Энергетика вазирлиги: чекловлар кенг кўламли муаммоларнинг олдини олади
Ўзбекистон Энергетика вазирлиги истеъмолчиларга мурожаат билан чиқди, унда жорий ҳафтада ҳароратнинг меъёрдан ошиб кетиши туфайли электр узатиш тармоқларининг ҳаддан ташқари қизиб кетиши қайд этилаётгани, бу эса тармоқда жиддий носозликларга олиб келиши мумкинлиги айтилган.
«Асосан очиқ қуёшда жойлашган электр узатиш тармоқлари бугунги кунда уларнинг ишлаши учун мўлжалланмаган ҳароратгача қизийди. Жуда юқори ҳарорат кўрсаткичларига қўшимча равишда, айниқса кундузи, электр узатиш тармоқларининг носозлик ҳолатига электр энергияси истеъмолининг фавқулодда ўсиши таъсир қилади», — дейилади хабарда.
Бундай ҳолатда, ҳар қандай вақтда электр узатиш тармоқларининг ҳаддан ташқари қизиши ва истеъмолнинг ўсиши тизимда катта ҳажмдаги бахтсиз ҳодисаларга олиб келиши мумкин бўлиб, бу эса электр таъминотини нормаллаштириш учун сезиларли вақтни (бир кун ёки ундан кўпроқ) олиши мумкин, дея қайд этилади Энергетика вазирлиги хабарида. Энерготизимда кенг кўламли муаммолар юзага келишини олдини олиш учун диспетчерлик хизматлари «электр узатиш тармоқларидаги юкламани камайтириш учун зарур чоралар кўради».
«Хусусан, маълум кўрсаткичлар критик даражага яқин бўлган ҳолда, айрим турар-жой бинолари ва саноат объектларини электр таъминотидан вақтинча узиб туриш керак бўлади», — дейилади вазирлик хабарида. «Кўрсаткичлар нормаллаштирилганда, диспетчерлик хизмати ушбу объектларни дарҳол электр таъминотига улайди».
Энергетика вазирлиги истеъмолчилар «тармоқдаги кенг кўламли носозликларни олдини оладиган, вазиятни анча узоқроқ тузатишни талаб қиладиган бундай чоралар зарурлигини» тушунишларига умид билдирди.

Минэнерго: Ограничения позволяют не допустить масштабных проблем
Министерство энергетики Узбекистана опубликовало обращение к потребителям, в котором говорится, что в связи с аномальными температурами этой недели фиксируется перенагрев линий электропередачи, что может привести к серьёзным авариям в сети.
«Находящиеся в основном на открытом солнце линии электропередачи в эти дни нагреваются до температурных значений, которые не предусмотрены для их работы. Кроме слишком высоких температурных значений, особенно в дневное время суток, на критическое состояние линий электропередачи влияет чрезвычайный рост потребления электроэнергии», — говорится в сообщении.
В таком состоянии в любое время перенагрев линий электропередачи и скачок роста потребления могут привести к авариям такого масштаба, когда на нормализацию сети может потребоваться значительное количество времени (сутки и более), отметили в Минэнерго. Чтобы избежать масштабных проблем в сети, диспетчерские службы «создают условия для разгрузки линий электропередачи».
«В частности, при определённых показателях, близких к критическим, приходится прибегать к временному отключению от электроснабжения определённых жилых районов и промышленных объектов, — пояснило министерство. — При нормализации показателей, даже относительной, диспетчерской службой тут же производится подключение к электроснабжению данных объектов».
Минэнерго выразило надежду на понимание потребителями «необходимости таких мер, которые позволяют не произойти масштабным авариям в сети, требующим гораздо более длительного исправления ситуации».