АҚШ ҳукуматининг COVID-19 пандемиясига қарши курашиш бўйича кенг қамровли глобал чора-тадбирлари доирасида, АҚШ Халқаро тараққиёт агентлиги Ўзбекистонга қўшимча 2,5 млн доллар ажратди. Бу ҳақда АҚШнинг Ўзбекистондаги элчихонаси хабар бермоқда.
USAID ушбу қўшимча маблағни дори воситалари сифатини таъминлаш ва мамлакатда вакцинага нисбатан ишончсизликни бартараф этиш учун юқори даражадаги техник ёрдам кўрсатишга сарфлайди.
«Ўзбекистонда тўлиқ эмланганлар сони аста-секин ўсиб бормоқда. Аммо пандемия ҳали тугамади – вирус бутун мамлакат бўйлаб тарқалишда давом этмоқда ва янги вариантлар глобал миқёсда доимий хавф туғдирмоқда. Пандемияга барҳам бериш барчанинг хавфсизлигини таъминлаш, ҳаётларни сақлаб қолиш ва глобал иқтисодиётни тиклаш учун жуда муҳим. Вакциналар бунда асосий ечим бўлиб, Байден маъмурияти бу ҳаракатга содиқлигини яқинда Қўшма Штатларнинг бутун дунё бўйлаб 200 млн дозадан ортиқ COVID-19 вакцинасини хайрия қилганини эълон қилиши орқали намоён этди»,- деди USAID’нинг Ўзбекистондаги миссияси директори Микаэла Мередит.
Шу тариқа, Ўзбекистоннинг COVID-19’га қарши курашдаги саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлашга АҚШ ҳукуматининг тўғридан-тўғри қўшган умумий ҳиссаси 16 миллион доллардан ошди.

Агентство США по международному развитию (USAID) в рамках комплексных глобальных мер правительства страны по борьбе с пандемией COVID-19 выделило Узбекистану дополнительно $2,5 млн, сообщили в посольстве США.
USAID будет использовать эти средства для оказания технического содействия на высоком уровне по обеспечению качества лекарств, а также для решения проблемы недоверия к вакцинации в стране.
«Число полностью вакцинированных людей в Узбекистане постепенно растет. Но пандемия еще далека от завершения — вирус продолжает распространяться в стране, а новые варианты представляют собой постоянную угрозу на глобальном уровне. Положить конец пандемии жизненно важно для обеспечения безопасности каждого, спасения жизней и восстановления глобальной экономики. Вакцины являются ключевым инструментом в этих усилиях, и Администрация Байдена привержена этим усилиям, недавно объявив, что Соединенные Штаты безвозмездно отправили более 200 млн доз вакцины против COVID-19 по всему миру», — сказала Микаэла Мередит, директор Миссии USAID в Узбекистане.
Таким образом, общий прямой вклад правительства США в поддержку усилий Узбекистана по борьбе с COVID-19 превысил $16 млн.