Биринчи чоракда қотилликлар сони қарийб 27 фоизга камайди
Ўзбекистонда биринчи чоракда 90 та қотиллик жиноятлари содир этилган бўлиб, ўтган йилга нисбатан (123) 33 тага ёки 26,9 фоизга камайган. Содир этилган қотиллик жиноятларининг ҳозирча фақат 1 таси фош этилмасдан қолмоқда, дея хабар қилди Бош прокуратура матбуот хизмати.
Йил бошидан буён прокуратура органлари 3212 та жиноят иши бўйича тергов ҳаракатлари ўтказилди (2018 йилнинг шу даврига нисбатан 190 тага ёки 1,5 фоизга камайган). Шундан 1756 (1819) нафар шахсга нисбатан 1129 (1183) та жиноят иши судга юборилиб, ўтган йилга қараганда 54 тага ёки 4,5 фоизга камайган.
Ўтган давр мобайнида 399 (263) та жиноят ишининг тергови, шу жумладан 210 (143) таси Жиноят процессуал кодексининг 83-моддасига, 189 (120) таси 84-моддасига асосан тугатилган бўлиб, бу кўрсаткич тергов қилинган жами жиноят ишларининг 16,1 (9,7) фоизини ташкил этади.

В первом квартале в Узбекистане совершено 90 убийств, что на 26,9% меньше, чем за тот же период прошлого года. Из них на сегодня не раскрыто лишь одно убийство, сообщили в пресс-службе Генеральной прокуратуры.
С начала года органы прокуратуры провели следствие по 3212 уголовным делам (-1,5% по сравнению с первым кварталом 2018 года). Из них в отношении 1756 лиц в суд направлено 1129 уголовных дел (-4,5%).
Всего за этот период следствие окончило 399 уголовных дел, в том числе 210 — на основании статьи 83 Уголовно-процессуального кодекса (основания для реабилитации), 189 — на основании статьи 84 Уголовно-процессуального кодекса (основания для прекращения уголовного дела без решения вопроса о виновности), что составляет 16,1% от общего количества расследованных уголовных дел.