Президент фармони билан Давлат экология қўмитаси ҳудудий органлари ҳузурида санитар тозалаш хизматлари ташкил этилади.
“Қаттиқ маиший чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиш учун тўловларни тўлаш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент Фармони қабул қилинди. Бу ҳақда Ҳуқуқий ахборот канали хабар бермоқда.
Фармонга мувофиқ, 2019 йил 1 январдан бошлаб қаттиқ маиший чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиш хизматлари учун аҳоли томонидан мажбурий тўловлар тўлиқ ва ўз вақтида тўланишини таъминлаш Мажбурий ижро бюроси томонидан амалга оширади.
2019 йил 1 январдан бошлаб:
– қаттиқ маиший чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиш хизматлари учун мажбурий тўловлар аҳоли томонидан ягона транзит банк ҳисобварақларига тўланади ва ушбу тўловлар кейинчалик Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликларининг махсус ғазна ҳисобварақларига ўтказилади;
– махсус ғазна ҳисобварақларида жамланган маблағлар фақатгина хизмат кўрсатувчи ташкилотлар томонидан чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиш бўйича хизматлар ҳақини марказлашган тартибда тўлашга, санитар тозалаш марказлари ва Санитар тозалаш бўйича ихтисослаштирилган корхоналар республика бирлашмаси фаолиятини молиялаштиришга, чиқиндилар билан боғлиқ инфратузилмани ривожлантиришга йўналтирилади;
– жисмоний шахслар томонидан чиқиндиларни олиб чиқиш хизматлари учун мажбурий тўловлар олти ойдан ортиқ тўланмаган тақдирда Давлат экология қўмитасининг ҳудудий органлари томонидан қарздорликни ундириш тўғрисидаги аризалар судларга киритилади.
Фармон билан Давлат экология қўмитаси ҳудудий органлари ҳузурида санитар тозалаш хизматлари ташкил этилиб ва уларнинг вазифалари белгилаб берилди.

С 1 января 2019 года обеспечение полноты и своевременности поступления от населения обязательных платежей за услуги по сбору и вывозу твердых бытовых отходов возлагается на Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре.
С 1 января 2019 года обеспечение полноты и своевременности поступления от населения обязательных платежей за услуги по сбору и вывозу твердых бытовых отходов возлагается на Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре. Это утверждено указом Президента Республики Узбекистан «О мерах по кардинальному совершенствованию системы оплаты платежей за сбор и вывоз твердых бытовых отходов».
Согласно документу, с 1 января вводится порядок, в соответствии с которым:
а) внесение населением обязательных платежей за услуги по сбору и вывозу твердых бытовых отходов осуществляется ежемесячно не позднее 10 числа месяца на единые транзитные банковские счета с последующим их перечислением на специальные казначейские счета Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и г.Ташкента;
б) оплата услуг обслуживающих организаций по сбору и вывозу твердых бытовых отходов, оказанных населению, осуществляется Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и г.Ташкента централизованно в соответствии с соглашениями о государственно-частном партнерстве и договорами, заключаемыми между Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей, г.Ташкента и обслуживающими организациями;
в) оплата юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями услуг по сбору и вывозу твердых бытовых отходов осуществляется на основе 100-процентной предоплаты непосредственно обслуживающим организациям на основании договоров, заключаемых между потребителями и обслуживающими организациями;
г) внесение в суды заявлений о взыскании с физических лиц задолженности по оплате обязательных платежей за сбор и вывоз твердых бытовых отходов осуществляется территориальными органами Государственного комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды в случае их неуплаты свыше шести месяцев.