11 февралдан электр энергияси истеъмоли учун тўлов бўйича қарздорлиги бўлган маиший истеъмолчилар муддати ўтган ҳар бир кун учун 0,1 фоиз миқдорида, бироқ муддати ўтган тўловнинг 50 фоизидан ошмаган ҳажмда пеня тўламоқда. Бу ҳақда «Ўзбекэнерго» компанияси хабарида сўз боради.
Пеня электр энергиясини ҳисоблаш ускуналарининг 2019 йил 1 январдан кейинги кўрсаткичлар ва амалга оширилган қайта ҳисоб-китоблар олиб ташлангандан сўнг маиший истеъмолчининг аниқлаштирилган қарздорлиги миқдоридан ҳисобланади. Шунингдек, ҳисоб-китоб даврининг кейинги ойи 11-санасидан бошлаб амалга оширилган олдиндан тўловлар ҳам ҳисобга олинади.

Бытовым потребителям при просрочке платежа за электроэнергию начали начислять пеню
C 11 февраля при наличии задолженности по оплате за потребленную электроэнергию бытовые потребители уплачивают пеню в размере 0,1% за каждый день просрочки, но не более 50% от суммы просроченного платежа. Об этом говорится в сообщении компании «Узбекэнерго».
Начисление пени производится с суммы уточненной задолженности (недоимки) бытового потребителя после снятия показаний приборов учета электрической энергии после 1 января 2019 года и произведенных перерасчетов, а также с учетом внесенной предоплаты, начиная с 11 числа месяца, следующего за расчетным периодом.
Согласно обновленным Правилам пользования электроэнергией, утвержденным Кабинетом Министров Узбекистана в прошлом году, при наличии задолженности за потребленную электрическую энергию совершеннолетние лица, прописанные в жилом помещении, принадлежащем потребителю, несут солидарную ответственность по оплате задолженности.