Адвокат ўз профессионал фаолиятини амалга ошириш учун суд биносига мобиль ва бошқа алоқа олиб кириш ҳуқуқига эга. Судлар, суд процесслари ва улар иштирокчиларининг хавфсизлигини таъминлаш тартиби тўғрисидаги йўриқномага тегишли ўзгартиришлар ва қўшимча киритилди.
Белгиланишича, адвокат ўз профессионал фаолиятини амалга ошириши учун, Ўзбекистон Республикаси Жиноят-процессуал кодексининг 19-моддасига қатъий риоя этган ҳолда, суд биносига компьютер, мобиль ва бошқа алоқа воситаларини монеликсиз олиб кириш ҳуқуқига эга, ёпиқ суд мажлислари бундан мустасно. Бунда қайд этилган қурилмалардан суд биноси ичкарисида фойдаланиш суд жараёнини ўтказиш тартибини бузмаслиги керак.
Шу билан бирга, бошқа шахслар томонидан суд биносига мобиль телефон, фото ва видео қайд этиш воситаларини суд мажлисида раислик қилувчининг рухсатисиз олиб кириш тақиқланади.
Судга ташриф буюрувчи шахслар ўзлари томонидан олиб келинган суд биносига олиб кириш тақиқланган буюмларни суд маъмурияти томонидан махсус ажратилган жойларда қолдириб кириши ҳамда суд биносидан чиқишида ўзи билан олиб кетиши лозим.

Адвокатам разрешили проносить в здания судов компьютеры и мобильные телефоны
Соответствующие изменения внесены в Инструкцию о порядке обеспечения безопасности судов, судебных процессов и их участников. Однако по-прежнему запрещается аудио и видеозапись без разрешения председателя суда.
Установлено, что адвокаты для осуществления своих профессиональных обязанностей и при строгом соблюдении статьи 19 Уголовно-процессуального кодекса (регламентирует проведения открытых и закрытых судебных заседаний) вправе проносить в здания судов компьютеры, мобильные и другие средства связи, пишет Norma.uz. Исключение – случаи проведения закрытых судебных заседаний.
При этом использование этих предметов внутри здания судов не должно нарушать порядок проведения судебных заседаний, а звукозапись, фотографирование, видеозапись и киносъемка, по-прежнему, допускаются только с разрешения председательствующего.
Примечательно, что средства аудиозаписи исключены из перечня предметов, которые проносятся в здания судов другими гражданами только по разрешению председательствующего в судебном заседании. Кроме того, установлено, что трансляция судебных заседаний в средствах массовой информации теперь осуществляется «в порядке, предусмотренном законодательством». Раньше это мог разрешить председательствующий.