Айни кунларда олий таълим муассасаларига ўқишга кириш учун қабул жараёнлари давом этаётган бир пайтда, қўштирноқ ичидаги ҳожатбарорлар ишонувчан фуқароларни ўқишга киритиб қўйиш билан алдаб, уларнинг пулларини ўзлаштиришга ҳаракат қилишмоқда.
Бундай ноқонуний ҳолатларга чек қўйиш мақсадида Давлат хавфсизлик хизматининг Фарғона вилояти бўйича бошқармаси ва Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаментининг ҳудудий бошқармаси ходимлари томонидан тезкор тадбирлар ўтказилди.
Жумладан, Риштон тумани халқ таълими бўлими ходими ўзининг таниши бўлган аёл билан тил бириктириб, юқори лавозимда ишловчи танишлари орқали 2 нафар фуқарони Фарғона давлат университетининг мактабгача ва бошланғич таълим ҳамда ҳуқуқшунослик факультетларига ўқишга киритиб қўйиш эвазига 18 минг АҚШ доллари олган вақтларида ашёвий далиллар билан ушланди.
Бошқа бир ҳолатда эса Фарғона давлат университетининг ҳарбий таълим факультети декани ўринбосари 4 нафар абитуриентни ушбу факультетга ўқишга киришларида амалий имтиҳонлардан ўтказиб бериш эвазига ҳар бир учун 5,1 миллион сўмдан талаб қилиб, жами 20,4 миллион сўм олган вақтида ушланди.
Ҳозирда ҳар икки ҳолат юзасидан Жиноят Кодексининг тегишли моддалари билан билан жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

В Фергане задержаны обещавшие поступление в вуз
Сотрудники управления Службы государственной безопасности по Ферганской области и территориального управления Департамента по борьбе с экономическими преступлениями задержали троих лиц, обещавших помочь с поступлением в Ферганский государственный университет, сообщила СГБ.
Сотрудница Риштанского районного отдела народного образования, будучи в сговоре со своим знакомым, пообещала двум гражданам помочь через своих высокопоставленных знакомых в поступлении на факультеты дошкольного и начального образования, а также правоведения.
За это от абитуриентов потребовали 18 тысяч долларов. Подозреваемые были задержаны при получении денег.
В другом случае заместитель декана факультета военного образования ФерГУ пообещал четырём абитуриентам помочь в сдаче практических экзаменов при поступлении на этот факультет. За это он потребовал по 5,1 млн сумов с каждого (в общей сложности 20,4 млн сумов). Он тоже был задержан при получении запрошенной суммы.
В настоящее время по данным фактам возбуждены уголовные дела по соответствующим статьям Уголовного Кодекса, ведётся следствие.