Сузиш федерацияси мансабдор шахслари ва бошқалар мансаб ваколатларини суиистеъмол қилиб, жуда кўп миқдорда жамият манфаатларига зарар етказган. Бу ҳақда Бош прокуратура ахборот хизмати маълум қилди.
Муттасадди идоралар билан биргаликда Ўзбекистон Сузиш федерациясида соҳага ажратилган маблағларнинг мақсадли ишлатилиши ўрганилган. Унда аниқланишича, терма жамоа ҳамда унинг захираси таркибига киритилмаган фуқаро Россиянинг Волгоград шаҳрида ўтказилган халқаро йиғинга юборилиб, 72 миллион сўм бюджет маблағлари асоссиз ишлатилган.
Шунингдек, 2021 йилнинг октябрь—декабрь ойларида жами 287 нафар спортчи «Д» МЧЖга қарашли меҳмонхона хизматидан фойдаланмаган бўлса ҳам, фойдаланганлик ҳақида электрон ҳисоб-фактураларга сохта ёзувлар киритган ҳолда 1 миллиард сўмлик пул маблағи талон-торож қилинган.

Должностные лица Федерации плавания и другие подозреваются в злоупотреблении должностными полномочиями и хищении бюджетных средств в особо крупном размере, сообщила пресс-служба Генеральной прокуратуры Узбекистана.
Спортсмен, не вошедший в состав национальной сборной и её резерв, тем не менее был отправлен на международные сборы, проходившие в Волгограде (Россия). Таким образом, были необоснованно расходованы 72 млн сумов, отметили в надзорном органе.
Кроме того, по данным Генпрокуратуры, в октябре-декабре 2021 года некая компания «Д.» внесла в свои счета-фактуры фальшивые сведения об оказании 287 спортсменам гостиничных услуг. Таким образом был расхищен 1 млрд сумов.