ечиб олиб, “Ўзстандарт” агентлигининг давлат метрология хизмати органларига қиёслашдан ўтказишга тақдим этади ва ўрнатади;
3) Мажбурий ижро бюросининг (МИБ) ҳудудий бўлинмалари – барча жараёнларда таъминот ташкилотлари билан ҳамкорлик қилади ва ҳисобга олиш ускуналарига тамға (пломба) қўйишни амалга оширади;
4) истеъмолчи – ечилган ҳисобга олиш ускуналарини ўрнатиш ва ечиш учун барча зарур шароитлар яратади ва ушбу жараёнда иштирок этади.
Ҳисобга олиш ускуналарини қиёслаш даврийлиги юридик шахслар учун 2 йилдан 4 йилгача, жисмоний шахслар учун эса – 4 йилдан 8 йилгача оширилди. Эслатиб ўтамиз, энергоресурслар назорати ва ҳисобининг автоматлаштирилган тизимини жорий этиш доирасида ўрнатилган замонавий электр энергияси ва газ ҳисоблагичлари учун қиёслашлараро интервал 10 йилни ташкил этади.
Ҳисоблагични қиёслашдан ўтказганлар хавотирланишлари керак эмас. 2019 йил 1 ноябрга қадар расмийлаштирилган қиёслаш сертификатларининг амал қилиш муддати ўз кучида қолади.
Таъминот ташкилотлари ҳисобга олиш ускуналари ўз вақтида қиёслашдан ўтказилишини кузатиб боради. Уларга даврий текширувдан ўтказишнинг амал қилиш муддати тугашидан 30 кун олдин истеъмолчиларни даврий текширувдан ўтказиш зарурлиги ҳақида ёзма равишда огоҳлантириш юклатилади. Бундай огоҳлантиришнинг мавжуд эмаслиги ҳисоблагични ўз вақтида қиёсловдан ўтказмаганлик учун жавобгарликни истеъмолчи зиммасидан соқит қилади.
Эътибор беринг! Ҳисобга олиш ускунаси истеъмолчининг айбисиз вақтинчалик бузилганда ёки қиёслашдан ўтказиш учун ечиб олинганда, етказиб берилган электр энергияси учун ҳисоб-китоб МИБни хабардор қилган ҳолда, олдинги 3 ҳисоб-китоб ойидаги ўртача сарф бўйича аниқланади. Бироқ ҳисоб-китобнинг бундай тартиби 1 ойдан ортиқ қўлланилиши мумкин эмас. Ускуна шу давр мобайнида ўрнатилмаган ҳолларда ҳисоб-китоб ўртача суткалик сарф бўйича амалга оширилади.
Хизматлар кўрсатиш тартиби
Жисмоний ва юридик шахслар (маиший эҳтиёжлар учун электр энергиясидан фойдаланувчи жисмоний шахслардан ташқари) давлат хизматлари марказларига (ДХМ) мурожаат қилишлари ёки Ягона интерактив давлат хизматлари порталида (ЯИДХП) рўйхатдан ўтишлари керак.
Маиший эҳтиёжлар учун электр энергиясидан фойдаланувчи жисмоний шахслар ҳисоблагичларини қиёслашдан ўтказиш учун таъминот ташкилотларининг ўзи буюртма беради.
Маълумот учун: маиший эҳтиёжлар учун электр энергиясидан фойдаланувчи истеъмолчилар – электр энергиясидан маиший эҳтиёжлар учун фойдаланувчи аҳоли (уй эгалиги/квартиралар хоналари ва ҳудудини ёритиш, электр-маиший ва бошқа асбоблардан фойдаланиш, овқат тайёрлаш, иситиш ва иссиқ сув таъминоти).
Мурожаат этгандан кейин белгиланган шаклдаги сўровнома тўлдирилади, унда истеъмолчининг маълумотлари ҳамда хизмат тури кўрсатилади. Бошқа ҳужжатларни талаб қилиш тақиқланади.
