Ўзбекистонда қийноқларга қарши қандай чоралар кўрилмоқда?
Ҳар қандай жамиятда хўрланган, камситилган ёки кимдир томонидан қийноққа солинган одамларни учратиш мумкин. Умуминсоний қадриятлар бундай ҳолларни кескин қоралайди, албатта. Нафақат фуқаролари, балки дунё аҳлининг ҳурматига лойиқ бўлишни истаган давлат эса инсон ҳуқуқларини ҳимоялаш тизимини яратади.
Ўзбекистонда ушбу мақсад йўлида изчил ишлар амалга оширилмоқда. Президент Шавкат Мирзиёев Ўзбекистонда ҳибсга олинган ва жиноий жавобгарликка тортилган шахсларга нисбатан қийноққа солиш, руҳий ҳамда жисмоний босим ўтказиш, бошқа ғайриинсоний зўравонликка мутлақо йўл қўйилмаслиги талабини қўйгач, ушбу йўналишда қатор амалий ишлар қилинди.
Пойтахтимизда “Шахсий дахлсизликни таъминлашнинг суд-ҳуқуқ кафолатларини мустаҳкамлаш соҳасидаги долзарб вазифалар: Ўзбекистон тажрибаси” мавзуида ташкил этилган халқаро конференцияда бу алоҳида эътироф этилди. Бу ҳақда УзА хабар берди.
Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларациясининг 70 йиллигига бағишланган мазкур тадбир Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Ўзбекистондаги лойиҳалари координатори, Ф.Эберт номидаги жамғарма ва БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги ваколатхоналари томонидан ташкил этилди.
Конференцияда Қийноқларга қарши бутунжаҳон ташкилоти, Қийноқларга қарши Дания институти (Дания), Юристлар халқаро ассоциациясининг Инсон ҳуқуқлари бўйича институти (Буюк Британия) вакиллари ҳамда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси, суд ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар, фуқаролик жамияти институтлари вакиллари иштирок этди.
Тадбирда инсон эркинлиги ва шахсий дахлсизлигини ҳимоя қилиш даражаси ҳуқуқий давлатнинг муҳим кўрсаткичи экани таъкидланди.
Ўзбекистон инсон ҳуқуқлари ва эркинликлари соҳасидаги халқаро мажбуриятларини бажариш, жумладан, қийноқларнинг олдини олиш учун зарур ташкилий ва ҳуқуқий шарт-шароитларни яратаётир.
1995 йил 31 августда БМТнинг Қийноқларга қарши конвенциясига қўшилиш билан давлатимиз инсон ҳуқуқлари ва эркинликларининг умумэътироф этилган қадриятларига бўлган интилишини яна бир бор тасдиқлади.
Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 30 ноябрдаги “Суд-тергов фаолиятида фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликлари кафолатларини кучайтириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги фармони суд-ҳуқуқ соҳасини ислоҳ қилишда муҳим ҳодиса бўлди.
Фармон билан жиноят процесси иштирокчилари ёки уларнинг яқин қариндошларига нисбатан қийноққа солиш, психологик ва жисмоний тазйиқ ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёхуд қадр-қимматни камситувчи муомала турларини қўллаш ман этилди. Жиноят иши доирасида ноқонуний йўл билан олинган ҳар қандай аудио ва видео ёзув ҳамда бошқа материаллардан далил сифатида фойдаланиш тақиқланди.
2018 йил 4 апрелда қабул қилинган “Суд-тергов фаолиятида фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликлари кафолатларини кучайтириш бўйича чора-тадбирлар қабул қилинганлиги муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонунга кўра қийноққа солиш ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ҳамда жазо турларини қўллаганлик учун масъулият кучайтирилди.
Бундай тамойиллар Жиноят кодексидан ҳам ўрин олган. Қийноқ ва бошқа жиноятлар тўғрисидаги даъволарни тезда ва холисона текшириш учун Халқ қабулхоналари, виртуал қабулхоналар билан бир қаторда фуқароларнинг шикоятларини ўз вақтида ва самарали кўриб чиқилишини кузатиб борувчи Президентнинг Фуқаролар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари билан ишлашни назорат қилиш ва мувофиқлаштириш хизмати яратилди.
– Ҳеч бир мамлакат ёки жамият қийноқлардан холи эмас, – дейди Қийноқларга қарши Дания институти юрисконсульти Пуце Илвия. – Муҳими, ғайриинсоний бундай ҳолатларга қарши туриш. Иккинчи жаҳон урушида содир бўлган бемисл шафқатсизликлардан сўнг Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси қабул қилингани бежиз эмас. Унда ҳеч ким қийноққа ёки шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни хўрловчи муомала ва жазога дучор этилмаслиги кераклиги белгилаб қўйилган. Ўзбекистон ушбу халқаро ҳужжатга қўшилиш билан бирга унинг қоидаларини миллий қонунчиликда акс эттириш, уларни амалда қўллашга интилмоқда. Кейинги йилларда ушбу йўналишда ижобий силжишлар кузатилди. Бугунги мулоқот асносида қийноқларга барҳам беришга оид фикр алмашиш келгусидаги ишларимиз самарадорлиги ошишига хизмат қилади.
