2019 йилдан бошлаб чақирилиш муддатини кечиктириш ҳуқуқига эга бўлмаган Ўзбекистон фуқаролари март-апрель ойларида муддатли ҳарбий хизматга чақирилади (аввал — февраль-мартда эди). Бу президент Шавкат Мирзиёевнинг 22 февралдаги қарорида кўзда тутилган.
Шунингдек, муддатли ҳарбий хизматни ўташга яроқли ҳамда чақирилиш муддатини кечиктириш ва чақирилишдан озод этиш ҳуқуқига эга бўлмаган, жорий йил чақирув мобайнида Қуролли Кучлар сафига чақирилмайдиган фуқаролар сафарбарлик чақируви резервига олинади.
2018 йилда муддатли ҳарбий хизматга чақирилган, ҳарбий хизматнинг белгиланган муддатларини ўтаб бўлган Ўзбекистон Қуролли Кучлари ҳарбий хизматчилари март-апрель ойларида резервга бўшатилади.
Мудофаа вазирлиги аввалроқ қишки вақтлардаги чақирув фуқароларнинг узоқ туманлардан йиғиш пунктларига келишларидаги қийинчиликлар, чақирув пунктларини иситиш каби бир қатор муаммоларни келтириб чиқараётганини маълум қилган эди.

Это предусматривает постановление главы государства «О дополнительных мерах по совершенствованию порядка прохождения гражданами Республики Узбекистан срочной военной службы».
Граждане, годные к несению срочной военной службы, не имеющие права на отсрочку и освобождение от нее, не призываемые в Вооруженные Силы в ходе призыва текущего года, зачисляются на службу в мобилизационный призывной резерв.
Президент распорядился уволить в резерв выслуживших установленные сроки службы военнослужащих Вооруженных Сил Республики Узбекистан, призванных на срочную военную службу в 2018 году, в марте – апреле 2019 года.
Ранее в сообщении Минобороны отмечалось, что призыв в зимнее время сопряжен с рядом трудностей и затрат на обеспечение необходимой температуры в помещениях призывных и сборных пунктов. Кроме того, неблагоприятные погодные условия часто препятствуют своевременному прибытию граждан из отдаленных районов страны на пункты сбора.