Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги ҳамда Халқаро меҳнат ташкилоти мажбурий меҳнатга қарши курашда ҳуқуқ ҳимоячилари мониторинги натижаларидан фойдаланади. Меҳнат вазирлиги матбуот хизматининг хабар қилишича, бундай ҳамкорлик форматидан илк бор фойдаланилмоқда.
29 сентябрь куни ҳуқуқ посбони Арисланбай Отепов Қорақалпоғистон Республикаси Кегейли тумани марказий поликлиникасининг ҳамширалари дам олиш кунлари мажбурий пахта теримига чиқарилгани ҳақида маълумот берди.
Ҳолатни текшириш учун 30 сентябрь Давлат меҳнат шароитларини экспертиза ва муҳофаза қилиш инспекцияси бошлиғи К.Одинаев хабар берилган жойга етиб борди. Текширув натижаларига кўра, тиббиёт ходимларини пахта теримига жалб қилиш олди олинди, мансабдор шахсларга нисбатан буйруқ чиқарилди.
30 сентябрь ҳуқуқ посбони Елена Урлаева мониторинг жараёнида Тошкент вилояти Оққўрғон тумани далаларидаги пахта теримида туман электр тармоғининг 70 нафар ходими, 9 ва 14 ёшли икки нафар вояга етмаганлар, етти ойлик ҳомиладор ёш аёл ва қатор тиббиёт ходимлари аниқланганини маълум қилди.
Мазкур ҳолатни текшириш учун маълум қилинган жойга Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазири ўринбосари Н.Якубов ҳамда Давлат меҳнат ҳуқуқ инспекцияси бошлиғи ўринбосари С.Сулаймонов жўнаб кетди. Текширув натижалари бўйича туман электр тармоғи бошлиғи Мухамедов Эркин Жаҳонгирович пахта теримига ташкилот ходимларини мажбурий жалб қилишга йўл қўйгани учун Ўзбекистон Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 51-моддасига мувофиқ, маъмурий жавобгарликка тортилди ва энг кам ойлик иш ҳақининг 3 баробари миқдорида жарима солинди.
«Саидаброр Султонсаид» фермер хўжалиги раҳбари Хасанов Саидаброр Саидбурхонович вояга етмаган болаларнинг пахта теримида қатнашишига йўл қўйгани учун МЖКнинг 49-моддасига мувофиқ, маъмурий жавобгарликка тортилди ва энг кам ойлик иш ҳақининг 5 баробари миқдорида жарима солинди. Тиббиёт ходимларини пахта теримига мажбурий жалб қилиш ҳолати ўз тасдиғини топмади.
Суҳбат давомида Дилором Холбоева Оққўрғон тумани тиббиёт бирлашмасида ҳамшира бўлиб ишлагани, бироқ айни пайтда ҳомиладорлик отпускасида эканлигини айтиб берди. Пахта теримига уни ҳеч ким мажбурламаган, қайнонасига ёрдамлашиш учун ўз ихтиёри билан пахта теримига чиққан. Фуқаро Д.Холбоева, шунингдек, қонунбузарликка йўл қўйган мансабдор шахсларга меҳнат қонунчилиги, хусусан, мажбурий меҳнатга йўл қўймаслик тушунтирилди.
1 октябрь ҳуқуқ посбони Ўктам Пардаев ҳарбий хизматга чақирув ёшида бўлган шахсларнинг пахта теримига мажбуран сафарбар қилинганлиги ҳолати ҳақида Жиззахдан хабар берди. Жиззах вилояти бўйича хизмат сафарида бўлган Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазири Шерзод Кудбиев мазкур ҳолат юзасидан ҳуқуқ посбони билан учрашди. Текширув натижасига кўра, Ўзбекистон Мудофаа вазирлигига мажбурий меҳнатга йўл қўймаслик чора-тадбирлари тушунтирилган хат юборилди.
Ҳуқуқ посбони Ў.Пардаев ва Жиззах вилояти бўйича Бандлик бош бошқармаси ходимларидан жойларда тушунтириш ишларини олиб борадиган ва пахта теримига мажбурий жалб қилишга йўл қўйилмаслигини кузатадиган ташаббускор гуруҳ тузилди.
