Тўққиз ой мобайнида иқтисодий судлар томонидан 323983 та иш кўриб чиқилиб, ҳал этилди. Шунда даъвогарлар фойдасига 8,8 трлн сўм ундириш ҳақида суд қарорлари қабул қилинган. Кўрилган ишлар сони ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 24,1 фоизга ошган. Бу ҳақда Олий суд расмий вакили Азиз Обидов хабар қилди.
Ўтган даврда энг кўп иқтисодий ишлар Сурхондарё, Жиззах, Самарқанд, Тошкент вилояти ва Тошкент иқтисодий судлари томонидан кўриб, ҳал этилган.
Тарафларга қулайликлар яратиш ҳамда суд таъсирчанлигини ошириш мақсадида низо тартибида кўрилган ишларнинг салмоқли қисми, яъни 206918 таси бевосита жойларда, яъни сайёр суд мажлисларида кўриб чиқилган.
Иқтисодий судлар томонидан ҳал этилган ишларнинг 2 504 таси видеоконференцалоқа режимида кўриб чиқилган бўлиб, натижада тарафларнинг 1,5 млрд сўм миқдоридаги маблағлари тежаб қолинди.
Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектларини ҳуқуқий ҳимоя қилишга оид 32097 та иқтисодий иш кўриб чиқилди ҳамда улар фойдасига 772,7 млрд сўм миқдорида маблағ ундириб берилди.
Ҳисобот даврида иқтисодий судларда кўрилган ишларнинг асосий қисмини олди-сотди, маҳсулот етказиб бериш, контрактация, ижара, пудрат, кредит, лизинг, ҳақ эвазига хизмат кўрсатиш шартномаларидан келиб чиқадиган низолар бўйича ишлар ташкил этди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Олий суди Иқтисодий ишлар бўйича судлов ҳайъати томонидан назорат тартибида 227 та шикоят ва протестлар кўриб чиқилди. Қуйи судлар томонидан чиқарилган 142 та қарор бекор қилинди ва 42 та суд қарорлари ўзгартирилди.

За девять месяцев экономические суды рассмотрели 323983 дела. При этом приняты судебные решения о взыскании в пользу истцов более 8,8 трлн сумов. Количество рассмотренных дел по сравнению с аналогичным периодом прошлого года возросло на 24,1%. Об этом сообщил официальный представитель Верховного суда Азиз Абидов.
Наибольшее количество дел рассмотрено экономическими судами Сурхандарьинской, Джизакской, Самаркандской, Ташкентской области и Ташкента.
Рассмотрены 32097 дел, касающихся защиты прав субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства, в их пользу взысканы средства на сумму более 772,7 млрд сумов.
За отчетный период основную часть дел, рассмотренных экономическими судами, составили дела, вытекающие из договоров о купле-продаже, поставке продукции, контрактации, аренде, подряде, кредите, лизинге и возмездном оказании услуг.
Большая часть экономических дел — 206918 — были рассмотрены непосредственно на местах, в выездных судебных заседаниях.
2504 экономических дела были рассмотрены экономическими судами в режиме видеоконференции, что позволило сэкономить средства сторон на сумму более 1,5 млрд сумов.
Судебная коллегия по экономическим делам Верховного суда Узбекистана в надзорном порядке рассмотрела 227 надзорных жалоб и протестов. Отменены 142 решения, принятых нижестоящими судами, и изменены 42 судебных акта.