Адлия вазирлиги ва USAID суд-ҳуқуқ ислоҳоти бўйича қўшма дастурни амалга оширмоқда
Дастурнинг асосий мақсади – қонун устуворлигини таъминлашни қўллаб-қувватлаш, юристлар ва суд-ҳуқуқи тизими ходимларининг малакасини ошириш, фуқаролик жамияти ва ННТ учун қулай ҳуқуқий муҳитни шакллантиришдир.
Давлат тест маркази раҳбарияти ОТМларга талабаларни қабул қилиш жараёнидаги ўзгаришлар юзасидан изоҳ берди
27.02.20192 153
Ўзбекистон ОТМларига ҳужжат топшириш муддатлари узайтирилиши мумкин, дея хабар қилди Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Давлат тест маркази вакиллари бўлиб ўтган матбуот анжуманида.
Интеллектуал мулк қўмитаси муаллифлик ҳуқуқини бузганлик учун жавобгарлик борлигини эслатди
27.02.20192 152
Муаллифлик ҳуқуқларини бузганлар маъмурий ёки жиноий жавобгарликка тортилиши мумкин, дея эсга олди Интеллектуал мулк қўмитаси кадрларни қайта тайёрлаш ўқув маркази директори ўринбосари Воҳиджон Аллаёров.
Электр энергияси тўловини кечиктирганлик учун пеня ҳисоблаш бошланди
26.02.20192 127
11 февралдан электр энергияси истеъмоли учун тўлов бўйича қарздорлиги бўлган маиший истеъмолчилар муддати ўтган ҳар бир кун учун 0,1 фоиз миқдорида, бироқ муддати ўтган тўловнинг 50 фоизидан ошмаган ҳажмда пеня тўламоқда.
Армияга чақирув энди март-апрель ойларида бўлиб ўтади
25.02.20192 175
2019 йилдан бошлаб чақирилиш муддатини кечиктириш ҳуқуқига эга бўлмаган Ўзбекистон фуқаролари март-апрель ойларида муддатли ҳарбий хизматга чақирилади. Бу президент Шавкат Мирзиёевнинг 22 февралдаги қарорида кўзда тутилган.
1 ойда зўрлик ишлатишдан жабр кўрган шахсларни реабилитация қилиш Марказларига 1712 нафар аёл мурожаат қилган
22.02.20192 194
Январь ойи давомида Республика бўйлаб зўрлик ишлатишдан жабр кўрган шахсларни реабилитация қилиш ва мослаштириш ҳамда ўз жонига қасд қилишнинг олдини олиш Марказларига (шелтерлар) 1712 нафар аёл мурожаат қилган.
Фарғоналик тадбиркор нимадан норози? Ёхуд ҳоким қарори қачон чиқади?
22.02.20192 994
Автомобилларни техник кўрикдан ўтказиш ҳуқуқини тадбиркорларга бериш 2021 йилга қолдирилди
21.02.20192 155
Жисмоний шахсларга тегишли енгил автомобилларни техник кўрикдан ўтказиш ҳуқуқини тўлиқ тадбиркорлик субъектларига ўтказиш 2021 йилнинг 1 январига кечиктирилди. Ўзбекистон Вазирлар Маҳкамаси 15 февраль куни ўзгартишлар киритиш тўғрисидаги қарорни қабул қилди.
Давлат солиқ хизмати органлари томонидан ялпи паспортлаштириш жараёни бошланди
20.02.20192 271
Солиқ ислоҳотларини амалга ошириш жараёнида тадбиркорлик субъектлари томонидан солиқ қонунчилигига риоя этилишини профилактика қилиш мақсадида, ялпи паспортлаштириш тадбирлари бошланган.
20.02.20192 434
Мен ташкилотда 8 йилдан бери ишлайман. Шу кунгача иш давомида бирор хатоликка йул қуймай ишлаб келдим. Лекин, шундай ҳолат руй бердики, биз ишхона ҳодимлари билан, ишда хатоликка йул қуйдик ва бунинг натижасида ташкилот қилинган хато учун, анча зарар кўрди.
2019 йилда қайси қонун лойиҳалари кўриб чиқилади?
15.02.20192 359
Адлия вазирлиги соғлиқни сақлаш тизимида қонунчиликка риоя этилиши юзасидан аҳоли ўртасида сўров ўтказмоқда
15.02.20192 122
Тиббий хизматлар яхшиланишидан манфаатдор бўлган барча шахслар 20 февралгача қуйидаги масалалар юзасидан фикр-мулоҳаза ва таклифларини @qonunchilikbot орқали вазирликка юборишлари мумкин.

Министерство юстиции и USAID начали реализацию совместной программы по судебно-правовой реформе
В числе основных целей программы — поддержка обеспечения верховенства закона, повышение профессионализма юристов и работников судебно-правовой системы, формирование благоприятной правовой среды для гражданского общества и ННО.
Руководство Государственного центра тестирования прокомментировало ожидаемые изменения в процессе приема студентов в вузы
27.02.20192 138
Период подачи документов в вузы Узбекистана предлагается удлинить, сообщили на пресс-конференции представители Государственного центра тестирования при Кабинете Министров.
За нарушение авторских прав может последовать административная или уголовная ответственность
Нарушение авторских прав может стать основанием для привлечения к административной или уголовной ответственности, напомнил заместитель директора учебного центра по переподготовке кадров при Агентстве по интеллектуальной собственности Узбекистана Вохиджон Аллаёров.
Бытовым потребителям при просрочке платежа за электроэнергию начали начислять пеню
26.02.20192 113
C 11 февраля при наличии задолженности по оплате за потребленную электроэнергию бытовые потребители уплачивают пеню в размере 0,1% за каждый день просрочки, но не более 50% от суммы просроченного платежа.
Ферганский предприниматель никак не может дождаться решения хокима
22.02.20192 976
Чем богаче будет предприниматель, тем лучше будет и благосостояние народа. Ведь предприниматель будет направлять свои средства на расширение своей деятельности, тем самым будут создаваться новые рабочие места, улучшится благоустройство территорий.
Передача предпринимателям права проведения техосмотра легковых автомобилей отложена до 2021 года
21.02.20192 146
Полная передача субъектам предпринимательства права проводить обязательный технический осмотр легковых автомобилей физических лиц отложена до 1 января 2021 года. Изменения внесены постановлением Кабинета Министров Узбекистана от 15 февраля.
Государственный налоговый комитет приступил к паспортизации субъектов предпринимательства
20.02.20192 256
В Фергане состоялось мероприятие, посвященное повышению правовой культуры молодежи
19.02.20192 355
На встрече «Суд и молодежь», состоявшейся в областном суде по уголовным делам, учащиеся Ферганского юридического колледжа ознакомились с реформами, проводимыми в системе правосудия страны.
Сотрудник Национальной гвардии, подбросивший нож в кафе, будет отстранен
18.02.20192 270
15 февраля в социальных сетях распространилось видео, на котором сотрудники Национальной гвардии и органов внутренних дел проводят проверку в одном из увеселительных заведений города Коканда Ферганской области.
Кто решит проблемы населения в Чусте?
14.02.20192 279
В Чустском районе Наманганской области состоялся выездной прием граждан членами рабочей группы, состоящей из депутатов нижней палаты парламента и работников Исполнительного комитета Политического совета УзЛиДеП. В ходе встречи особое внимание уделено вопросам ремонта дорог, развития предпринимательства, создания новых рабочих мест, обеспечения занятости населения и другим.