Наманганда электр таъминотидаги узилишлар кўпаймоқда
Наманган вилоятида қиш мавсуми келмай туриб электр таъминотидаги узилишлар кўпайиб, вилоят электр тармоқлари корхонасига жисмоний ва юридик шахслар томонидан мурожаатлар сони ортиб бормоқда. Корхонанинг “Ишонч телефони”га ноябрь ойининг 12 куни давомида электр таъминотидаги узилишлар юзасидан 840 та қўнғироқ қайд этилган. Улар асосан Наманган шаҳри, Уйчи, Наманган, Мингбулоқ, Тўрақўрғон, Янгиқўрғон ва Косонсой туманларига тўғри келмоқда. Бу ҳақда «Turon24.uz» ахборот агентлиги хабар берди.
“Кунига 3-4 маротаба, камида 2 соатдан ўчади. Устига-устак, электр қуввати ҳам 220 вольт эмас, ярмисига тўғри келаётган бўлса керак, чунки лампочка доим қизариб туради. Эрталаб, энди нонушта қилиб, ишга жўнайдиган пайтингиз ўчади. Кечки пайт ишдан чарчаб келиб, телевизор кўраман деганингизда яна шу аҳвол», дейди Наманган шаҳридаги “Бунёдкор” маҳалласида истиқомат қилувчи Шаҳло Мирзаева.
“Наманган туманининг Муллакудинг қишлоғида яшайман, туман маркази Тошбулоқдаги мактабларнинг бирида ишлайман. Мактабда свет ёниб-ўчаверганидан компьютерларда ишлашнинг иложи йўқ. Пластикдаги пулни накд килиш учун банкка борсак, у ерда ҳам свет йўқ, турнақатор навбат. Уйни-ку, айтмаса ҳам бўлади, ўчиб-ёнаверганидан электр приборларимиз ишдан чиқяпти. Ишдан кеч қайтганда қоронғида овқат қилишга тўғри келяпти», дейди исми-шарифини очиқлашни истамаган ўқитувчи аёл.
Шу тумандаги “Соҳибкор” маҳалласида яшовчи Ўктамхон Ғаффорованинг айтишича, электр кунига 5-6 марта ўчиб-ёнади, ҳар гал 2-3 соатга. 18 ноябрь, якшанба куни эса эрталаб 9 лар атрофида ўчган свет соат 15 дан кейин ёнган.
Уйчи туманининг марказдан 3 км узоқда жойлашган “Гулбоғ” маҳалласидаги коттежларда яшовчи аҳоли ҳар икки соатда 2 соатдан свет ўчаётганидан нолиди. “Намунали уйларда ўтирсак, уй учун фалон пул кредит тўласак, бу нима аҳвол?” дея эътироз билдирмоқда улар.
Шу туманнинг Ёркатай, Хўжаобод, Ёрқўрғон, Чортоқ туманининг Мучум қишлоқларида кунига 8-9 маротаба свет ўчиши одатий ҳолга айланди. Аҳоли бунга “электрнинг ҳам светофордан фарқи қолмади”, дея изоҳ бермоқда.
Электр энергиясидаги узилишлар касалхоналар, ҳатто ҳокимлик идораларида ҳам кузатилмоқда. Наманган шаҳридаги юқумли касалликлар шифохонасида даволанаётган, ўзини Азимжон деб таништирган беморнинг айтишича, 20 ноябрь куни соат 12:00 лар атрофида ўчган свет орадан 4 соат ўтиб ёнган. Бу ерда кунига ҳар 3-4 соатда бир марта, камида бир соатдан ўчади.
Туманлардан биридаги ҳокимликнинг исм-шарифини очиқламаган ходимининг айтишича, бу ерда ҳам электр таъминотидаги узилишлар одатий ҳолга айланган.