Ҳисоблагични қиёслашдан ўтказиш хизматини кўрсатганлик учун истеъмолчининг тоифасига боғлиқ ҳолда табақалаштирилган йиғим суммаси белгиланди:
Хизмат ЯИДХП орқали олинганда йиғим суммаси 10% камаяди.
Маиший истеъмолчилар электр энергияси сарфини ҳисобга олиш ускунасини қиёслашдан ўтказиш учун БҲМнинг 15%и миқдоридаги йиғим суммаси ҳудудий электр тармоқлари корхонаси томонидан тўланади. Маиший истеъмолчилардаги электр энергияси истеъмоли ҳисоблагичларини ўрнатиш, тамғалаш, рўйхатдан ўтказиш, таъмирлаш ва янгисига алмаштириш ҳам энерготаъминот ташкилоти маблағлари ҳисобидан амалга оширилади.
Ҳисоблагични қиёслашдан ўтказиш билан боғлиқ бўлмаган ҳолларда ечиш ва ўрнатиш учун йиғим ундирилмайди.
Тўлдирилган ва тасдиқланган сўровнома зудлик билан таъминот ташкилоти ва МИБга юборилади. Шундан кейин хизматлар етказиб берувчи ва МИБ вакиллари 5 иш куни ичида истеъмолчи билан ташриф вақтини келишиб, унинг иштирокида ускунани ечади ва далолатнома тузади. Шахс ёки унинг вакили келишилган вақтда ва манзилда бўлмаган тақдирда, сўровномада кўрсатилган телефон рақами орқали алоқага чиқилиб, сабаби аниқланади ва бу ҳақда холислар иштирокида далолатнома тузилиб, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органи муҳри билан тасдиқланади. Бунда мурожаат кўрмасдан қолдирилади.
Ҳисоблагич қабул қилиб олинганидан сўнг 3 иш кунида метрология хизмати томонидан қиёслашдан ўтказилади. Натижаси ижобий бўлган тақдирда сертификат расмийлаштирилади, салбий бўлганда – хабарнома расмийлашрилади ва 20 дақиқа ичида электрон шаклда таъминот ташкилоти ва МИБга, шунингдек ДХМга ёки ариза берувчининг ўзига ( ЯИДХП орқали қилганда) юборилади.
Таъминот ташкилоти сертификат олингандан сўнг 2 иш кунидан кечикмай ускунани метрология хизматидан олиб кетади ва 3 иш кунида МИБ ходимлари билан биргаликда истеъмолчи билан келишилган вақтда уни ўрнатади ва тамғалайди.
Қиёслашдан ўтказиш натижаси салбий бўлганда, ҳисоблагич фойдаланишга яроқсиз деб топилади ва бу ҳақда шу куннинг ўзида таъминот ташкилотига хабар берилади, у 3 иш кунида уни ўз ҳисобидан таъмирлаши ёки янгисига алмаштириши лозим.

С 1 ноября вступает в силу новый порядок снятия, поверки и установки счетчиков электроэнергии, природного газа, питьевой и горячей воды юридических и физических лиц.
В оказании услуг участвуют:
1) территориальные снабжающие организации: предприятия территориальных электрических сетей, энергоснабжения, газоснабжения, тепло- и водоснабжения. Они снимают приборы учета, передают их для поверки в органы государственной службы метрологии Агентства «Узстандарт» и устанавливают;
2) служба метрологии – проводит поверку счетчиков;
3) территориальные подразделения Бюро принудительного исполнения (БПИ) – сотрудничают со снабжающими организациями во всех процессах и пломбируют счетчики;
4) потребитель – обеспечивает все необходимые условия для снятия и установки приборов учета, а также участвует в этих процессах.
