ТУПРОҚ ТУЗИ / СУВ ФОРМУЛАСИ
UzTREND жамоаси ўзининг янги мультимедиа лойиҳасини бошламоқда. “Тупроқ тузи” деб одатда  инсоният жамиятининг етук вакиллари, энг сара инсонларига айтилади. Гарчи биз том маънода дунё ва Ўзбекистондаги тупроқлар шўрланиши ҳақида ҳам гапирсак-да, бир нечта инсонлар билан сиз лойиҳа саҳифалари орқали танишасиз. Иқлим ўзгариши мавзуси бу қаҳрамонларимиз учун “телевизорда сўз юритиладиган ва интернетда ёзиладиган” одатий мавзулардан бири” эмас, балки улар аллақачон дуч келишлари керак бўлган мавзудир. Бу инсонлар – ҳудудларда сувни тежаш муаммоларини ҳал этишга интилаётган олимлар, кўп асрлик турмуш тарзи ва деҳқончилик услубини ўзгартириб, янги технологияларни жорий этган фермерлардир. Булар илк экологик қочоқлар ҳамдир, чунки глобал иқлим ўзгариши янги муаммолар – очлик ва қашшоқликни келтириб чиқаради.
“Сув формуласи”. Биз келажак томон нигоҳ  ташлашга ҳаракат қиламиз. Шунингдек, сиз билан бизда мавжуд бўлмаслиги лозим бир қатор саволларга ҳам тўхталиб ўтамиз. Йўл қидирамиз ва сувни тежовчи технологиялар ҳақида, Ўзбекистонда аллақачон улардан фойдаланаётган ёки ишлаб чиқаришни йўлга қўйган фермерлар ва IT мутахассислари билан суҳбатлашамиз.
“Одамларни ҳалок этувчи …эмас” – бу сув сифати, шунингдек, уни тежаш зарурати ва усуллари ҳақидаги алоҳида мавзу.
“Катта шаҳардаги сув” – келинг, тарихга саёҳат қилайлик. Сиз ариқ-оқсоқолларининг кимлиги, купон бўйича сув (бир челак учун 2 тийин) сотиб олингани ва большевиклар ҳокимият тепасига келганидан сўнг сувдан фойдаланишда қандай қилиб …шариат меъёрлари татбиқ этилгани ҳақида билиб оласиз. Шунингдек, рус ва ҳинд (шунақаси ҳам бўлган!) дарёларини минтақамизга қуйиш бўйича тузилган лойиҳаларни ҳам эслаб ўтамиз. Айтганча, улар орасида Сибирь версияси ҳали-ҳануз ўз долзарблигини йўқотмаган. Ва албатта биз халқаро тажрибага ҳам мурожаат қиламиз.
Хуллас, сизни кўплаб қизиқарли янгиликлар кутмоқда. Ушбу мавзуга оид материаллар тўпланиб боргани сари, секин-асталик билан сиз ўқиётган матн остида барча блок ва ҳикоялар бўйича осон бошқариладиган бошсаҳифа пайдо бўлади. Шундай қилиб, қани кетдик, тўғрироғи, “олға!”
БИРИНЧИ ҲИКОЯ
“Сўнгги томчи сув”ни асраб қолиш
“Сув таҳликаси” ёки бу нима учун муҳим? Қазилма бойликлар чексиз эмас. Буни ҳамма билади. Иқлим ўзгариши инсониятни жар ёқасига олиб келиши мумкин.
Сайёрамиз аҳолисининг қарийб учдан бир қисми (бу икки миллиарддан ортиқ киши, демак) сув танқислигини бошдан кечирадиган мамлакатларда, 700 миллиондан кўпроқ киши эса (дунё аҳолисининг 10 фоизи) сув танқислиги кескин бўлган мамлакатларда яшайди.
Сув танқислиги даражасини ўлчаш учун мутахассислар сув ресурсларига босим кўрсатиш даражаси ёки “сув таҳликаси” каби кўрсаткичдан фойдаланади. Мутахассислар сув йиғилишининг фоиз нисбатини унинг реал захираларига кўра ҳисоблаб чиқарадилар.
БМТ маълумотларига қараганда, Ўзбекистоннинг бугунги кундаги сувдан фойдаланиш кўрсаткичи оғир аҳволга келиб қолган.
