2019 йилда «Обод қишлоқ» дастурини амалга оширишга 4,8 тлрн сўм ажратилади. Ўзбекистон президенти 20 февралдаги қарори билан дастур параметрларини тасдиқлади.
Ҳужжатда қайд этилишича, дастур доирасида ҳар бир туманда 3 тадан қишлоқ (маҳалла)да аҳолининг яшаш шароитларини тубдан яхшилаш, турмуш тарзи ва даражасида сезиларли ижобий ўзгаришларни таъминлаш, мазкур қишлоқ (маҳалла)ларнинг қиёфасини замонавийлаштириш ва унда истиқомат қилувчилар учун иш ўринларини яратиш мақсадида қабул қилинмоқда.
Дастур билан 159 та туманида 1,6 миллион нафардан ортиқ аҳоли истиқомат қиладиган 478 та қишлоқда амалга ошириладиган қурилиш ва ободонлаштириш ишларининг асосий кўрсаткичлари тасдиқланди. Қўшимча равишда 1,3 триллион сўм миқдоридаги маблағлар ҳисобидан қишлоқларни ободонлаштириш чора-тадбирлари амалга оширилади.
Жорий йилда дастур доирасида умумий узунлиги 5476 километрдан иборат минтақавий йўллар (ички кўчалар) таъмирланади ва реконструкция қилинади. 36 мингдан ортиқ ҳамда умумий узунлиги 2458 километр бўлган тунги кўча ёритиш ҳамда 21 та алоқа тизимини яхшилаш белгиланди.
Аҳолига транспорт хизмати кўрсатиш тизимини такомиллаштириш, хусусан 556 та автобекат қуриш ҳамда умумий қиймати 46,3 миллиард сўмлик 189 та замонавий автобус харид қилиш кўзда тутилмоқда.
Ичимлик суви таъминоти тизимини яхшилаш мақсадида 2219 километр янги тармоқ ҳамда 221 та сув иншоотини қуриш, 729 километр тармоқлар ҳамда 163 та сув иншоотларини реконструкция қилиш режалаштирилган.
361 миллиард сўм миқдоридаги маблағлар ҳисобидан электр ва газ таъминоти тизимини яхшилаш чора-тадбирлари тасдиқланди.
Шунингдек, 214,2 мингта якка тартибдаги, 1182 та кўп хонадонли уй-жойларни таъмирлаш, 378 та кўп хонадонли уй-жойлар ҳудудларини ободонлаштириш мўлжалланган.
280 та мактабгача таълим, 510 та мактаб, 237 та соғлиқни сақлаш ҳамда 439 та бошқа ижтимоий соҳа объектларини қуриш ва таъмирлаш белгиланди. Шу билан бирга, жами 2532 та бозор инфратузилмаси объектларини қуриш ва таъмирлаш белгиланди.
Ирригация-мелиорация соҳасида, жумладан, 296 километр ирригация ва 1538 километр мелиорация объектларини қуриш ва таъмирлаш, 584 километр ирригация объектларини тозалаш кўзда тутилоқда.

Программа «Обод кишлок» в 2019 году охватит по три села в каждом районе
На реализацию программы «Обод кишлок» («Благоустроенное село») в 2019 году будет выделено 4,8 трлн сумов. Параметры программы утверждены постановлением президента Узбекистана от 20 февраля.
Как отмечается в документе, программа направлена на «коренное улучшение уровня жизни населения трех махаллей (кишлаков) в каждом районе, обеспечение ощутимых положительных изменений в образе и уровне жизни, модернизацию облика этих махаллей (кишлаков) и создания рабочих мест для проживающих в них».
Программой утверждены основные показатели строительных и благоустроительных работ в 478 кишлаках 159 районов, в которых проживает в общей сложности более 1,6 миллиона человек. Дополнительно 1, 3 трлн сумов будет направлено на мероприятия по благоустройству кишлаков.
В рамках программы текущего года намечены ремонт 214,2 тысячи индивидуальных частных жилых домов, ремонт 1182 многоквартирных домов и благоустройство территорий 378 многоквартирных домов, строительство и ремонт 280 дошкольных образовательных учреждений, 510 школ, 237 объектов здравоохранения и 439 других объектов социальной сферы.
Запланировано улучшение системы электро- и газоснабжения (на эти цели направят 361 млрд сумов), а также системы обеспечения питьевой водой путем строительства 2219 км новых сетей и 221 водного сооружения и реконструкция 729 км сетей и 163 водных сооружений.
Предусмотрен ремонт и реконструкция региональных дорог (внутренних улиц) общей протяженностью 5476 км, улучшение более 36 тысяч систем уличного освещения общей протяженностью 2458 км и 21 системы связи.
Намечены мероприятия по совершенствованию системы оказания транспортных услуг населению, в частности, строительство 556 автобусных остановок, а также закупка 189 автобусов стоимостью 46,3 млрд сумов.
Кроме того, в программу заложены проекты строительства и ремонта 2532 объектов рыночной инфраструктуры, 296 км ирригационных объектов и 1538 км объектов мелиорации, а также очистке 584 км ирригационных объектов.
Программа улучшения условий жизни сельского населения «Обод кишлок» стартовала в апреле прошлого года. В нее включаются преимущественно отдаленные населенные пункты и районы со сложными природно-климатическими условиями. По официальным данным, в 2018 году программа охватила 417 сел.