Ўзбекистон Адлия вазирлиги ОМТларга кириш синовларини ўтказиш бўйича янги тартибларни жорий этишни кўзда тутган президент қарори лойиҳаси бўйича хулоса берди. Ҳужжат Давлат тест маркази томонидан ишлаб чиқилиб, жамоатчилик муҳокамаси учун эълон қилинган эди.
Хулосага кўра, лойиҳага 11 йиллик мактабни тамомлаган абитуриентлар учун 10−11-синфлар дарсликлари асосида, академик лицейлар битирувчилари учун эса академик лицейлари дарсликлари асосида имтиҳон ўтказишнинг аниқ мезонларини ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш бўйича топшириқ киритирилиши зарур.
ДТМ, Адлия вазирлиги фикрича, имтиҳон ўтказиш учун тавсия этилувчи дарсликлар рўйхатини тасдиқлаши ҳамда тест синовларини мураккаб бўлмаган ва мақбул шаклда тузиш мезонларини ишлаб чиқиши лозим.
Адлия вазирлиги имтиҳон топширилаётган йили эмас, балки ундан аввалги йилларда таълим муассасаларини тамомлаган абитериентлардан энг кам иш ҳақининг бир баравари миқдорида тўлов ундириш тўғрисидаги таклифни қайта кўриб чиқишни талаб қилди.
«Ўзбекистон Конституциясининг 41-моддасига мувофиқ, ҳар ким таълим олиш ҳуқуқига эга. Таълим олиш ҳуқуқи ҳар бир фуқаронинг моддий ва жисмоний имкониятидан қатъи назар, таълим олиши учун бир хил имконият берилишини кўзда тутади. Шундан келиб чиқиб, мавжуд меъёрлар асосида ҳамда шу муносабат билан аҳоли ўртасида норозилик келиб чиқиш эҳтимолини ҳисобга олган ҳолда энг кам иш ҳақининг бир баравари миқдорида тўлов ундиришнинг мақсадга мувофиқлигини қайта кўриб чиқиш зарур», — дейилади хулосада.
Вазирлик ҳужжат лойиҳасида акс эттирилган мақсадлар доирасида ДТМ ваколатларини кенгайтиришнинг мақсадга мувофиқ эмас деб ҳисоблади. «Ортиқча ва қарор лойиҳасининг тартибга солиш предмети бўлмаган 6-бандни олиб ташлаш лозим», — дейилади хулосада. Банд марказ директори лавозимини вазир даражаси билан тенглаштириш ҳамда раҳбарга идора тузилмасига ўзгартишлар киритиш ҳуқуқини беришни кўзда тутади.
Лойиҳада энг юқори балнинг 30 фоизи ва ундан юқори балл тўплаган абитуриентларга сертификатлар бериш тартиблари келтириб ўтилган. «Амалга оширишнинг аниқ механизмлари мавжуд бўлмаган меъёр ҳуқуқни тартибга солишда бўшлиқларни вужудга келтиради ва бу, ўз навбатида, коррупцияга йўл очади», — дейилади хулосада.
Адлия вазирлиги ДТМни жамоатчилик фикрини ҳисобга олишга чақирди ва қарор лойиҳасида илгари сурилган барча таклифларни синчковлик билан ўрганиш зарурлигини таъкидлади. Адлия вазирлиги талаблари асосида ДТМ лойиҳани қайта кўриб чиқиши ва Вазирлар Маҳкамасига киритиши лозим.

Министерство юстиции Узбекистана дало заключение по проекту постановления президента, который предполагал внедрение нового порядка проведения тестов в вузах. Документ был разработан Государственным центром тестирования и ранее опубликован для общественного обсуждения.
Согласно заключению, в проект необходимо включить поручение по разработке и утверждению «четких критериев» при проведении экзаменов для абитуриентов, окончивших школу с 11-летним сроком обучения, на основе учебников для 10-х и 11-х классов, а для выпускников академических лицеев — на основе учебников для академических лицеев.
ГЦТ, по мнению Минюста, нужно также утвердить перечень учебников, рекомендуемых для прохождения экзамена, и разработать критерии составления тестовых вопросов «в несложной и доступной форме».
Минюст потребовал пересмотреть предложение о взимании сбора с абитуриентов, окончивших учебные заведения не в год поступления, а раньше, за участие во вступительных тестах в размере одной минимальной зарплаты.
«Согласно статье 41 Конституции Узбекистана, каждый имеет право на образование. Право на образование подразумевает, что независимо от материальных или физических возможностей каждого гражданина, у него должны быть равные возможности. Исходя из вышеизложенного, на основании настоящей нормы и учитывая возможность роста недовольства среди населения по этому поводу, необходимо пересмотреть целесообразность взимания платы в размере одной минимальной заработной платы», — отмечается в заключении.
Министерство сочло нецелесообразным расширение полномочий ГЦТ в рамках целей, отраженных в проекте документа. «Пункт 6 необходимо убрать в качестве лишнего и не являющегося предметом регулирования настоящего проекта постановления», — говорится в заключении. Пункт предусматривал приравнивание должности директора центра должности министра, а также установление права руководителя вносить изменения в структуру ведомства.
В проекте не прописан порядок выдачи сертификата абитуриентам, набравшим 30% от максимального балла и больше. «Нормы, не имеющие четкого механизма реализации, создают пустоты при осуществлении правопорядка и, в свою очередь, создают возможности для коррупции», — подчеркивается в заключении.
Минюст призвал ГЦТ учитывать общественное мнение и подчеркнул, что необходимо тщательно изучить все предложения, опубликованные к проекту постановления. На основании требований Минюста ГЦТ должен будет пересмотреть проект и внести его в Кабинет Министров.