Валютани тартибга солиш тўғрисидаги қонуннинг янги таҳрири имзоланди
22 октябрь куни Ўзбекистон президенти «Валютани тартибга солиш тўғрисида»ги Қонунининг янги таҳририни имзолади, дея хабар қилди Марказий банк матбуот хизмати. Мазкур қонун 22 июлда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси томонидан қабул қилиниб, 11 октябрда Сенат томонидан маъқулланган эди.
Қонун Ўзбекистон президентининг 2017 йил 2 сентябрдаги «Валюта сиёсатини эркинлаштиришга доир биринчи навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида»ги Фармони ижросини таъминлаш мақсадида ишлаб чиқилган.
Аввалги таҳрирдан фарқли ўлароқ, янги таҳрирдаги Қонун бир қатор меъёрлар ва механизмлар билан тўлдирилган бўлиб, унда валютани тартибга солиш ва валютани назорат қилишнинг асосий тамойиллари белгиланди. Хусусан:
• валютани тартибга солиш ҳамда валютани назорат қилиш тизимининг ягоналиги;
• валютани тартибга солиш ва валютани назорат қилиш соҳасидаги давлат сиёсатини амалга оширишда иқтисодий чораларнинг устуворлиги;
• резидентлар ва норезидентларнинг валюта операцияларига давлат органларининг қонунга хилоф равишда аралашувига йўл қўйилмаслиги асосий тамойиллар сифатида белгилаб қўйилди.
Бундан ташқари, миллий валютанинг мавқеини кучайтириш мақсадида, давлат божлари, йиғимлар ва бошқа мажбурий тўловлар миллий валютада ундирилиши, товар ва хизматлар учун нархлар ҳамда жамиятларнинг устав капиталига қўйиладиган минимал талаблар фақат миллий валютада ўрнатилиши қонун даражасида белгиланди.
Шу билан бирга:
• валюта операцияларини амалга оширишда резидентлар ва норезидентлар томонидан чет эл валютасидаги маблағларнинг эркин тасарруф этилиши;
• валюта операцияларини амалга ошириш билан боғлиқ бир қатор рухсат бериш тартиботларининг бекор қилиниши;
• ташқи савдо операциялари бўйича активларни Ўзбекистон Республикасига репатриация қилиш бўйича талаблар;
• резидент жисмоний шахслар томонидан хорижда чекловларсиз ҳисобварақлар очишга рухсат берилиши;
• жисмоний шахслар ўртасида носавдо валюта операциялари бўйича 100 млн. сўм эквивалентигача бўлган миқдордаги пул ўтказмалари амалга оширилиши мумкинлиги;
• жисмоний шахслар томонидан 100 млн. сўм эквивалентидан ошмаган миқдордаги нақд пул маблағларини Ўзбекистондан эркин олиб чиқилиши назарда тутилмоқда.
Қонуннинг янги таҳририда валюта операцияларининг амалиётдаги мавжуд турлари қамраб олинди ҳамда қонунчиликдаги ҳавола қилувчи нормалар максимал даражада қисқартирилди ва мазкур Қонун тўғридан-тўғри амал қилувчи ҳужжат бўлади.

Президент Узбекистана 22 октября подписал новую редакцию закона «О валютном регулировании», принятую Законодательной палатой Олий Мажлиса 22 июля и одобренную Сенатом 11 октября, сообщила пресс-служба Центрального банка.
В документе приведены новые нормы и механизмы, а также принципы валютного регулирования и валютного контроля. В частности:
единство системы валютного регулирования и валютного контроля;
приоритет экономических мер в реализации государственной политики в области валютного регулирования и валютного контроля;
недопущение незаконного вмешательства государственных органов в валютные операции резидентов и нерезидентов.
В закон введена норма по взиманию государственных пошлин, сборов, других обязательных платежей, определению цен на товары и услуги и минимальных требований к уставным капиталам обществ исключительно в национальной валюте.
Вместе с тем, новой редакцией закона предусматривается:
свободное распоряжение резидентами и нерезидентами собственными валютными средствами при осуществлении валютных операций;
отмена ряда разрешительных процедур при осуществлении валютных операций;
требование по репатриации активов по внешнеторговым операциям в Республику Узбекистан;
разрешение на открытие счетов за границей физическим лицам-резидентам без ограничений;
разрешение на неторговые валютные операции между физическими лицами в сумме эквивалентной 100 млн сумов (около 10,5 тысяч долларов по курсу ЦБ на 23 октября);
свободный вывоз физическими лицами из Узбекистана наличных денежных средств в сумме эквивалентной 100 млн сумов.
Кроме того, в новой редакции закона, по данным ЦБ, максимально сокращены отсылочные нормы, охвачены все имеющиеся на практике виды валютных операций, таким образом документ стал законом прямого действия.