Президент болалар ҳуқуқларининг қўшимча кафолатларини белгиловчи қонунларга тузатишларни имзолади
Болаларга, уларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатлари бузилган ҳолларда, нафақат васийлик ва ҳомийлик органлари органларига, балки бошқа давлат органларига ҳам мурожаат қилиш ҳуқуқи берилди. Уларнинг мурожаатларини 18 ёшга тўлмаган ва, бинобарин, тўлиқ муомала лаёқатига эга эмас, деган асос билан кўриб чиқмасдан қолдириш мумкин эмас.
Вояга етмаганларнинг мурожаатларини кўриб чиқишда уларнинг қонуний вакиллари, васийлик ва ҳомийлик органлари иштирок этишлари мумкин. Бунда боланинг фикри, унинг ёшидан қатъи назар, инобатга олинади, якуний қарор эса унинг энг устун манфаатларидан келиб чиққан ҳолда қабул қилиниши керак.
Мурожаатда қўйилган масалаларни ҳал этиш ўз ваколатига кирмайдиган давлат органлари, ташкилотлар, шунингдек уларнинг мансабдор шахслари уни тегишли давлат органига, бошқа ташкилотга ёки мансабдор шахсга ёхуд васийлик ва ҳомийлик органига юбориши шарт.
14 ёшга тўлгач, болалар ўз таъминоти учун отаси ёки онасидан ёхуд ота-онаси алоҳида яшаган тақдирда – бир вақтда иккаласидан алимент ундириш тўғрисида даъво қўзғатишга ҳақли.

Детям, в случаях нарушения их прав, свобод и законных интересов, дали право обращаться не только в органы опеки и попечительства, но и в другие госорганы. Их обращения не могут оставить без рассмотрения на том основании, что заявитель не достиг 18 лет и, следовательно, не является полностью дееспособным.
В рассмотрении обращений несовершеннолетних могут участвовать их законные представители, органы опеки и попечительства. При этом мнение ребенка учитывается независимо от его возраста, а итоговое решение должно приниматься, исходя из его наилучших интересов.
Госорганы, организации, их должностные лица, в полномочия которых не входит разрешение поставленных в обращении вопросов, должны будут направить его по подведомственности либо в орган опеки и попечительства.
А по достижении 14 лет дети вправе подавать иск о взыскании алиментов на свое содержание с отца или матери, либо при раздельном проживании родителей – одновременно с обоих.