ТИВда «Норвегия Хельсинки қўмитаси» Бош котиби билан музокаралар ўтказилди
2018 йилнинг 10 сентябрь куни Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлигида «Норвегия Хельсинки қўмитаси» (НХҚ) халқаро ноҳукумат ташкилоти Бош котиби Бьерн Энгесланд билан учрашув бўлиб ўтди.
ТИВ ахборот хизматига кўра, суҳбат чоғида Ўзбекистон ва НХҚ ўртасидаги ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.
Бьерн Энгесланд Норвегия Хельсинки қўмитаси номидан қонун устуворлигини таъминлаш, инсон ҳуқуқларига риоя қилиш ва демократик институтларни ривожлантиришга қаратилган Ўзбекистон раҳбарияти томонидан сўнгги йилларда олиб борилаётган кенг кўламли ислоҳотларни юқори баҳолади ва ўзгаришларни қўллаб қувватлаш, демократик қадриятлар ва фуқаролик жамияти институтларини ривожлантиришга кўмаклашишга тайёрлигини изҳор этди.

10 сентября 2018 года в Министерстве иностранных дел Республики Узбекистан состоялась встреча с Генеральным секретарем международной неправительственной организации «Норвежский Хельсинский комитет» (НХК) Бьерном Энгесландом.
Обсуждены вопросы взаимодействия между Узбекистаном и НХК.
Как сообщает пресс-служба МИД Узбекистана, в ходе беседы Бьерн Энгесланд от имени Норвежского Хельсинского комитета высоко оценил проводимые в последние годы руководством Узбекистана масштабные реформы, направленные на обеспечение верховенства закона, соблюдение прав человека и развитие демократических институтов, и выразил готовность поддержать проводимые преобразования, оказать содействие развитию демократических ценностей и институтов гражданского общества.