Давлат органларида коррупцияга қарши кураш кучайтирилади
Президентнинг 2021 йил 6 июлдаги ПҚ-5177-сон “Коррупцияга қарши курашиш фаолиятини самарали ташкил этишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорига мувофиқ Коррупцияга қарши ички назорат тузилмалари фаолияти тўғрисидаги намунавий низом тасдиқланди.
Намунавий низом коррупцияга қарши ички назорат тузилмаларининг мақсади, вазифа ва функциялари, ҳуқуқ ва мажбуриятлари, шунингдек уларнинг фаолиятини ташкил этиш тартибини белгилайди.
Намунавий низом давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари, давлат унитар корхоналари ва муассасалари, давлат улуши 50%дан юқори ташкилотларга татбиқ  этилади.
Назорат тузилмалари ўз ташкилотларида коррупция ҳолатларини барвақт аниқлаш ва олдини олиш, уларнинг сабаб ва шарт-шароитларини бартараф этиш, манфаатлар тўқнашувига йўл қўймаслик ҳамда коррупцияга нисбатан муросасиз муносабатни шакллантириш чораларини кўришга масъул ҳисобланади.
Назорат тузилмалари ўз фаолиятида бевосита давлат органининг биринчи раҳбарига бўйсунади. Улар давлат органлари ва ташкилоттлари томонидан Коррупцияга қарши курашиш агентлиги  билан биргаликда ўтказиладиган очиқ танлов асосида ишга қабул қилинади, лавозимидан озод этиш масаласи Агентлик билан келишилади.
Қуйидагилар коррупцияга қарши ички назорат тузилмаларининг асосий вазифалари ҳисобланади:
• ташкилотнинг коррупцияга қарши курашиш бўйича фаолиятини такомиллаштириш;
• ташкилотда коррупцияга оид ҳуқуқбузарликларни профилактика қилиш ва уларга қарши курашиш;
• ташкилотда коррупцияга қарши курашиш тизимини самарали ишлашини таъминлаш ва мониторинг қилиш;
• коррупцияга қарши курашиш бўйича фаолиятни амалга оширувчи бошқа давлат органлари ва ташкилотлари билан ҳамкорликни олиб бориш.
Ҳужжат Қонун ҳужжатлари маълумотлари миллий базасида эълон қилинган ва 8.09.2021 йилдан кучга кирди.

В соответствии с постановлением Президента от 06.07.2021 г. № ПП-5177 «О дополнительных мерах по эффективной организации деятельности по противодействию коррупции» приказом директора Антикоррупционного агентства утверждено Типовое положение о деятельности подразделений внутреннего антикоррупционного контроля.
Типовое положение определяет цели, задачи, функции, права и обязанности внутренних антикоррупционных подразделений, а также порядок организации их деятельности.
Типовой устав распространяется на органы государственной власти и управления, органы местного самоуправления, государственные унитарные предприятия и учреждения, организации с долей государства более 50%.
Антикоррупционные подразделения несут ответственность за раннее выявление и предотвращение коррупции в своих организациях, устранение их причин и условий, предотвращение конфликта интересов, а также за формирование нетерпимого отношения к коррупции.
Руководители подразделений внутреннего антикоррупционного контроля подчиняются первому лицу в руководстве госоргана. Они принимаются на работу путем открытого конкурса, проводимого государственными органами и организациями совместно с Агентством по противодействию коррупции, освобождаются от должности – по согласованию с Агентством.
Основными задачами подразделений внутреннего антикоррупционного контроля являются:
совершенствование антикоррупционной деятельности организации;
предупреждение и борьба с коррупцией;
обеспечение и мониторинг эффективного функционирования антикоррупционной системы в организации;
сотрудничество с другими госорганами и организациями, занимающимися антикоррупционной деятельностью.
Документ опубликован на государственном языке в Национальной базе данных законодательства и вступил в силу 08.09.2021 г.