Сўнгги бир ҳафта ичида мажбурий меҳнатга жалб қилиш ҳолати бўйича Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигининг ишонч тармоқларига фуқаролардан 110 дан ортиқ мурожаатлар келиб тушди. Бу ҳақда вазирлик матбуот хизмати хабар қилди.
Бугунги кунда мазкур мурожаатлар Давлат меҳнат ҳуқуқ инспекторлари томонидан ўрганилиб, тегишли чора-тадбирлар кўрилмоқда.
Хусусан, Наманган шаҳар Ободонлаштириш бошқармаси Давлатобод бўлими бошлиғи Ҳабибулло Зокировнинг бўлим ходимларидан пахта йиғим-теримига бориш юзасидан розилик хатларини мажбурий тарзда ёздириб олгани аниқланган ва шунга мувофиқ, Ҳ.Зокиров Ўзбекистон Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 51-моддасига кўра энг кам ойлик иш ҳақининг 1 баробари, яъни 184 300 сўм микдорида маъмурий жавобгарликка тортилди.
Худди шунга ўхшаш ҳолат Тошкент вилоятида ҳам кузатилди. Қибрай тумани ДСЭНМ раҳбари Абдусамат Қурбанов мажбурий тарзда Қибрай туманида жойлашган 53 та хусусий корхоналардан пахта йиғим-теримига теримчи топиб беришни талаб этган. Шу ҳақида Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигининг @mehnathuquqbot телеграм тармоғига аноним йўлланган мурожаатга асосан текшириш ишлари ўтказилди ва А.Қурбоновга нисбатан энг кам ойлик иш ҳақининг 1 баробари миқдорида жарима пули тайинланди.
Навоий вилояти Навбаҳор тумани «Жамбул» насос станцияси бўлим бошлиғи Марат Азимов бўлим ходимларидан бирини мажбурий меҳнатга жалб қилгани учун Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 51-моддасига мувофиқ, маъмурий жавобгарликка тортилди.
Пахтакор тумани Давлат солиқ инспекцияси бошлиғи Эргашев А. томонидан якка тартибдаги тадбиркорларни пахта теришга мажбурлаганлиги аниқланди. Шунингдек, ўрганиш жараёнида мурожаатчининг берган тушунтириш хатида пахта теримига солиқ органи мансабдор шахслари томонидан мажбурлаганлиги кўрсатилган. Текширувлар натижасида, Пахтакор тумани Давлат солиқ инспекцияси бошлиғи Эргашев А. га мажбурий меҳнатга жалб қилгани учун Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 51-моддасига асосан, энг кам иш ҳақининг бир бараваридан уч бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб болади.
Ҳудудлар бўйича энг кўп мурожаатлар Тошкент (22 та мурожаат), Фарғона (19), Қорақалпоғистон (16), Андижон (16), Самарқанд (16) вилоятларидан юборилган. Шуни ҳам таъкидлаш жоизки, мурожаатларнинг 20 дан ортиғида мажбурий меҳнатга жалб қилиш ҳолати аниқланмаган. Қолган мурожаатлар бўйича жойларда текширув ишлари олиб борилмоқда.
Вазирлик Ўзбекистон ҳудудида ҳар қандай шаклдаги мажбурий меҳнат тақиқланиши ва бунга асло йўл қўйилмаслигини эслатиб ўтди. «Агар мажбурий меҳнатга жалб қилиш ҳолатига дуч келсангиз, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигининг @mehnathuquqbot телеграм тармоғи ёки +99871 200−06−01 ишонч телефон рақамларига мурожаат қилинг!» — дейилади мурожаатда.

С 10 по 17 сентября на «горячую линию» Министерства занятости и трудовых отношений Узбекистана поступило 114 обращений по факту принуждения к сбору хлопка. Об этом сообщили в пресс-службе Минтруда.
Больше всего обращений получено из Ташкента (22 заявки), Каракалпакстана (16), Ферганской области (19), Андижанской области (16) и Самаркандской области (16). Все обращения рассматриваются государственными трудовыми инспекторами, по ним принимаются соответствующие меры. 22 обращения не были подтверждены, остальные находятся на стадии расследования.
В одном случае начальник отдела управления благоустройства Намангана Хабибулло Зокиров заставил сотрудников отдела написать письма о согласии участвовать в добровольном сборе хлопка. По факту нарушения он был привлечен к административной ответственности по статье 51 Кодекса об административной ответственности, с него взыскан штраф в размере одной минимальной зарплаты (184,3 тысячи сумов).
В Ташкентской области начальник управления санитарно-эпидемиологического надзора Кибрайского района Абдусамат Курбанов потребовал от руководителей 53 частных организаций предоставить рабочую силу для сбора хлопка. На основании жалобы, отправленной в Telegram-бот Минтруда, проведена проверка, по итогам которой Курбанов был привлечен к штрафу в размере одной минимальной зарплаты.
Такой же штраф получил Марат Азимов, начальник отдела насосной станции «Джамбул» Навбахорского района Навоийской области, за принуждение одного из сотрудников к принудительному труду.
Руководитель Государственной налоговой инспекции Пахтакорского района Джизакской области А. Эргашев принуждал индивидуальных предпринимателей участвовать в сборе хлопка. Кроме того, в пояснительной записке, данной заявителем в ходе следствия, было указано, что он был принужден к сбору хлопка и другими должностными лицами налоговой инспекции. А. Эргашев будет привлечен к ответственности также по статье 51 Кодекса об административной ответственности, штраф составит от одной до трех минимальных зарплат.
«На территории Республики Узбекистан законом запрещена любая форма принудительного труда. Если вы столкнулись с принудительным трудом, обратитесь через Telegram или по номеру телефона доверия +99871 200−06−01 Министерства занятости и трудовых отношений», — говорится в сообщении Минтруда.