Респондентларнинг ҳамда рўйхатга олувчи ходимларнинг ҳуқуқ ва мажбуриятлари
Ўзбекистон Республикасида аҳоли таркибининг ҳолати ва ривожланиш динамикаси ҳақида мамлакатни ижтимоий-иқтисодий ва ижтимоий-сиёсий ривожлантириш соҳасидаги давлат сиёсатининг устувор йўналишларини белгилашда респондентлардан олинган тўлиқ ва ишончли маълумотлар асос бўлиб хизмат қилади.
Аҳолини рўхатга олиш жараёнида респондентлар қандай ҳуқуқ ва мажбуриятларга эгадирлар?
Респондентлар ўзининг шахсга доир маълумотлари нима мақсадда йиғилаётганлигини, ушбу маълумотлардан ким ва қандай тарзда фойдаланишини билиши, ўзи учун тўлдирилган рўйхатга олиш варақлари билан танишиб чиқиши, рўйхатга олиш варақларига киритилган шахсга доир маълумотларнинг тўлиқлиги ва ишончлилигини аниқлаштириши, рўйхатга олувчи ходимлардан тегишли гувоҳномани кўрсатишини талаб қилиш, рад этилган тақдирда эса — рўйхатга олиш варағидаги саволларга жавоб бермаслиги, рўйхатга олиш варағининг шаклига биноан шахсга доир ишончли маълумотларни тақдим этиш ҳуқуқига эга. Респондентлар аҳолини рўйхатга олишни ўтказишга монелик қилмаслиги шарт эканлиги мазкур қонуннинг  19-моддасида белгилаб қўйилган.
Ўзбекистон Республикасининг 2020-йил 16-мартдаги “Аҳолини рўйхатга олиш тўғрисида”ги ЎРҚ- 611-сонли Қонунининг 20-моддасига асосан рўйхатга олувчи ходимларнинг рўйхатга олиш варағига биноан респондентлардан шахсга доир маълумотларни олиши, аҳолини рўйхатга олишга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш билан боғлиқ ишларни бажарганлик учун меҳнатига ҳақ олиш ҳуқуқига эга эканлиги, шахсга доир маълумотларни йиғишни бошлашдан олдин респондентга ўз гувоҳномасини кўрсатиши, ўз ваколатларига мувофиқ ишларни сифатли ва белгиланган муддатларда бажариши, шахсга доир маълумотларни йиғиш жараёнида Аҳолини рўйхатга олиш дастурида белгиланган саволлар рўйхатига риоя этиши, уларнинг мазмуни бузилишига йўл қўймаслиги, шахсга доир маълумотларнинг махфийлигини таъминлаши, уларнинг мазмунини ошкор қилмаслик каби ҳуқуқ ва мажбуриятлари мавжуд.

Как известно, 2023 году в Республике Узбекистан будет проведена перепись населения. В целях подготовки к этому событию во всех регионах страны ведется пропагандистская работа. В частности, значительная роль областных,городских и районных хокимиятов в разъяснении широкой общественности содержания и сути Закона Республики Узбекистан №ЗРУ-611 от 16-марта 2020 года.
Согласно статье 16 настоящего Закона органы государственной власти на местах создают комиссии по оказанию содействия в проведении переписи населения, обеспечивают с учетом границ административно-территориальных единиц составление полного списка населенных пунктов с указанием численности постоянно проживающего в них населения, обеспечивают наличие в административно-территориальных единицах указателей с названиями улиц, номерами домов и квартир, утверждают состав привлеченного переписного персонала, организуют набор и обучение переписного персонала, обеспечивают предоставление временных помещений, оборудованных мебелью и средствами связи, пригодными для обучения и работы лиц, привлекаемых к выполнению работ в рамках проведения переписи населения, а также предоставление необходимых транспортных средств, принимают меры по выделению охраняемых помещений для временного хранения переписных листов и иной переписной документации, организуют координацию работ по обеспечению безопасности проведения переписи населения.