Маъмурий ишлар бўйича Мирзо Улуғбек туман суди «Тошшаҳартрансхизмат» ходимасини ҳақорат қилган Damas ҳайдовчиси Хусниддин Х.ни уч кун муддатга маъмурий қамоққа ҳукм қилди. Бу ҳақда Тошкент ИИББ матбуот хизмати хабар берди.
25 ёшли Хусниддин Х. Ўзбекистон Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 183-моддасида 9майда безорилик) кўзда тутилган ҳуқуқбузарликни содир этганликда айбдор деб топилди.
Унинг йўловчиси — 25 ёшли Умидбек А.нинг ҳаракатлари суд томонидан шахснинг шаъни ва қадр-қимматини қасддан камситиш сифатида тоифаланди. МЖТКнинг 41-моддаси (Ҳақорат қилиш) бўйича унга ЭКИҲнинг 2 баробари (368,6 минг сўм) миқдорида жарима қўлланилди.
Бундан ташқари, МЖТКнинг 128−6- моддаси (Транспорт воситалари ҳайдовчиларининг тўхташ ёки тўхтаб туриш қоидаларини бузиши) бўйича Хусниддин Х ва ўзининг Damas автомобилини жамоа транспорти бекатида тўхтатган 35 ёшли Абдумажид А.га нисбатан баённома тузилди.
ИИББ ижтимоий тармоқларда Тошкент метрополитенини қўриқлаш бўйича ички ишлар органлари ходимининг можарони бартараф этиш бўйича чора кўрмагани тўғрисидаги хабарларга ҳам муносабат билдирди.
«Ходим хизмат вазифасини бажариш бўйича қўлланмага қатъий амал қилган ҳолда ҳаракат қилди. Унинг вазифаси — метрополитен йўловчилари хавфсизлигини таъминлаш. Постни ташлаб кетиб, у ҳодисага тезлик билан муносабат билдирди ва тартибни таъминлаш учун чора кўрди: яқин-атрофдаги патруль-пост хизмати гуруҳини чақирди. Шундан сўнг ходим яширинмади, балки можаро якунланганига ишонган ҳолда постга қайтди. Бироқ аёл кишининг кейинги ҳаракатлари можарони яна кучайтириб юборди», — дейилади хабарда.
5 октябрь куни «Тошшаҳартрансхизмат» диспечерлик хизмати вакиласи эркак ҳайдовчи автомобилини жамоат транспорти бекатида тўхтатганини видеога олади. У бу ишни ҳайдовчига танбеҳ бериш мақсадида қилади, жавоб сифатида эса ҳайдовчи ножойиз сўзлар билан аёлни ҳақоратлаб, қўлидан мобил телефони ва кўзойнагини тортиб олади.

Суд по административным делам Мирзо-Улугбекского района приговорил к трем суткам административного ареста водителя автомобиля Damas Хусниддина Х. за оскорбление сотрудницы «Тошшахартрансхизмат», сообщили в пресс-службе ГУВД Ташкента.
25-летний Хусниддин Х. был признан виновным в совершении правонарушения, предусмотренного статьей 183 (мелкое хулиганство) Кодекса об административной ответственности Узбекистана.
Действия его пассажира — 25-летнего Умидбека А. — были квалифицированы судом как оскорбление, то есть умышленное унижение чести и достоинства личности. По статье 41 КоАО (оскорбление) на него наложен штраф в размере 2 МРЗП (368,6 тысяч сумов).
Кроме того, по статье 128−6 КоАО (нарушение водителями транспортных средств правил остановки или стоянки) в отношении Хусниддина Х. и 35-летнего Абдумажида А, также припарковавшего свой автомобиль Damas на остановке общественного транспорта, составлен протокол.
ГУВД прокомментировало сообщения в социальных сетях о том, что сотрудник отдела внутренних дел по охране Ташкентского метрополитена не предпринял меры по разрешению конфликта.
«Сотрудник действовал в строгом соответствии с инструкцией по несению службы. Его задача — обеспечение безопасности пассажиров метрополитена. Оставив пост, он незамедлительно отреагировал на инцидент и принял меры для обеспечения правопорядка: вызвал ближайший наряд патрульно-постовой службы. После чего сотрудник не скрылся, а вернулся на пост, будучи уверенным, что конфликт исчерпан. Однако дальнейшие действия женщины вызвали новый виток скандала», — говорится в сообщении.
5 октября представительница диспетчерской службы «Тошшахартрансхизмат» снимала на видео, как мужчина припарковал автомобиль на остановке общественного транспорта. Она сделала ему замечание, в ответ водитель использовал нецензурную брань, оскорбил женщину, а после вырвал из ее рук мобильный телефон и очки.