Периодичность поверки счетчиков для юрлиц увеличена с 2 до 4 лет, а для физлиц – с 4 до 8 лет. Напомним, для современных счетчиков электроэнергии и газа, установленных в рамках внедрения автоматизированной системы контроля и учета энергоресурсов, межповерочный интервал составляет 10 лет.
Тем, кто уже произвел поверку счетчика, беспокоиться не нужно. Сертификат поверки, оформленный до 1 ноября 2019 года будет действителен до окончания его срока.
Следить за своевременностью поверки приборов учета будут снабжающие организации. На них возлагается обязанность письменно уведомлять потребителей о необходимости поверки за 30 дней до завершения срока межповерочного интервала. Отсутствие такого уведомления снимает с потребителя ответственность за несвоевременное проведение поверки счетчика.
Обратите внимание! При снятии счетчика для поверки или из-за его временного выхода из строя не по вине потребителя, расчет за поставленную электроэнергию производится по среднему расходу за предыдущие 3 расчетных месяца, с уведомлением БПИ. Но применять такой порядок расчета можно не более 1 месяца. Если в течение этого периода прибор не установят, расчет производится по среднесуточному расходу.
Порядок оказания услуг
Для снятия, поверки и установки счетчика физические и юридические лица (кроме физлиц – бытовых потребителей электроэнергии) должны обратиться в центры государственных услуг (ЦГУ) или зарегистрироваться на Едином портале интерактивных государственных услуг (ЕПИГУ).
Для поверки счетчиков расхода электроэнергии бытовых потребителей заявку подают сами снабжающие организации.
Для справки: бытовые потребители электроэнергии – население, использующее электрическую энергию для бытовых нужд (освещение помещений и территории домовладений/квартир, использование электробытовых и других приборов, пищеприготовление, отопление и горячее водоснабжение).
После обращения заполняется анкета установленной формы, в которой указываются данные потребителя, а также вид услуги. Другие документы требовать запрещено.
За оказание услуги по поверке счетчика установлена дифференцированная сумма сбора в зависимости от категории потребителя:
с физлиц – 20% базовой расчетной величины (БРВ);
с юрлиц – 1,5 БРВ.
При получении услуги через ЕПИГУ сумма сбора снижается на 10%.
За поверку приборов расхода электроэнергии бытовых потребителей сбор оплачивает территориальное предприятие электрических сетей в размере 15% БРВ. Установка, опломбирование, регистрация, ремонт и замена счетчиков бытовых потребителей осуществляется также за счет средств энергоснабжающей организации.
За снятие и установку счетчика, не связанных с поверкой, сбор не взимается.
Заполненная и подтвержденная анкета незамедлительно направляется в снабжающую организацию и БПИ. Далее в течение 5 рабочих дней представители поставщика услуг и БПИ, предварительно согласовав с потребителем время посещения, в его присутствии снимают прибор и составляют акт. При отсутствии лица или его представителя по адресу в назначенное время, с ним выходят на связь по указанному в анкете телефону, уточняют причины отсутствия и при свидетелях составляют акт, подтверждаемый печатью органа самоуправления граждан. Заявление при этом оставляется без рассмотрения.
Служба метрологии проводит поверку счетчика в течение 3 рабочих дней после его принятия. При положительных результатах оформляется сертификат, а при отрицательных – извещение, которые в течение 20 минут в электронном виде направляются снабжающей организации и БПИ, а также ЦГУ или самому заявителю (при обращении через ЕПИГУ).
Снабжающая организация не позднее 2 рабочих дней с момента получения сертификата забирает прибор из органа метрологии, и в течение 3 рабочих дней совместно с работниками БПИ в согласованное с потребителем время устанавливает его и пломбирует.
При отрицательных результатах поверки, счетчик признается непригодным к использованию, о чем в этот же день сообщается снабжающей организации, которая в 3-дневный срок должна его отремонтировать или заменить на новый за свой счет.
Документ опубликован на государственном языке в Национальной базе данных законодательства и вступает в силу 1.11.2019 г.