Ўзбекистон президенти 5 сентябрь куни халқ таълими тизимини такомиллаштириш бўйича чора-тадбирлар дастурини ўз ичига олган қарорни имзолаган эди.
Қарорда 2019 йил 1 февралга қадар «Ўқитувчи мақоми тўғрисида»ги қонун лойиҳасини ишлаб чиқиш кўзда тутилган. Унда қуйидагилар ўрин олади:
- ўқитувчи мақоми ва педагогик фаолият тамойилларини аниқлаш;
- ўқитувчилар малакасини ошириш тизимини такомиллаштириш;
- ўқитувчи шаъни ва қадр-қиммати ҳимоясини кафолатлаш, жумладан ўқитувчиларни касбий фаолиятига алоқадор бўлмаган ишларга жалб қилишни тақиқлаш, айбдор шахсларни жавобгарликка тортишни кучайтириш;
- ижтимоий таъминот ва индивидуал педагогик фаолият ҳуқуқини мустаҳкамлаш;
- ўқитувчиларнинг касбий ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш мақсадида уларнинг уюшма ва бошқа ташкилотларга бирлашиш ҳуқуқларини белгилаш.
2019 йил 1 январга қадар ижтимоий ҳимояга муҳтож оилаларнинг иқтидорли фарзандларини нодавлат таълим муассасаларига бепул қабул қилиш қоидалари тасдиқланади. Уларга ўқувчилар контингентининг энг камида 10 фоизи ажратилади.
Босқичма-босқич янги таълим стандартлари ва ўқув дастурлари, жумладан STEAM (илм-фан, технология, муҳандислик, санъат ва математика) услуби жорий этилади. Ташкилий тадбирлар 1 декабрга қадар амалга оширилади.
Ўзбекистон ўқувчилар билимлари даражасини баҳолаш бўйича халқаро дастур ва тадқиқотлар: PISA — 15−16 ёшли ўқувчиларнинг математик саводхонлиги, ўқиш ва табиатшунослик бўйича саводхонлиги, TIMSS — 4- ва 8- синф ўқувчиларининг математик ва табиий фанлардан саводхонлигини баҳолаш ва PIRLS — бошланғич мактаблар ўқувчиларининг ўқиш ва матнларни тушуниш даражаси ва сифатини баҳолашда иштирок этади. Тайёргарлик ишлари 2019 йил 1 январгача давом этади.
Бундан ташқари, мамлакат мактабларда ўқитувчиларнинг меҳнат шароитларини баҳолаш бўйича ТALIS Халқаро ўқитиш ва таълим тадқиқот тизимида ҳам иштирок этади.
1 декабрга қадар Халқ таълими, Ички ишлар вазирликлари ва Бош прокуратура билан ҳамкорликда умумтаълим муассасаларида болалар ўртасида таъқиб ва зўравонлик (буллинг) ҳолатларига барҳам бериш ва профилактикасини олиб бориш чоралари кўрилади.
Мактаблар 2021 йил сўнгига қадар 10 Мбит/с дан кам бўлмаган тезликдаги интернет билан таъминланади.
2020 йил 1 январга қадар жисмоний шахсларнинг шахсий идентификация рақамларини ўзлаштириш орқали ўқувчиларни идентификациялаш жорий этилади, улар банк ва бошқа тизимлар билан интеграция қилиш имкониятига эга ўқувчиларнинг идентификацион карталари (ID-карта, NFC-қайд ва бошқалар) билан ҳам таъминланади.
1 ноябрдан синов тариқасида Тошкентнинг Мирзо Улуғбек туманида «пул ўқувчи ортидан боради» тамойили бўйича ишловчи мактабларни молиялаштиришнинг янги ваучер тартиби жорий этилади. Мазкур тажриба 2019/2020 ўқув йилиданоқ бутун республикага жорий этилиши мумкин.
Халқ таълими вазирлигининг амалдаги «ишонч рақами» базасида маслаҳат бериш ва жисмоний ва юридик шахслар мурожаатларини қабул қилиш бўйича call-марказ ва «тезкор алоқа» шакллантирилади.
2018−2020 йилларда умумтаълим муассасаларида хорижий тилларни ўқитиш кенгайтирилади. Рус, инглиз, француз ва немис тилига ихтисослашган мактабларни очиш режалаштирилган. Хориждан мутахассисларни жалб қилиш ва чет тиллардаги дарсликларни чоп этиш кўзда тутилган.
Бундан ташқари, рус тили ва адабиёти соҳасида педагог кадрларни тайёрлаш ва қайта тайёрлаш учун Ўзбекистонда Россия олий таълим муассасалари филиалларини очиш режалаштирилмоқда.