Биз заруратимиздан кўра кўпроқ сув ишлатамиз. Ўзбекистондаги сув ресурслари босим даражаси унинг захираларига нисбатан 169 фоизни ташкил қилади.
“Биз сувнинг қадрини қудуқ қуриганидагина биламиз”
Бенжамин Франклин
Америкалик сиёсатчи ва илмий арбоб.
Тўғрисини айтсам, бу иборани аввал ҳеч қачон эшитмагандим. Анчайин машҳур “Вақт бу – пул” сўзларини айтган таниқли олим ва сиёсатчи 100 долларлик қоғоз пулдан бизга боқиб туради. Сув ва қудуқ ҳақидаги иқтибосни мен илк бор Ўзбекистон ва Марказий Осиё минтақаси бўйича (эҳтимол, бутун дунё бўйича) ҲАММА НАРСАНИ БИЛАДИГАН инсон – Вадим Соколовдан эшитдим. Чунки у иш фаолияти юзасидан кўплаб мамлакатларда бўлган. Қайсидир маънода Вадим Ильични лойиҳамиз устози деб аташимиз ҳам мумкин. У (унинг фикрлари, подкастлари, иқтибослари ва бошқалар) лойиҳамизнинг деярли барча қисмларида пайдо бўлади. Ушбу “Сув формуласи” (биринчи ва кириш қисми)да у Марказий Осиёдаги сув инқирози қандай бошлангани ва ҳозирда қолган озгина қисмни биз ва фарзандларимиз учун сақлаб қолиш бўйича нима ишлар қилинаётгани ҳақида сўз юритади.
НИМА БЎЛДИ?  Тахминан 68,9 минг квадрат метрлик сув юзаси ва 1080 куб.метр хажмга эга Орол денгизи 1960-йилларнинг ўрталаригача иқлимни тартибга солувчи сув омбори бўлиб хизмат қилган ва Марказий Осиё минтақасида об-ҳавонинг кескин ўзгаришларини юмшатиб турган. Оролбўйи ҳудуди ўзига хос хилма-хил ўсимлик ва ҳайвонот дунёсига эга эди. Биргина сайғоқлар сони 1 миллион бошга етган, флорик таркиб 638 турдаги сархил ўсимликлардан иборат эди. 1960-йилларгача Орол йилига 40 минг тоннагача (асосан сазан, шунингдек осетра ҳам) овлаш имкониятга эга минтақадаги энг йирик балиқчилик сув омбори эди.
Демак, Ғарбий Орол денгизини сақлаб қолиш – бугунги кунда Ўзбекистон олдида турган асосий вазифалардан биридир. Сув сатҳи ҳар куни минтақадаги ягона автоматлаштирилган станция орқали ўлчаб борилади. 2009 йилдан буён у 7 ярим метрга тушиб кетди ва афсуски, пасайишда давом этмоқда.
2018-йилдан буён Оролбўйи ҳудуди бўйича тўртта давлат дастури ишга туширилди. Дарвоқе, 2016-йилгача вилоятга йилига 25 миллион доллардан ортиқ бўлмаган сармоя киритилган (ҳозир – 400 миллион доллар). Вадим Соколовнинг сўзларига кўра, фақат транспорт инфратузилмаси ва Қорақалпоғистоннинг бутун суғориш тизимини тиклаш учун 2,5 миллиард доллар сармоя керак бўлади.

Команда UzTREND начинает свой новый мультимедийный проект. «Солью земли» принято называть избранных людей, лучших представителей человеческого общества. И хотя мы в прямом смысле будем говорить в том числе и о засоленности почв в мире и Узбекистане, с несколькими людьми вы познакомитесь на страницах проекта. Это – герои наших историй, для которых изменение климата – не “одна из тем, про которые говорят на ТВ и пишут в интернете”, а то, с чем им уже пришлось столкнуться. Это учёные, пытающиеся решить проблемы сохранения воды в регионе, фермеры, изменившие вековой уклад и способ ведения хозяйства, применяющие новые технологии. Это и первые экологические беженцы, ведь глобальное изменение климата порождает новые проблемы – голод и бедность.
