Бош прокуратура департаментни Матбуот хизматининг хабарига кўра, Тошкент шаҳар Янгиҳаёт туманида яшовчи Ш.Т. фуқаро Ш.нинг ишончига кириб, унга Қозоғистоннинг Чимкент шаҳрида жойлашган тиббиёт институтининг 1-босқичини тамомлаганлиги тўғрисида ҳужжатларни расмийлаштириб беришни, кейинчалик ўқишини танишлари орқали Самарқанд давлат тиббиёт институтига кўчиришни ваъда қилган.
Бунинг эвазига Ш.Т. Ш.дан $5 минг сўраб, пулларни фирибгарлик йўли билан олган вақтида ашёвий далиллар билан ушланди.
Мазкур ҳолат юзасидан ЖК.нинг 168-моддаси (фирибгарлик) ва 211-моддаси (пора бериш) билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.

В Ташкенте задержали молодого мужчину, который войдя в доверие к гражданину, обещал ему учебу в Самаркандском государственном медицинском институте.
Схема поступления в вуз была следующая: злоумышленник обещал подготовить документы об окончании 1-го курса медицинского института, расположенного в городе Чимкент Республики Казахстан. А затем через своих знакомых способствовать переводу «студента» в Самаркандский государственный медицинский институт. За свои услуги находчивый гражданин попросил 5 тысяч долларов. При получении этих денег его и задержали.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статьям 168 (мошенничество), 28 и 211 (дача взятки) Уголовного кодекса. Ведется следствие.