Айни пайтда пахта теримига мажбурий жалб қилиш ҳақида ҳуқуқ посбонларидан келиб тушган хабарларни ўрганиш давом этмоқда. Ҳар бир ҳолат юзасидан масъул шахслар тайинланган.
10 сентябрдан буён Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги мажбурий меҳнатга жалб қилиш бўйича аҳолидан 819 та мурожаатни қабул қилди. Улардан 77 таси бўйича мансабдор шахслар жавобгарликка тортилди.
Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги Ўзбекистон ҳудудида мажбурий меҳнат қонунга зид эканлигини эслатиб ўтди. Ҳар бир пахта теримига жалб қилиш ҳолати бўйича +99871 200−06−01 рақами орқали ишонч тармоғига мурожаат қилиш ёки @mehnathuquqbot Телеграм-ботида хабар қолдириш мумкин.

Министерство занятости и трудовых отношений сотрудничает с правозащитниками в борьбе с принудительным трудом
Министерство занятости и трудовых отношений и Международная организация труда применяют в борьбе с принудительным трудом результаты мониторинга правозащитников. Как отметили в пресс-службе министерства, такой формат сотрудничества применяется впервые.
29 сентября правозащитник Арысланбай Отепов сообщил о выводе медсестер центральной поликлиники Кегейлийского района Каракалпакстана на принудительный сбор хлопка на выходные дни.
Для проверки 30 сентября на место прибыл начальник Государственной инспекции по охране и экспертизе условий труда К. Одинаев. По результатам проверки мобилизация медработников предотвращена, должностным лицам вынесено предписание.
30 сентября правозащитник Елена Урлаева сообщила, что на полях Аккурганского района Ташкентской области в сборе хлопка участвуют 70 сотрудников районной электросети, двое несовершеннолетних 9 и 14 лет, молодая женщина на седьмом месяце беременности и ряд медицинских работников.
Для проверки на место выехали заместитель министра занятости и трудовых отношений Н. Якубов и заместитель начальника Государственной трудовой инспекции С. Сулейманов.
По итогам проверки начальник районной электросети Эркин Мухамедов за допущение принудительного труда сотрудников на сборе хлопка привлечен к административной ответственности по статье 51 КоАО, на него наложен штраф в размере 3 МРЗП.
Руководитель фермерского хозяйства «Саидаброр Султонсаид» Саидаброр Хасанов за допущение несовершеннолетних детей к сбору хлопка привлечен к административной ответственности по статье 49 КоАО и должен будет выплатить штраф в размере 5 МРЗП.
Сообщение о принудительном труде на сборе хлопка медицинских работников не нашло подтверждения. Сборщица Дилором Холбоева рассказала, что работала медсестрой в медицинском объединении Аккурганского района, но сейчас находится в дородовом отпуске.
К сбору хлопка женщину, по ее словам, никто не принуждал, она вышла добровольно, чтобы помочь свекрови. Холбоевой, а также должностным лицам, допустившим правонарушение, разъяснено трудовое законодательство, в части недопущения принудительного труда.
1 октября правозащитник из Джизака Уктам Пардаев сообщил о якобы имеющихся фактах принудительной мобилизации лиц призывного возраста в целях сбора хлопка.
С правозащитником встретился находившийся в рабочей поездке по Джизакской области министр занятости и трудовых отношений Шерзод Кудбиев. По итогам проверки в Министерство обороны Узбекистана направлено письмо с разъяснением мер по недопущению принудительного труда.
Создана инициативная мобильная группа при участии правозащитника У. Пардаева и сотрудников Главного управления занятости по Джизакской области, которая на местах проводит разъяснительные работы и следит за недопущением принуждения к сбору хлопка.
Продолжается обработка поступивших от правозащитников сигналов о принуждении к сбору хлопка. По каждому случаю назначены ответственные лица.
Всего с 10 сентября Министерство занятости и трудовых отношений получило от населения 819 обращений по факту принуждения к труду. По 77 из ним должностные лица привлечены к ответственности.
Министерство занятости и трудовых отношений напоминает, что принудительный труд на территории Узбекистана — вне закона и призвало по каждому факту принуждения к сбору хлопка обращаться на горячую линию по номеру: (+99871) 200−06−01 или отправлять сообщения в Telegram-бот.