Хорижга чиқиш паспортини эндиликда Давлат хизматлари марказларида ҳам олиш мумкин
2022 йил 1 январдан бошлаб бир қатор хизматлар Давлат хизматлари марказлари орқали тақдим этилиши белгиланган. Бу ҳақда ДХА матбуот хизмати хабар берди.
Жумладан, Ўзбекистон фуқароларига хорижга чиқиш биометрик паспортини расмийлаштириш ва бериш муқобил равишда (ички ишлар бўлимлари билан бир вақтда) Давлат хизматлари марказлари орқали ҳам амалга оширилади. Бунда, Ўзбекистон фуқароларига хорижга чиқиш учун биометрик паспорт бериш учун тўлов миқдори БҲМнинг 1 бараварини (270 минг сўм) ташкил этади (аввал БҲМнинг 1,2 баравари бўлган).
Бугунги кунда Ўзбекистон фуқароларига хорижга чиқиш биометрик паспортини бериш хизмати жорий этилган Давлат хизматлари марказлари рўйхати билан қуйидаги ҳавола орқали танишиш мумкин.
Таъкидланишича, 2022 йил якунига қадар босқичма-босқич барча Давлат хизматлари марказларида ушбу имкониятни яратиш режалаштирилган.

Центры государственных услуг, наряду с отделениями внутренних дел, начали оформлять и выдавать биометрические паспорта для выезда за границу с 1 января 2022 года, сообщили в пресс-службе Агентства госуслуг.
Размер госпошлины за выдачу загранпаспорта составляет 1 БРВ (270 тысяч сумов). Ранее оплата за оформление документа составляла 1,2 БРВ.
С полным списком Центров государственных услуг, в которых на сегодняшний день внедрена услуга по выдаче биометрических паспортов для выезда за границу, можно ознакомиться здесь.
Отмечается, что к концу 2022 года планируется создать такую возможность в Центрах государственных услуг по всей стране.
Напомним, услуги в центрах госуслуг оказываются по принципу экстерриториальности (вне зависимости от места прописки).