«Формула воды».Мы постараемся заглянуть в будущее. В том числе в то, которого у нас с вами быть не должно. Поищем варианты и поговорим о тех водосберегающих технологиях с фермерами и IT-специалистами, которые уже используют или разрабатывают их в Узбекистане.
«Губит людей не…» – это отдельная тема о качестве воды, а также необходимости и способах её экономии.
«Вода в большом городе»– совершим экскурс в историю. Вы узнаете, кто такие арык-аксакалы, про воду по талонам (2 копейки за ведро) и как большевики, придя к власти, применяли в водопользовании… нормы шариата. А ещё вспомним об проектах поворота российских и даже индийских (было и такое!) рек в наш регион. Сибирский вариант, кстати, актуален и до сих пор не сбрасывается со счетов. И, конечно, мы обратимся к международному опыту.
В общем, вас ждёт много интересного. Со временем, по мере накопления материала, под текстом, который вы сейчас читаете, появится меню для удобной навигации по всем блокам и историям. В общем, поехали, а точнее сказать: «Поплыли!»
История первая
ПОЙМАТЬ “ПОСЛЕДНЮЮ ВОДУ”
“Водный стресс”, или почему это так важно? Ресурсы Земли не безграничны. Об этом знает каждый. Изменение климата может поставить человечество на грань выживания. Примерно треть населения нашей планеты (а это свыше двух миллиардов человек) живёт в странах, испытывающих нехватку воды, а свыше 700 миллионов человек (10% населения Земли) – в странах с её критическим дефицитом.
Для того, чтобы увидеть картину происходящего, эксперты используют такой показатель, как уровень нагрузки на водные ресурсы, или «водный стресс». Специалисты высчитывают процентное соотношение ежегодного забора воды к её реальным запасам. По данным Организации Объединённых Наций, уже сегодня использование воды в Узбекистане достигло критического уровня. Мы потребляем воды больше, чем можем себе позволить. Уровень нагрузки на водные ресурсы в Узбекистане составляет 169% от его запасов.
«Мы познаем ценность воды
лишь когда колодец пересыхает»
Бенджамин Франклин, американский политический и научный деятель
Честно признаюсь, эту фразу раньше я никогда не слышал. Известному учёному и политику, взирающему на мир со 100-долларовых купюр, принадлежат более известные слова: “Время – деньги!” А цитату про воду и колодец я впервые услышал из уст Вадима Соколова – человека, который ЗНАЕТ ВСЁ о воде в Узбекистане и Центральноазиатском регионе. А может и во всём мире. Ведь он по своей работе объездил много стран. В какой-то степени Вадима Ильича можно назвать хэдлайнером нашего проекта. Он (его мнение, подкасты, цитаты и т. д.) будут появляться практически во всех историях. И в этой (первой и вводной части) “Формулы воды” он расскажет, с чего начался водный кризис в Центральной Азии и что делается, чтобы сохранить то немногое оставшееся нам и нашим детям.
ЧТО БЫЛО. Имея водную поверхность около 68,9 тыс. кв. км и объём воды около 1080 куб. км, Аральское море до середины 1960-х годов служило климаторегулирующим водоёмом и смягчало резкие колебания погоды в Центральноазиатском регионе. Зона Приаралья отличалась уникальным разнообразием животного и растительного мира. Только численность сайгаков доходила до 1 млн. голов, флористический состав составлял 638 видов высших растений. До 1960-х годов Арал был крупнейшим рыбохозяйственным водоёмом региона с ежегодным уловом до 40 тысяч тонн (в основном карповые, но также и осетровые).
ЧТО СТАЛО:Рассказывает Вадим СОКОЛОВ – руководитель Агентства Международно Фонда Спасения Арала.
Итак, спасение Западного Аральского моря – одна из главных задач, которая стоит сегодня перед Узбекистаном. Уровень воды замеряется ежедневно единственной в регионе автоматизированной станцией. С 2009 года он упал на 7 с половиной метров и, увы, продолжает снижаться.
Для зоны Приаралья с 2018 года запущены четыре государственные программы. Кстати, до 2016-го в регион инвестировалось не более 25 млн. долларов в год (сейчас – $400 млн.). Хотя, по словам Вадима Соколова, на восстановление только транспортной инфраструктуры и реабилитацию всей ирригационной системы Каракалпакстана необходимо $2,5 миллиарда.