HUMO ва UZCARD тўлов тизимлари жорий йилдаги ўзаро интеграциялашувнинг биринчи босқичини якунлади. Бу ҳақда Марказий Банк Матбуот хизмати хабар бермоқда.
Икки тизим терминаллари иккала тўлов тизимининг карталарини ўзаро қабул қилишлари учун такомиллаштирилди.
Яқин келажакда кассир томонидан ҳар бир карта учун турли терминалларнинг таклиф қилиниши шарт бўлмайди савдо ва хизмат нуқталари иккала тўлов тизимига хизмат кўрсатадиган битта аппаратга эга бўлади.
Қайд этилишича, 2021 йил 27 декабрь куни HUMO ва UZCARD тўлов тизимлари иккала тизим терминалларида тўловларни қабул қилишни намойиш этди. Илгари терминалларда чекловлар мавжуд бўлган бўлса, эндиликда битта терминалда ҳам UZCARD, ҳам HUMO карталарига хизмат кўрсатиш мумкин бўлади.
Терминал ҳар иккала турдаги карталарни қабул қилишни бошлаши учун уни янгилаш керак. Яқин вақт ичида банкларга бундай янгилашни амалга ошириш учун зарур кўрсатмалар берилади.

Теперь терминалы HUMO и UZCARD будут принимать карты обеих платежных систем
В понедельник платёжные системы Uzcard и Humo завершили первый этап взаимной интеграции и продемонстрировали приём платежей на терминалах обеих систем, сообщили в пресс-службе Центрального банка.
Напомним, ранее в терминалах существовали ограничения, один аппарат мог обслуживать только одну платежную систему. Теперь же один терминал сможет обслуживать карты как UZCARD, так и HUMO.
«В ближайшем будущем кассиру не нужно будет предлагать различные терминалы под каждую карту – он сможет иметь один аппарат, который обслужит обе платёжные системы», — говорится в сообщении.
Для того чтобы терминал начал принимать оба типа карт, его необходимо обновить. В ближайшее время банки получат инструкцию с необходимыми шагами для осуществления такого обновления.
Отмечается, что сотрудничество платёжных систем позволит активнее выявлять потребности рынка и внедрять необходимые решения.