2019/2020 ўқув йилидан педагогика ОТМларида халқ таълими соҳасида менежмент бўйича мутахассисларни тайёрлаш йўлга қўйилади.

Какие изменения ждут школьное образование в ближайшие три года?
Президент Узбекистана подписал 5 сентября постановление, содержащее программу мер по совершенствованию системы народного образования.
Документ предусматривает разработку до 1 февраля 2019 года проекта закона «О статусе учителя», предусматривающего:
• определение статуса учителя и принципов педагогической деятельности;
• совершенствование системы повышения квалификации учителей;
• гарантии защиты чести и достоинства учителя, в том числе запрет на привлечение учителей к работам, не связанным с их профессиональной деятельностью, в том числе посредством ужесточения ответственности виновных лиц;
• закрепление права на социальное обеспечение и индивидуальную педагогическую деятельность;
• определение права учителей на объединение в ассоциации (союзы) и иные организации в целях защиты их профессиональных прав и интересов.
До 1 января 2019 года будут утверждены правила принятия на бесплатное обучение в негосударственные образовательные организации талантливых и одаренных детей из семей, нуждающихся в социальной поддержке. Их будет не менее 10% от среднегодового контингента учащихся.
Поэтапно будут внедряться новые государственные образовательные стандарты и учебные программы, в том числе метод STEAM (наука, технологии, инженерия, искусство и математика). Организационные мероприятия пройдут до 1 декабря.
Узбекистан будет участвовать в международных программах и исследованиях по оценке уровня знаний учащихся: PISA — оценка математической грамотности, грамотности чтения и естествознания 15−16-летних учащихся, TIMSS — оценка математической и естественнонаучной грамотности учащихся 4-х и 8-х классов и PIRLS — оценка уровня и качества чтения и понимания текста учащимися начальной школы. Подготовительные мероприятия пройдут до 1 января 2019 года.
Кроме того, страна будет участвовать в Международном исследовании системы преподавания и обучения ТALIS — оценка условий труда учителей и образовательной среды в школах.
Принять меры по предотвращению и профилактике в общеобразовательных учреждениях травли и насилия среди детей (буллинга) в короткий срок — до 1 декабря — предписывается министерствам народного образования и внутренних дел, а также Генеральной прокуратуре.
Школы планируется обеспечить широкополосным доступом к интернету на скорости не менее 10 Мбит/с до конца 2021 года.
До 1 января 2020 года будет внедрена идентификация учащихся через присвоение персонального идентификационного номера физического лица (ПИН ФЛ), они также будут обеспечены идентификационными картами учащихся (ID-карта, NFC-метка и другое) с возможностью их интеграции с банковскими и другими системами.
С 1 ноября в порядке эксперимента в Мирзо-Улугбекском районе Ташкента будет внедряться система подушевого ваучерного финансирования школ, в том числе негосударственных, по принципу «деньги следуют за учеником». В дальнейшем этот опыт может быть масштабирован на республику уже с 2019/2020 учебного года.
На базе действующего «телефона доверия» Министерства народного образования сформируются колл-центр и «горячая линия» по консультированию и принятию обращений физических и юридических лиц.
В 2018—2020 годах ожидается расширение обучения иностранным языкам в общеобразовательных учреждениях. Планируется открыть школы с русским, английским, французским и немецким языками обучения. Вместе с тем будут привлекаться специалисты из-за рубежа и издаваться учебники на иностранных языках.
Кроме того, планируется открыть филиалы российских высших образовательных учреждений в Узбекистане для подготовки и переподготовки педагогических кадров в области русского языка и литературы.
С 2019/2020 учебного года в педагогических вузах начнут готовить специалистов по менеджменту в сфере народного образования.
Планируется увеличение с 2019 года количества квот для льготного зачисления в педагогические вузы абитуриентов из отдаленных и горных районов с острым дефицитом педагогических кадров.
Как сообщалось ранее, до 1 января 2019 года будет разработана государственная программа «Современная школа». Согласно ей, образовательные учреждения будут строиться на основе типовых проектов с использованием экологически чистых материалов и альтернативных источников энергии и оснащаться эргономичной мебелью, учебным и лабораторным оборудованием, учебниками и учебно-методическими материалами, компьютерной и мультимедийной техникой, системами видеонаблюдения, в том числе внутри учебных классов.
До 1 марта 2019 года разработают адресную программу по реконструкции, капитальному ремонту и оснащению общеобразовательных учреждений на 2020−2022 годы, предусматривающую: реконструкцию и ремонт школ, благоустройство прилегающих территорий, поддержание в надлежащем состоянии дорог, организацию бесперебойного обеспечения школ электроэнергией, природным газом, питьевой водой и другими коммунальными услугами.