Тадбирда қийноққа қарши кураш бўйича халқаро стандартларнинг миллий қонунчиликка имплементация қилиниши, суд-тергов жараёнида ва жазони ижро этиш муассасаларида қийноқлардан холи бўлиш ҳуқуқини таъминлаш, қийноқлар қўлланганини самарали тергов қилиш бўйича халқаро стандартларга ўқитиш масалалари муҳокама қилинди. Қийноқларни қўллашнинг олдини олиш бўйича муваффақиятли амалиётлар асосида жиноят-процессуал ва жиноят-ижроия қонунчилигини янада такомиллаштиришга эътибор қаратилди.

Какие меры против пыток принимаются в Узбекистане?
Унижение чести и достоинства, применение пыток противоречат общечеловеческим ценностям и принципам демократии. Государствам, желающим обезопасить граждан от этих явлений, быть достойными уважения не только своего народа, но и международного сообщества, следует создавать систему надежной защиты прав человека.
С этой целью в Узбекистане проводится масштабная работа. После выдвижения Президентом нашей страны Шавкатом Мирзиёевым требования о недопущении применения пыток, морального и физического давления и иных форм бесчеловечного обращения в отношении заключенных и привлеченных к уголовной ответственности лиц в этом направлении принят ряд практических мер.
Это было особо отмечено на организованной в Ташкенте международной конференции «Актуальные задачи в сфере укрепления судебно-правовых гарантий обеспечения личной неприкосновенности: опыт Узбекистана».
Мероприятие, посвященное 70-летию Всеобщей декларации прав человека, организовано Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека совместно с координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане, представительствами Фонда имени Ф. Эберта и Программы развития ООН в Узбекистане.
В конференции приняли участие представители Датского института против пыток, Института по правам человека Международной ассоциации юристов (Великобритания), а также Олий Мажлиса Республики Узбекистан, правоохранительных и судебных органов, институтов гражданского общества.
На мероприятии отмечалось, что степень защиты свободы и личной неприкосновенности человека является безусловным показателем правового государства.
Узбекистан осуществляет последовательные меры по совершенствованию выполнения своих международных обязательств в сфере прав и свобод человека, в том числе в области создания необходимых организационно-правовых условий для недопущения и распространения пыток.
Присоединение нашей страны 31 августа 1995 года к Конвенции ООН против пыток подтвердило стремление республики к общепризнанным ценностям прав и свобод человека.
Важным событием в реформировании судебно-правовой сферы стало принятие Указа Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по усилению гарантий прав и свобод граждан в судебно-следственной деятельности» от 30 ноября 2017 года.
Указом строго запрещены пытки, оказание физического, психологического давления и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения в отношении участников уголовного процесса либо их близких родственников. В рамках уголовных дел категорически запрещается использование любых данных, полученных незаконным путем, в частности, аудио- и видеоматериалов, вещественных доказательств.
В соответствии с Законом «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с принятием мер по усилению гарантий прав и свобод граждан в судебно-следственной деятельности» от 4 апреля 2018 года усилена ответственность за применение пыток и других бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания.
Эти принципы отражены и в Уголовном кодексе. В целях своевременного и беспристрастного расследования сообщений о пытках и других преступных действиях создана система Народных приемных, Виртуальных приемных, а также Служба по защите прав граждан, контролю и координации работы с обращениями физических и юридических лиц аппарата Президента Республики Узбекистан, ведущая мониторинг своевременности и эффективности рассмотрения жалоб граждан.
– Пытки могут иметь место в любом государстве или обществе, – говорит юрисконсульт Датского института против пыток Пуце Илвия. – Главное – противостоять таким бесчеловечным явлениям. Не без основания после Второй мировой войны, в ходе которой применялись бесчеловечные пытки, была принята Всеобщая декларация прав человека. В ней отмечено, что никто не должен быть подвержен пыткам, бесчеловечному или унижающему достоинство обращению и наказанию. Присоединившись к этому международному документу, Узбекистан стремится воплотить его правила в своем законодательстве и применять их на практике. В последние годы есть позитивные сдвиги в этом направлении. Обмен мнениями по устранению пыток в ходе нынешнего диалога будет способствовать повышению эффективности нашей дальнейшей работы.
В ходе мероприятия участники обсудили вопросы имплементации международных стандартов по противодействию пыткам в национальное законодательство, обеспечения права на свободу от пыток в ходе судебно-следственной деятельности и в учреждениях отбывания наказания, обучения международным стандартам по эффективному расследованию применения пыток. Внимание было уделено дальнейшему совершенствованию уголовно-процессуального и уголовно-исполнительного законодательства на основе успешной практики по предотвращению применения пыток.