31 март куни Халқ депутатлари Қўқон шаҳар кенгаши депутати Х.Н.га нисбатан карантин қоидаларини қўпол равишда бузганлиги учун жиноят иши қўзғатилди. Бу ҳакда Бош прокуратура матбуот хизмати хабар берди.
Хабарга кўра, депутат «Telegram» ижтимоий тармоғида очилган гуруҳлар аъзоларига Қўқонда 2 нафар шахсда коронавирус инфекцияси аниқлангани ва улар карантинга олингани ҳақида аудиоёзув орқали ёлғон маълумотлар тарқатган.
Мазкур қоидабузарлик ҳолати юзасидан 31 март куни шаҳар прокуратураси томонидан Х.Н.га нисбатан Жиноят Кодексининг 244−5-моддаси (Карантинли ва инсон учун хавфли бўлган бошқа юқумли касалликлар тарқалиши ҳақида ҳақиқатга тўғри келмайдиган маълумотларни тарқатиш) билан жиноят иши қўзғатилган. Қўқон шаҳар халқ депутатлари Кенгашидан розилик олинган ҳолда ушбу жиноий иш очилган.

Против депутата возбуждено уголовное дело за дезинформацию
Уголовное дело за распространение недостоверной информации о коронавирусе возбуждено против депутата Кокандского городского кенгаша, руководителя частного предприятия Х. Н. (1979 г. р.), сообщил пресс-секретарь Генеральной прокуратуры Узбекистана Хаёт Шамсутдинов.
В сообщении отмечается, что 28 марта Х. Н. распространил в Telegram-группе аудиозапись с недостоверной и выдуманной информацией о том, что в Коканде у двух граждан выявлен коронавирус и они взяты на карантин.
По данному факту прокуратурой Коканда 31 марта, с согласия кенгаша на лишение депутата неприкосновенности, в отношении Х. Н. возбуждено уголовное дело по статье 244−5 Уголовного кодекса (распространение не соответствующих действительности сведений о распространении карантинных и других опасных для человека инфекций).