“Компьютерда энди бирор маълумотни тайёрлаб, вилоятга узатамиз деб турганда свет ўчади. Мажлисга одам айтгани безиллаб қолдик, чунки свет ўчса, ўз-ўзидан микрофон ишламайди, зал совиб кетади», – дейди у.
“Наманган ҳудудий электр тармоқлари корхонаси” АЖ тақсимлаш-электр тармоқлари хизмати бошлиғи Тоҳиржон Юсуфжонов буни мамлакат иссиқлик электр станцияларидан биридаги таъмирлаш ишлари билан изоҳлади.
“Таллимаржон иссиқлик электр станциясида ишлаб чиқариш қуввати 800 мегаватт бўлган блок таъмирга чиқарилди. Шунинг учун кечки максимум пайтларида, соат 18:00 дан 22:00 гача қисқа – 20 дақиқадан 1 соатгача чекловлар киритилмоқда. Бу тадбир узоқ давом этмайди. Лекин қишнинг совуқ кунларида эрталабки ва кечки максимум соатларида, фавқулодда ҳолатларда ҳам чекловлар киритилиши мумкин», дейди Тоҳиржон Юсуфжонов.
Мутасаддига кўра, чекловлар асли электр тармоқлари корхонаси учун ҳам оворагарчиликлар ва ортиқча харажатларга сабаб бўладиган амалиёт. Чунки вилоятдаги подстанцияларга боғланган 300 нафар навбатчи топшириққа биноан уларни ўчириб-ёқади, навбатчилар бўлмаган манзилларга эса бригада юборилади. Ўчириб-ёқилаверганидан сўнг қурилмаларни жорий ва мукаммал таъмирлашга эҳтиёж сезилади.
Тоҳиржон Юсуфжонов олинаётган электр энергияси ҳажми ошганини аҳоли ва тадбиркорлик субъектлари орасида энергия истеъмоли кўпайгани билан тушунтирмоқда. Унинг айтишича, вилоятда кейинги вақтда 10 дан ошиқ иқтисодий ва саноат зоналари ишга туширилгани, уларда ўнлаб янги корхоналар иш бошлаганини эътиборга олиш зарур.
Тоҳиржон Юсуфжонов юзага келаётган муаммоларга шарҳ берар экан, аҳолининг катта қисми уйни иситиш ва овқат қилиш учун электр энергиясидан фойдаланаётгани, шаҳар шароитида асосан “иссиқ пол”, кондиционерлар ва иситгичлар қўлланаётгани, шунингдек, энергия тежовчи лампалардан фойдаланиш кутилган даражада ҳали оммалашмаганини таъкидламоқда.
Унинг айтишича, келгуси йили Тўрақўрғон ИЭСнинг биринчи навбати ишга тушганидан сўнг ушбу муаммоларнинг аксари ҳал бўлади. Бир кунда 21,6 млн, бир ойда 648 млн киловатт-соат электр энергияси ишлаб чиқарадиган иншоот Фарғона водийсининг электрга бўлган эҳтиёжини 60-70 фоизга қоплайди.
Ҳозирча эса юзага келган шароитда Наманган бозорларида ёғоч-ўтин ва печкалар савдоси авжига чиқди. Печкаларни ҳолатига қараб 50 мингдан 100 минг сўмгача, уларнинг карнайларини эса 6-8 минг сўмдан харид қилиш мумкин. Битта мотороллёр ёки енгил машинадаги терак ўтинлари 200-250 минг сўм, ўрик ва бошқа мевали дарахтлар ўтини эса 300-400 минг сўмдан сотилмоқда.

В Наманганской области увеличивается число жалоб в АО «Наманганское ПТЭС», поступающих от физических и юридических лиц на сбои в подаче электричества. За вторую декаду ноября «Телефон доверия» организации принял 840 звонков от абонентов, не довольных регулярным отключением света. Гаснет свет в основном в Намангане, Уйчинском, Наманганском, Мингбулакском, Туракурганском, Янгикурганском, Касансайском районах.
