Жорий йилда ОТМга кириш имтиҳонлари ёпиқ биноларда ўтказилиши мумкин
Жорий йилги тест агар давлат комиссиясининг ёки махсус комиссиянинг таклифлари, чекловлари бўлмаса, ОТМга кириш имтиҳонлари тўлиқ ёпиқ биноларда ўтказилади. Бу ҳақда Давлат тест маркази бошқарма бошлиғи Жавлон Нурматов маълум қилди, деб хабар берди ЎзА.
«Агар давлат комиссиясининг ёки махсус комиссиянинг таклифлари, чекловлари бўлмаса ҳозирги вақтда тайёргарлик ишлари тўлиқ ёпиқ биноларда ўтказишга режалаштирилиб олиб борилмоқда», — деди ДТМ вакили.
Унинг сўзларига кўра, шу йил ҳам аввалги йиллардаги каби абитуриентларга сув ва ручка берилади.
Жавлон Нурматов аниқ фанлар блокида қоралама қоғозлар берилиши масаласида Cambridge таклифлари инобатга олинганини қўшимча қилди.
«Қораламалар масаласида ДТМда тест саволларининг, айниқса, аниқ фанларга ишлаш учун қулайлаштириш мақсадида китобларда саволларнинг оралиқ масофалари Cambridge таклифларидан келиб чиққан ҳолда айнан ишлаш ва ҳисоб-китоб учун маълум бир жойлар қолдирилади», — деди у.

Вступительные тестовые испытания в высшие учебные заведения Узбекистана 2022/23 учебного года могут быть организованы в закрытых помещениях, сообщил УзА начальник управления Государственного центра тестирования Жавлон Нурматов.
По его словам, подготовка к экзаменам ведётся с учётом их проведения в закрытых помещениях. Пока не было других рекомендаций или ограничений со стороны государственной комиссия по приёму в образовательные учреждения или специальной комиссии по борьбе с коронавирусом.
Жавлон Нурматов отметил, что в этом году, как и в предыдущие годы, абитуриентам планируется выдавать ручки и питьевую воду.
Он добавил, что согласно предложению специалистов Кембриджа в книжках с вопросами по точным наукам, где требуется проведение математических расчётов, будут оставлены места для черновых записей.