Жорий йилнинг 27 март куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев бошчилигида ўтган видеоселектор йиғилишида коронавируснинг аҳоли орасида кескин ошишига йўл қўймаслик мақсадида тиббиёт ниқоблари ва халатларини ишлаб чиқариш ҳажми кунига 5 миллион донага етказиш бўйича бир қатор топшириқлар берилганди.
«Ўзтўқимачиликсаноат» уюшмаси томонидан республика ҳудудида жойлашган тўқимачилик корхоналари айни пайтда ўрганилди ва мавжуд қувватларни ошириш бўйича зарур чоралар кўрилди.
31 март ҳолатига кўра, ҳимоя ниқобларини ишлаб чиқарувчи корхоналар сони 195тага етган ва март ойининг 1-санасига нисбатан 9,3 баробарга ошди. Ниқоблар ишлаб чиқаришнинг кунлик ҳажми 2 миллион 640 минг донани ташкил этмоқда. Тиббиёт халатлари (комбинезонлар)ни ишлаб чиқариш кунлик 9 минг донани ва тиббиёт докалари 398 минг погон метрни ташкил этмоқда, корхоналар сони 24тага етди.
Ҳимоя ниқоблари республиканинг деярли барча вилоятларида ишлаб чиқарилиб, энг кўп ниқоб Тошкент вилоятида (404 минг дона), Тошкент шаҳрида (283 минг дона), Қашқадарё вилояти (232 минг дона) ишлаб чиқарилмоқда.
Ниқоб ишлаб чиқарувчи корхоналар сони бўйича биринчи учталикдан Бухоро вилояти -28та, Тошкент шаҳри – 20та, Қашқадарё – 19та жой олган.
Юқорида кўрсатилган корхоналар сони ва ҳажмлар уюшма томонидан мониторинг ўрнатилган корхоналарга тааллуқли бўлиб, реал ишлаб чиқариш ҳажмлари бу кўрсатгичлардан фарқланиши мумкин.

Узбекистан нарастил суточное производство масок до 2,6 млн. Количество производителей за месяц выросло в 9 раз
В соответствии с поручением президента Шавката Мирзиёева увеличить производство медицинских масок и халатов (комбинезонов) до 5 миллионов штук в день, Ассоциация «Узтекстильпром» установила мониторинг действующих мощностей, приняты меры по увеличению объемов на предприятиях отрасли. Об этом сообщили в пресс-службе Ассоциации.
По состоянию на 31 марта текущего года количество предприятий, производящих защитные маски достигло 195, что в 9,3 раза больше по сравнению с 1 марта 2020 г. Суточное производство масок составляет 2 миллиона 640 тысяч единиц.
В то же время, производство медицинских халатов (комбинезонов) составляет 9,0 тыс. штук день, медицинской марли – 398 тыс. погонных метров, а количество предприятий — 24 единиц.
Защитные маски выпускаются практически во всех регионах страны, наибольшее количество масок производится в Ташкентской области (404 тысячи штук), в Ташкенте (283 тысячи штук) и в Кашкадарьинской области (232 тысячи штук).
В тройку лидеров по количеству производителей масок вошли Бухарская область (28 предприятий), Ташкент (20 предприятий) и Кашкадарьинская область (19 предприятий).
«Вышеуказанные цифры по количеству предприятий и объемам производства относятся к предприятиям, в которых установлен мониторинг со стороны Ассоциации «Узтекстильпром» и реальные объемы производства могут отличаться от данных цифр», — отметили в компании.