«Электричество отключают три-четыре раза в день и как минимум на два часа. Кроме того, электрическая мощь не дотягивает до 220 вольт. Утром мы едва успеваем позавтракать, как свет отключается. То же самое происходит, когда возвращаемся с работы домой. Поужинать успеваем, а посмотреть телевизор не получается», — жалуется жительница махалли «Бунёдкор» Шахло Мирзаева.
«Я живу в селе Муллакудинг Наманганского района и работаю в одной из школ районного центра «Тошбулак». Из-за перебоев со светом не работают школьные компьютеры. Большие трудности с обналичиванием денег в банкоматах, ведь они тоже работают за счёт электроэнергии. Больше всего я боюсь, что из-за этих скачков в сети перегорят домашние бытовые приборы. Вечером, когда вся семья собирается, света уже нет, и мы ужинаем при свечах», — делится школьный педагог, не пожелавшая называть своего имени.
По словам жителя махалли «Сохибкор» Уктама Гаффорова, веерное отключение наблюдается по пять-шесть раз в день и всякий раз на два-три часа. В воскресенье, 18 ноября, в его доме свет отключили в 9 утра и включили только после 15:00.
Жители коттеджей махалли «Гулбог» Уйчинского района жалуются: «Мы живём в ипотечных домах и даже не предполагали, что столкнёмся с перебоями электричества», — негодуют возмущённые жильцы.
В Ходжаабадском и Чартакском районах отключение света по 8–9 раз в день стало привычным. Население уже сравнивает отключение света с мигающим светофором.
Скачки электричества в госучреждениях, больницах серьёзно нарушают работу и вызывают негодование наманганцев.
Пациент Наманганской городской инфекционной больницы Азимжон говорит, что 20 ноября свет отключили в полдень на четыре часа, что повлияло на время проведения некоторых врачебных процедур.
Ситуацию с перебоями прокомментировал работник районного хокимията, пожелавший остаться инкогнито: «Как только мы собираем нужную информацию в компьютере и хотим отправить её в область, свет отключают. Разумеется, перебои влияют на температуру в помещении, холодные кабинеты».
Начальник службы распределения электрических сетей АО «Наманганское ПТЭС» Тохиржон Юсуфжонов объясняет перебои ремонтными работами:«На тепловой электростанции Таллимарджанского района ремонтируется блок мощностью 800 МВт. Поэтому с 18:00 до 22:00 вводятся ограничения в работе электроэнергии от 20 минут до 1 часа. Ремонтные работы скоро закончатся. И в исключительных случаях, в холодные дни, когда люди включают всевозможные электрообогреватели, мы вынуждены отключать свет по утрам и вечерам, чтобы снизить нагрузку на сеть».
Тохиржон Юсуфжонов связывает сложившуюся ситуацию и ростом объёма потребляемой электроэнергии за счёт увеличения численности населения и предпринимательских субъектов. За последнее время в области введено в эксплуатацию более 10 экономических и промышленных зон, запущены десятки новых предприятий.
Специалист добавил, что подавляющее большинство населения использует электричество для отопления и приготовления пищи, в городе используются «тёплые полы», кондиционеры и обогреватели, а энергосберегающие лампы из-за дороговизны не так популярны.
«Все проблемы с электроэнергией решатся после запуска Туракурганской ТЭС в 2019 году. Тепловая электростанция будет вырабатывать 21,6 млн кВт в день и 648 млн кВт/ч в месяц, что покроет потребности в электроэнергии всей Ферганской долины на 60–70%», — считает специалист.
Из-за ситуации со светом на рынках Намангана стали пользоваться большим спросом дрова и печки. Печки распродаются по цене 50–100 тыс. сумов, печные трубы — за 6–8 тыс. сумов. Прицеп дров тополя обойдётся в 200–250 тыс. сумов, дрова фруктовых деревьев стоят дороже — 300–400 тыс. сумов.