Президентнинг 06.07.2021 йилдаги “Коррупцияга қарши муросасиз муносабатда бўлиш муҳитини яратиш, давлат ва жамият бошқарувида коррупциявий омилларни кескин камайтириш ва бунда жамоатчилик иштирокини кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-6257-сон Фармони қабул қилинди.
Агентлик томонидан «Коррупцияга оид жиноятларни содир этишда айбдор деб топилган шахсларнинг очиқ электрон реестри» юритилади.
давлат хизматига кириш ва давлат мукофотлари билан тақдирланиши;
сайланадиган ва алоҳида тартибда тайинланадиган лавозимларга номзодларининг кўрсатилиши;
давлат органлари ҳузуридаги жамоатчилик кенгашлари ҳамда идоралараро коллегиал органларнинг аъзоси бўлиш;
улар томонидан таъсис этилган ва (ёки) улар иштирокчиси ҳисобланган тадбиркорлик субъектлари давлат харидларида ва ДХШ тўғрисидаги битимда иштирокчи (ижрочи) сифатида қатнашиш, шунингдек, давлат активларини хусусийлаштириш билан боғлиқтендер ва танлов савдоларида иштирок этиш;
давлат улуши 50%дан юқори бўлган ташкилотлар ҳамда давлат таълим муассасаларида раҳбарлик лавозимларида фаолият юритиш.
2022 йил 1 январдан бошлаб:
давлат хизматчилари, давлат улуши 50%дан юқори бўлган ташкилотлар, давлат корхоналари ва муассасалари раҳбарлари ва ўринбосарлари, уларнинг турмуш ўртоғи ва вояга етмаган фарзандларининг даромадлари ва мол-мулкини мажбурий декларация қилиш тизими жорий этилади;
давлат хизматчиларига республика ҳудудидан ташқарида ҳисобрақамлар очиш ва эгалик қилиш, нақд пул маблағларини сақлаш, кўчмас ва бошқа мол-мулкка эга бўлиш тақиқланади (хорижда ишлаётган давлат хизматчилари ва давлат хизматига киришдан олдин олинган мол-мулк бундан мустасно).
Давлат хизматчиси томонидан декларацияни тақдим этишдан бош тортиш ва қасддан нотўғри маълумотларни киритиш уни давлат хизматидан четлаштиришга ва қонунда белгиланган жавобгарликка тортишга асос бўлади.
Қуйидагилар ишлаб чиқилади:
а) давлат хизматига оид қонунчилик ҳужжатлари пакети;
б) «Давлат хизматчиларининг даромадлари ва мол-мулкини декларация қилиш тўғрисида»ги қонун лойиҳаси;
коррупцияга оид жиноятлар учун белгиланган жазо чораларини узоқ муддатли озодликдан маҳрум қилиш жазо чорасигача кескин кучайтириш;
даромадлар ва мол-мулкни декларациялаш жараёнида аниқланган ноқонуний бойлик орттирганлик учун жавобгарлик ўрнатиш;
коррупцияга оид жиноятларни содир этган шахсларга нисбатан жиноий жазони ўташда енгиллаштирувчи нормалар қўлланилишига чекловлар белгилаш.
Коррупцияга қарши курашиш агентлигига манфаатлар тўқнашуви билан боғлиқ ҳар қандай ҳолатлар аниқланганда, шартнома, буйруқ ва бошқа ҳужжатнинг амал қилишини тўхтатиб туриш тўғрисида тақдимнома ёки уни ҳақиқий эмас деб топиш бўйича судга даъво киритиш ваколати берилди.
Давлат харидларида рақобатли савдо турларини чекловчи тўғридан-тўғри шартномалар, инвестициявий, ДХШ, хусусийлаштириш ва бошқа битимларни тузишни назарда тутувчи қонунчилик ҳужжатларини ишлаб чиқиш бўйича ташаббус билан чиқиш қатъиян тақиқланади.
Шунингдек, Фармон билан Коррупцияга қарши курашиш бўйича 2021-2022 йилларга мўлжалланган давлат дастури тасдиқланди.
Ҳужжат Қонун ҳужжатлари маълумотлари миллий базасида эълон қилинган ва 7.07.2021 йилдан кучга кирди.

Принят Указ Президента от 06.07.2021 г. № УП-6257 «О мерах по созданию среды нетерпимого отношения к коррупции, кардинальному сокращению коррупционных факторов в государственном и общественном управлении, а также широкому вовлечению общественности в этот процесс».
Агентством по противодействию коррупции будет вестись «Открытый электронный реестр лиц, признанных виновными в совершении коррупционных преступлений».
Лицам, включенным в реестр, запрещается:
поступать на госслужбу и получать государственные награды;
выдвигать свою кандидатуру на избираемые и назначаемые в особом порядке должности;
быть членом в общественных советах и межведомственных коллегиальных органах при госорганах;
участвовать субъектам предпринимательства, учрежденных ими и (или) с их участием, в госзакупках и соглашении о ГЧП в качестве участника (исполнителя), а также тендерах и конкурсных торгах, связанных с приватизацией госактивов;
осуществлять деятельность на руководящих должностях в организациях с госдолей более 50% и государственных образовательных учреждениях.
С 1 января 2022 года:
внедряется система обязательного декларирования доходов и имущества госслужащих, руководителей и заместителей руководителей организаций с госдолей более 50%, государственных предприятий и учреждений, их супругов и несовершеннолетних детей;
госслужащим запрещается открывать и владеть счетами, хранить наличные денежные средства, владеть недвижимым и иным имуществом за пределами территории республики (за исключением госслужащих, работающих за рубежом, и имущества, приобретенного до поступления на госслужбу).
Уклонение госслужащего от предоставления декларации и внесение им заведомо недостоверных сведений являются основанием для его отстранения от госслужбы и привлечения к установленной законом ответственности.
Будут разработаны:
а) пакет актов законодательства о госслужбе;
б) проект закона «О декларировании доходов и имущества государственных служащих»;
в) проект закона, предусматривающий:
определение в Уголовном кодексе конкретного перечня статей, входящих в категорию коррупционных преступлений;
ужесточение мер наказания, установленных за коррупционные преступления, вплоть до длительного срока лишения свободы;
ответственность за незаконное обогащение, выявленное в процессе декларирования доходов и имущества;
ограничения на применение смягчающих норм при отбывании уголовного наказания в отношении лиц, совершивших коррупционные преступления.
Агентство по противодействию коррупции уполномочено при выявлении любых обстоятельств, связанных с конфликтом интересов, вносить представление о приостановлении действия договора, приказа и иного акта или иск в суд о признании его недействительным.
Категорически запрещается инициирование разработки актов законодательства, предусматривающих заключение прямых договоров, инвестиционных соглашений, соглашений о ГЧП, приватизации и иных сделок, ограничивающих конкурентные виды торгов при госзакупках.